Դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողը ԱՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ս. Առստամյանն էր: Նա ներկայացրել է տվյալ բնագավառում իրականացվող քաղաքականությունը:
Նախագծի ընդունման դեպքում ակնկալվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը համապատասխանեցնել ՀՀ համանուն օրենքի հետ` ապահովելով զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների և նրանց հավասարեցված անձանց իրավական և սոցիալական երաշխիքները, միաժամանակ պատշաճ կազմակերպելով զորակոչի գործընթացը:
Օրենքի նախագիծը մշակվել է ՊԲ ԲՀԱ բաժնի կողմից, փորձաքննության է ենթարկվել Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական ծառայությունում: Ըստ ներկայացված եզրակացության` նախագիծը համապատասխանում է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը:

8-го декабря состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
В ходе заседания был обсужден проект закона «О внесении изменения в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"», представленный президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы.
Основной докладчик, заместитель министра обороны Республики Арцах С. Арустамян представил политику, осуществляемую в данной сфере.
В случае принятия проекта ожидается приведение закона «О воинской службе и статусе военнослужащего» в соответствие с одноименным законом РА, обеспечивая правовые и социальные гарантии военнослужащих, членов их семей и приравненных к ним лиц, в то же время надлежащим образом организуя процесс призыва.
Проект закона разработан отделом морально-психологического обеспечения Армии обороны, подвергнут экспертизе в экспертной службе аппарата Национального собрания. Согласно представленному заключению, проект соответствует Конституции Республики Арцах.