Դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողը ԱՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ս. Առստամյանն էր: Նա ներկայացրել է տվյալ բնագավառում իրականացվող քաղաքականությունը:
Նախագծի ընդունման դեպքում ակնկալվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը համապատասխանեցնել ՀՀ համանուն օրենքի հետ` ապահովելով զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների և նրանց հավասարեցված անձանց իրավական և սոցիալական երաշխիքները, միաժամանակ պատշաճ կազմակերպելով զորակոչի գործընթացը:
Օրենքի նախագիծը մշակվել է ՊԲ ԲՀԱ բաժնի կողմից, փորձաքննության է ենթարկվել Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական ծառայությունում: Ըստ ներկայացված եզրակացության` նախագիծը համապատասխանում է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը:

December 8, the regular sitting of the Artsakh NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement was held.
The draft law "On Amending the Law on "Military Service and the Status of Servicemen" presented by the President of the Republic of Artsakh as a legislative initiative was discussed.
The keynote speaker was S. Arstamyan, Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan. He presented the policy implemented in this field.
If the project is adopted, it is expected to bring the law "On Military Service and the Status of Servicemen" into line with the RA law of the same name providing servicemen and their family members and legal and social guarantees of their equals, while properly organizing the conscription process.
The draft law was developed by the Department of Public Security of the Ministry of Internal Affairs and was examined by the National Assembly expert service staff. According to the presented conclusion, the draft corresponds to the Constitution of the Republic of Artsakh.
The project was unanimously approved by the committee and will be discussed at the extraordinary sitting of the National Assembly.