Դեկտեմբերի 8-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որին հրավիրված էր նաև պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը:
Քննարկվել են «Արցախի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» և «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին հարցերը:
«Արցախի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի» նախագիծը ներկայացրել է ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը: Նա նշել է, որ նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2020-2025 թվականների ծրագրի նպատակադրումները և Արցախի Հանրապետության 2023-2025 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի դրույթները:
2023 թվականի պետական բյուջեի ցուցանիշները հետևյալն են.
Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 49 մլրդ 850 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը 2022 թվականի համար պլանավորված եկամուտների նկատմամբ ավել է 4 մլրդ 295.9 մլն ՀՀ դրամով կամ 9.4 տոկոսով: Այդ թվում հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը կկազմեն 49.0 մլրդ դրամ կամ ընթացիկ տարվա համար պլանավորված եկամուտներից ավել 8.9 տոկոսով, որի արդյունքում կանխատեսումային «Հարկեր/ՀՆԱ» հարաբերակցությունը կկազմի 16.0 տոկոս:
2023թ. պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվում են 215 մլրդ 171.4 մլն ՀՀ դրամի չափով, որը նվազել է ընթացիկ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերից շուրջ 2.7 տոկոսով (2022թ. 221,035.2 մլն դրամի դիմաց): ՀՆԱ-ում ծախսերի մակարդակը կկազմի 69.1 տոկոս, ընթացիկ տարվա 77.5 տոկոսի դիմաց. արդյունքում դեֆիցիտը կկազմի 21 մլրդ 321.4 մլն ՀՀ դրամ, որը կֆինանսավորվի փոխառու միջոցների հաշվին:
2023 թվականի համար կանխատեսումային համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կկազմի 311.5 մլրդ ՀՀ դրամ, աճը՝ մոտ 5.0 տոկոս, կանխատեսվող 4.0 տոկոս դեֆլյատորի դեպքում։
Բյուջետային վարկի չափը 2023 թվականին կկազմի 144.0 մլրդ ՀՀ դրամ:
Պատգամավորները իրենց ելույթներում շեշտել են, որ այս տարի բյուջետային քննարկումները ավելի պասիվ էին, որովհետև նախագիծը, նոր կառավարության ձևավորման հետ կապված, ենթակա է փոփոխության: Նրանք պետնախարարի ուշադրությունը բևեռել են այն հանգամանքի վրա, որ պատգամավորական առաջարկություններն ընդունվում են կառավարության կողմից, սակայն նվազ չափով են կյանքի կոչվում:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հորդորել է՝ նոր բյուջեն կազմելիս համագործակցել խորհրդարանի հետ՝ օգտագործելով ԱԺ փորձագիտական պոտենցիալը: Նա խոսել է հետպատերազմյան բյուջեի առանձնահատկությունների մասին՝ շեշտելով սոցիալական ուղղվածության պահպանման անհրաժեշտությունը: «Եթե մենք չիրականացնեինք այդ սոցիալական ծրագրերը, ապա մեր հայրենակիցներից շատերը կբռնեին օտարության ճամփան»,- ասել է նա:
Պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Դրանք հիմնականում վերաբերում էին նոր բյուջեին, կառավարության ձևավորմանը, իրականացվելիք ծրագրերին, գնաճին:
Պետական նախարարն ասել է, որ նոր կառավարությունը ձևավորվելու է հունվարի սկզբին, իսկ լրամշակված բյուջեի տարբերակը պատրաստ կլինի փետրվարին: Նա շեշտել է, որ նոր բյուջեն իրատեսական պետք է լինի՝ կառուցված զարգացման ծրագրերի վրա, իրականացվելիք բարեփոխումները լրացուցիչ ծախսեր կպահանջեն, սպասվում է պետական համակարգի վերաձևավորում:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել ինչպես բյուջեի նախագծին, այնպես էլ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին նախագծին:

8-го декабря было созвано заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, на которое был приглашен государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян.
В ходе заседания были обсуждены проекты законов «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год» и «О внесении дополнения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».
Проект закона «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год» представил министр финансов и экономики Ваграм Багдасарян. Министр отметил, что проект был разработан с учетом целей программы президента Республики Арцах на 2020-2025 годы и положений программы государственных среднесрочных расходов Республики Арцах на 2023-2025 годы.
Собственные доходы государственного бюджета запланированы в размере 49 млрд 850 млн драмов, что на 4 млрд 295.9 млн драмов или 9.4 % больше, чем собственные доходы, запланированные на 2022 год. Налоговые поступления и государственные пошлины составят 49.0 млрд драмов, что на 8.9 % больше доходов, запланированных на текущий год, в результате чего прогнозируемое соотношение «Налоги-ВВП» составит 16.0 %.
Расходы государственного бюджета на 2023 год планируются в размере 215 млрд 171 млн драмов, что на 2.7 % меньше расходов, запланированных на текущий год (в 2022 году данный показатель составил 221,035.2 млн драмов). Уровень расходов в ВВП составит 69.1% (данный показатель в 2022 году составил 77.5%). В результате дефицит составит 21 млрд 321.4 млн драмов, который будет профинансирован за счет заемных средств.
Прогнозируемый объем валового внутреннего продукта составит 311.5 млрд драмов, рост составит 5.0 % при 4.0 % прогнозируемом дефляторе.
Размер бюджетного кредита в 2023 году составит 144.0 млрд драмов.
Депутаты в своих выступлениях отметили, что обсуждения относительно бюджета в этом году более пассивные, поскольку в связи с предстоящим формированием нового правительства проект подлежит изменению. Депутаты обратили внимание государственного министра на то обстоятельство, что депутатские предложения принимаются правительством, но в меньшей степени претворяются в жизнь.
Председатель НС Артур Товмасян призвал при составлении нового бюджета сотрудничать с парламентом, используя экспертный потенциал НС. Глава парламента рассказал об особенностях послевоенного бюджета, подчеркнув необходимость сохранения социальной направленности: «Если бы мы не реализовали эти социальные программы, то многие из наших соотечественников покинули бы родину», – сказал он.
Государственный министр Рубен Варданян ответил на вопросы депутатов касательно нового бюджета, формирования правительства, осуществляемых программ и инфляции.
Государственный министр отметил, что новое правительство будет сформировано в начале января, а доработанный вариант бюджета будет готов в феврале. Он подчеркнул, что новый бюджет должен быть реалистичным, а также построен на программах развития. Осуществляемые реформы потребуют дополнительных затрат, ожидается также переформирование государственной системы.
Постоянная комиссия НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению дала положительное заключение относительно проекта государственного бюджета и законопроекта «О внесении дополнения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».