«Արցախի Հանրապետության 2023թ. պետական բյուջեն» քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում
05 դեկտեմբերի 2022
Դեկտեմբերի 5-ին հրավիրվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ։Նիստը վարել են Արամ Հարությունյանն ու Գեղամ Ստեփանյանը:
Քննարկվել են «Արցախի Հանրապետության 2023թ պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանը, մանրամասնելով ոլորտի առանձին դասերին հատկացված ծախսերը, նշել է, որ 2023 թվականին նախարարության բյուջեով նախատեսվում է 17 մլրդ 344 մլն 132,4 հազ. ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա բյուջեի համեմատ նվազել է 1 մլրդ 792 մլն 678,8 հազ ՀՀ դրամով:
Նվազեցումները պայմանավորված են օկուպացված տարածքների կրթական և մշակութային կենտրոնների լուծարմամբ:
Պատգամավորների հարցադրումները ուսանողների վարձավճարումների փոխհատուցման, երկարօրյա դպրոցի արդյունավետության, լուծարված կազմակերպությունների աշխատողների աշխատանքով ապահովման, ուսուցիչների աշխատավարձերի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման և ոլորտի խնդիրներին առնչվող այլ հարցերի վերաբերյալ էին:

Проект закона «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год» был обсужден на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
05 декабря 2022
5-го декабря было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Заседание вели Арам Арутюнян и Гегам Степанян.
В ходе заседания были обсуждены вопросы финансирования сфер науки, образования, культуры и спорта, предусмотренные проектом закона Республики Арцах «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год».
Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Асмик Минасян, детализируя расходы, выделенные на отдельные статьи, отметила, что в 2023 году бюджет министерства составит 17 млрд 344 млн 132,4 тыс. драмов, что на 1 млрд 792 млн 678,8 тыс. драмов меньше, чем в прошлом году.
Сокращения обусловлены расформированием образовательных и культурных центров на оккупированных территориях
Депутаты задали вопросы, касающиеся компенсации платы за обучение студентов, эффективности школ с продленным днем, обеспечения рабочими местами работников расформированных организаций, заработных плат учителей, развития информационных технологий и т.д.