«Արցախի Հանրապետության 2023թ. պետական բյուջեն» քննարկվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում
05 դեկտեմբերի 2022
Դեկտեմբերի 5-ին հրավիրվել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ։Նիստը վարել են Արամ Հարությունյանն ու Գեղամ Ստեփանյանը:
Քննարկվել են «Արցախի Հանրապետության 2023թ պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Մինասյանը, մանրամասնելով ոլորտի առանձին դասերին հատկացված ծախսերը, նշել է, որ 2023 թվականին նախարարության բյուջեով նախատեսվում է 17 մլրդ 344 մլն 132,4 հազ. ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա բյուջեի համեմատ նվազել է 1 մլրդ 792 մլն 678,8 հազ ՀՀ դրամով:
Նվազեցումները պայմանավորված են օկուպացված տարածքների կրթական և մշակութային կենտրոնների լուծարմամբ:
Պատգամավորների հարցադրումները ուսանողների վարձավճարումների փոխհատուցման, երկարօրյա դպրոցի արդյունավետության, լուծարված կազմակերպությունների աշխատողների աշխատանքով ապահովման, ուսուցիչների աշխատավարձերի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման և ոլորտի խնդիրներին առնչվող այլ հարցերի վերաբերյալ էին:

December 5, a joint sitting of the National Assembly Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sports and Budget, Financial and Economic Management was convened. The meeting was chaired by Aram Harutyunyan and Gegham Stepanyan.
The issues of financing the spheres of science, education, culture and sports provided for by the draft Law of the Republic of Armenia "On the Republic of Artsakh State Budget 2023" were discussed.
Detailing the costs allocated to individual classes of the sector, the acting Minister of Education, Science, Culture, Youth and Sports Hasmik Minasyan, noted that in 2023 the budget of the ministry envisages 17 billion 344 million 132.4 thousand. AMD, which decreased by 1 billion 792 million 678.8 thousand AMD compared to last year's budget.
The reductions are due to the dissolution of educational and cultural centers in the occupied territories.
The questions of the deputies were about compensation of student fees, efficiency of long-day school, employment of employees of dissolved organizations, salaries of teachers, development of information technologies and other issues related to the problems of the sector.
The reductions are due to the dissolution of educational and cultural centers in the occupied territories. The deputies' questions about compensation for students' fees, effectiveness of long-day school were related to employment of employees of dissolved organizations, teachers' salaries, development of information technologies and other issues related to the problems of the sector.