Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավարները Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում հանդիպել են Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Ջոն Ինյարիտուի գլխավորած պատվիրակության հետ
04 դեկտեմբերի 2022
Դեկտեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը հանդիպում են ունեցել պատերազմի օրերին Արցախ այցելած Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Ջոն Ինյարիտուի և նրան ուղեկցող պատվիրակության հետ։ Պատվիրակության կազմում էին ՀԲԸՄ նախագահ Վազգեն Յակուբյանը և Իսպանիայում «Էնթերփրայզ Արմենիան»-ի ներկայացուցիչ Լևոն Գրիգորյանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի և արցախահայության դեմ Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող թշնամական գործողությունների վերաբերյալ։
Քննարկվել են նաև Արցախի և Իսպանիայի միջև բարեկամական շրջանակների ձևավորման ու փոխգործակցության ամրապնդման հնարավորությունները։
ԱՀ ԱԺ պատվիրակությունը հաստատել է, որ կարգավորման երկարատև հնարավորությունը կարող է լինել միայն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացված իրավունքի միջազգային ճանաչման դեպքում։
Հանդիպման ավարտին Սերգեյ Ղազարյանը ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի անունից Ջոն Ինյարիտուին ու Լևոն Գրիգորյանին պարգևատրել է «Մխիթար Գոշ» և «Երախտագիտություն» մեդալներով։

3-го декабря в постоянном представительстве Республики Арцах в РА руководитель фракции «Свободная Родина-ОГА» НС Республики Арцах Артур Арутюнян, руководитель фракции «Армянская Революционная Федерация» Артур Мосиян и постоянный представитель Республики Арцах в Республике Армения Сергей Газарян встретились с посетившим Арцах в дни войны депутатом парламента Испании, спикером комиссии по внешним сношениям Джоном Иньярриту и сопровождающей его делегацией. В составе делегации были председатель Армянского всеобщего благотворительного союза Вазген Якубян и представитель «Энтерпрайз Армения» в Испании Левон Григорян.
Стороны обменялись мнениями о сложившейся в результате 44-дневной войны ситуации вокруг Арцаха и враждебных действиях, последовательно осуществляемых Азербайджаном против армян Арцаха.
Были обсуждены также возможности формирования кругов дружбы и укрепления взаимодействия между Арцахом и Испанией.
Делегация НС Республики Арцах подтвердила, что долгосрочное урегулирование возможно лишь в случае международного признания реализованного права народа Арцаха на самоопределение.
В завершение встречи Сергей Газарян от имени президента Республики Арцах Араика Арутюняна наградил Джона Иньярриту и Левона Григоряна медалями «Мхитар Гош» и «Благодарность».