Դեկտեմբերի 2-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են սոցիալական ապահովության, առողջապահության, վիճակագրության ոլորտների 2023 թվականի ֆինանսավորման հետ կապված հարցեր:
Սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսերը 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծում կազմում են 30 մլրդ 200 մլն ՀՀ դրամ, որը 2022 թվականի բյուջեից 700 մլն ՀՀ դրամով ավել է:
Ավելացումը պայմանավորված է կենսաթոշակների և զինվորական թոշակների բարձրացմամբ ու մի շարք հոդվածների ավելացմամբ: Մասնավորապես՝ 16 տոկոսի աճ է նախատեսվում գործազրկության հաղթահարման ծրագրում, 11 տոկոսով կաճի մայրության նպաստը, 80 տոկոսով կավելանան մասնագիտական ուսուցման ծախսերը, կավելանա թաղման նպաստի բյուջեն՝ կազմելով 270 մլն ՀՀ դրամ:
2 մլրդ ՀՀ դրամով կնվազի տեղահանվածների աջակցության ծրագիրը՝ պայմանավորված գույքային խնդիրների լուծման ենթածրագիրը բնակարանային կոմիտեին փոխանցելով:
2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծով առողջապահության ոլորտի ծախսերի մասով նախատեսվում է հատկացնել 13 մլրդ 401.1 մլն ՀՀ դրամ:
Առողջապահության բնագավառի ծախսերը հիմնականում ուղղված են Արցախի Հանրապետության ամբողջ բնակչության անվճար բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը լիարժեք իրականացնելուն:
Նախագծով նախատեսված է 13 մլրդ 179.7 մլն ՀՀ դրամ: 2022 թվականի համեմատ բյուջեն 13 տոկոսով կկրճատվի, ինչը պայմանավորված է մի շարք հոդվածներում գումարների նվազեցմամբ: Մասնավորապես՝ դեղորայքների տրամադրման ծրագրով նախկին 1 մլրդ 104 մլն դրամի փոխարեն ֆինանսավորումը նախատեսվում է 500 մլն ՀՀ դրամի չափով, ստոմատոլոգիական օգնության ծրագրով ֆինանսավորումը նախատեսվում է 672 մլն ՀՀ դրամի չափով նախկին 727 մլն ՀՀ դրամի դիմաց:
ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը նախագծում լուրջ թերացումներ է տեսնում, ըստ նրա՝ խնդիրներ կան 25 ծրագրերում:
Հաջորդիվ ներկայացվել է ազգային վիճակագրական ծառայության բյուջեն: Այն կազմելու է մոտ 292 մլն ՀՀ դրամ: 2023 թվականին 3,1 մլն ՀՀ դրամով կնվազեն աշխատակազմի պահպանման ծախսերը՝ կապված աշխատողների թվաքանակի հետ:

2-го декабря было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению НС Республики Арцах.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с финансированием социальной, здравоохранительной и статистической сфер на 2023 год.
Расходы сферы социальной защиты, согласно проекту государственного бюджета на 2023 год, составят 30 млрд 200 млн драмов, что на 700 млн драмов больше бюджета за прошлый год. В частности, в программе по преодолению безработицы предусматривается 16 % рост, на 11% увеличится пособие по материнству, на 80% возрастут расходы на профессиональное обучение, также увеличится бюджет пособия на погребение и составит 270 млн драмов.
На 2 млрд драмов сократится программа содействия перемещенным лицам в связи с передачей подпрограммы решения имущественных проблем Комитету по жилищным вопросам.
По проекту государственного бюджета на 2023 год на расходы сферы здравоохранения планируется выделить 13 млрд 401.1 млн драмов. Расходы в сфере здравоохранения в основном направлены на обеспечение полноценной бесплатной медицинской помощи всего населения Республики Арцах.
Проектом предусмотрено 13 млрд 179.7 млн драмов. По сравнению с 2022 годом бюджет будет урезан на 13%, что обусловлено сокращением средств по ряду статей. В частности, по программе предоставления медикаментов вместо 1 млрд 104 млн драмов финансирование составит 500 млн драмов, по программе стоматологической помощи вместо 727 млн драмов финансирование предусмотрено в размере 672 млн драмов.
Председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян заметил, что в проекте имеются серьезные упущения. По его словам, пробелы имеются в 25 программах.
Далее были представлены расходы Национальной статистической службы. Бюджет службы составит 292 млн драмов. В 2023 году расходы на содержание аппарата также сократятся на 3,1 млн драмов, что обусловлено изменением численности сотрудников.