Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի և անձամբ իմ անունից շնորհակալություն ենք հայտնում Ֆրանսիայի Ստորին պալատի՝ Ազգային ժողովի պատգամավորներին՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման վերաբերյալ միաձայն ընդունած բանաձևի համար:
Ողջունում ենք Ֆրանսիայի Ստորին պալատի քաղաքական բոլոր ուժերի միաձայնությունը՝ Հայաստանում և Արցախում ներկայումս ստեղծված իրավիճակի շուրջ և երախտագիտությամբ արձանագրում այն ուշադրությունն ու մտահոգությունը, որ 2020թ աշնանային պատերազմի սկիզբից ի վեր ցուցաբերվում է ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված:
Ադրբեջանը լուրջ սպառնալիք է հայկական պետականության համար, ամեն օր սահմանին հնչող կրակոցները չեն խոսում, այսպես կոչված, խաղաղության օրակարգի հետ :
Նման բովանդակության բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է նաև տարածաշրջանային անվտանգության տեսանկյունից, քանի որ Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականությունը լուրջ վտանգներ է ստեղծում:

От имени парламента Республики Арцах и от себя лично выражаю благодарность депутатам Национального собрания Франции за единогласно принятую резолюцию о применении санкций против Азербайджана.
Мы приветствуем единогласие всех политических сил Нижней палаты парламента Франции относительно ситуации, сложившейся в Армении и Арцахе, и выражаем признательность за внимание и озабоченность, которые с начала осенней войны 2020 года проявляются в связи со сложившейся ситуацией.
Азербайджан является серьезной угрозой для армянской государственности, каждодневные выстрелы на границе не говорят о так называемой мирной повестке.
Принятие резолюции подобного содержания является важным шагом и с точки зрения региональной безопасности, поскольку экспансионистская политика Азербайджана создает серьезные угрозы.