Դեկտեմբերի 1-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Այն վարում էին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանն ու պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Քննարկվել են իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցեր:
Ստեփանակերտ քաղաքի 2023 թվականի բյուջեն պլանավորվել է 2 մլրդ 442 մլն ՀՀ դրամ, որից սեփական եկամուտները 660 մլն ՀՀ դրամ են պլանավորել, 600 մլն ՀՀ դրամ՝ տեղական տուրքեր, 51 մլն ՀՀ ՝ այլ եկամուտներ են նախատեսում: Ընդհանուր բյուջեի 1,7 մլրդ ՀՀ դրամը կկազմի պետական դոտացիան:
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» հոդվածով նախատեսում են 1 մլրդ 79 մլն ՀՀ դրամ, բնակարանաշինության և կոմունալ ծախսերը պլանավորել են 488 մլն ՀՀ դրամ, փողոցների լուսավորման համար՝ 179 մլն ՀՀ դրամ, մշակութային ծրագրերի համար 107 մլն ՀՀ դրամ, «Արտադպրոցական կրթություն» հոդվածով 723 մլն ՀՀ դրամ են պլանավորել. այս և այլ տվյալները ներկայացրել ու պատգամավորների հարցադրումներին պատասխանել է քաղաքապետ Դ. Սարգսյանը: Դրանք վերաբերում էին Աջափնյակի ջրամատակարարմանը,ՊՈԱԿ-ների աշխատավարձերին և այլն:
Ասկերանի շրջանի տարեկան ծախսերը պլանավորել են 200 մլն ՀՀ դրամի չափով, նախորդ տարվա համեմատ՝ 2 մլն 695 հազ ՀՀ դրամով ավել, ոչ ֆինանսական ակտիվների ծախսերը կկազմեն 1 մլն ՀՀ դրամ: Աշխատավարձի ֆոնդը 2 մլն 503 հազ ՀՀ դրամով կավելանա՝ կապված պաշտոնական դրույքաչափերի ավելացման հետ:
Սեփական եկամուտները պլանավորել են 146 մլն ՀՀ դրամ, հարկային եկամուտները կկազմեն 96 մլն ՀՀ դրամ, ոչ հարկային եկամուտները՝ 49 մլն ՀՀ դրամ: Պետական դոտացիան գալիք տարի 13 մլն ՀՀդրամով ավել կլինի:
Մարտակերտի շրջանի ծախսերը պլանավորել են 458 մլն ՀՀ դրամի չափով, նախորդ տարվա համեմատ 0.17 տոկոսով ավել: Սեփական եկամուտները կկազմեն 122 մլն ՀՀ դրամ,12 մլն ՀՀ դրամով ավել:
Մարտունու շրջանի ծախսերը պլանավորել են 476 մլն ՀՀ դրամ: Սեփական եկամուտները կկազմեն 171 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա համեմատ 14 մլն դրամով ավել: Բյուջեի 99.5 տոկոսը կկազմեն ընթացիկ ծախսերը:
Պատգամավորական հարցադրումները վերաբերում էին շրջանների կարողությունների զարգացման ծրագրերին, կառուցվող բնակարանների բաշխմանը և այլն:
Նախագահի աշխատակազմի ծախսերը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Կ.Շահրամանյանը: 833 մլն ՀՀ դրամ պահպանման ծախսերի գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում աշխատավարձի ֆոնդին՝ 713 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա համեմատ 43 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է պաշտոնական դրույքաչափերի բնականոն աճով:
ԱԺ աշխատակազմի պահպանման ծախսերը կազմելու են 794 մլն ՀՀ դրամ, այն 12 մլն ՀՀ դրամով ավել է նախորդ տարվա համեմատ, որից 9 մլն ավելացումը պայմանավորված է պաշտոնական դրույքաչափերի բնականոն աճով:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ծախսերը պլանավորված են 231 մլն ՀՀ դրամի չափով, 6 մլն ՀՀ դրամով ավել նախորդ տարվանից: Բյուջեի 89.2 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը:
ԱՀ նախագահի կառավարության գործերի կառավարչության պահպանման ծախսերը կազմելու են 349 մլն ՀՀ դրամ:3 մլն ՀՀ դրամը նվազեցումը պայմանավորված է մեկ հաստիքի ու մի քանի հոդվածներով ծախսերի կրճատմամբ:
Ծախսերի 78 տոկոսը բաժին է ընկնում աշխատավարձային ֆոնդին/274 մլն ՀՀ դրամ/: Ծրագրային ծախսերը կազմում են 413, որից 313 մլն ՀՀ դրամը նախատեսված է պատվիրակությունների ընդունման համար:
Դատական համակարգի ծախսերը նախատեսված է 733 մլն ՀՀ դրամ, որից 650 մլն ՀՀ դրամը աշխատավարձի ֆոնդն է:
Դատախազության պահպանման ծախսերը նախատեսված են 602 մլն ՀՀ դրամ ,8 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է դասային աստիճանների փոփոխությամբ, կրճատվել են ներքին գործուղումների ծախսերը:
Արդարադատության նախարարության բյուջեն կկազմի 507 մլն ՀՀ դրամ,48 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է աշխատավարձերի բնականոն աճով,3 մլն ՀՀ դրամ նախատեսված է ներքին գործուղումների,1 մլն ՀՀ դրամ «Մասնագիտական ծառայություններ» հոդվածով, 2 մլն 800 հազ ՀՀ դրամով էլ ձեռք կբերվեն սարքավորումներ:
Համատեղ նիստը շարունակվել է օրվա երկրորդ կեսին: Քննարկման են ներկայացվել քննչական և պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեների, հաշվեքննիչ պալատի, պետական վերահսկողական ծառայության , մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2023թ ֆինանսավորման հարցերը:
Քննչական կոմիտեի ծախսերը կկազմեն 580 մլն ՀՀ դրամ, որի 88.5 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը, այն 96 մլն ՀՀ դրամով ավել է լինելու՝ պայմանավորված հաստիքների ավելացմամբ ու գործակիցների փոփոխությամբ:
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի 2023 թվականի ծախսը՝ պալատի խորհրդի նախագահ Տիգրան Ծատրյանի փոխանցմամբ՝ կազմելու է 197 մլն 617.6 հազ ՀՀ դրամ, որը աճել է նախորդ տարվա նախատեսվածից 3 մլն 533.7 հազ ՀՀ դրամով:
ԱՀ պետական վերահսկողական ծառայության հանրային ծառայությունների ապահովման համար 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվել է 222 մլն 867,3 հազ. ՀՀ դրամ: Ծառայության պետ Մ. Աբրահամյանը մանրամասն ներկայացնելով ֆինանսների բաշխումը ըստ առանձին հոդվածների, նշել է, որ 2022 թվականի 9 ամիսների կտրվածքով պետական բյուջեի նախագծով Ծառայության համար նախատեսվել էր 164 մլն 496,6 հազ. ՀՀ դրամ:
ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի նախագահ Լ. Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ կոմիտեի պահպանման ծախսերը նախատեսվում է 339 մլն 441 հազ 800 ՀՀ դրամ, որից աշխատավարձի ֆոնդը կազմելու է 326 մլն 297 հազ 700 ՀՀ դրամ, որը կազմում է կոմիտեի ընդհանուր բյուջեի 96 տոկոսը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ 2023թ. պաշտպանի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կազմելու է 82 մլն 333 հազ 400 ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4 մլն 565 հազ 500 ՀՀ դրամով: Աշխատավարձի ֆոնդը ավելացել է 4 մլն 502 հազ900 ՀՀ դրամով, որը պայմանավորված է գործող օրենսդրության համաձայն պետական ծառայողների աշխատանքնային ստաժի գործակիցների ամենամյա և համապատասխանաբար «Պետական ծառայության վարձատրության» մասին օրենքի համաձայն կիսամյակային պարգևատրության ֆոնդի աճով, ինչպես նաև ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի օգնականի մեկ միավոր հաստիքի ավելացմամբ: Աշխատավարձային ֆոնդը կազմում է 75 մլն 683 հազ 700 ՀՀ դրամ:
Քաղծառայության խորհրդի 2023թ-ի պահպանման ծախսերը նվազել են 525 հազ ՀՀ դրամով՝ կազմելով 123.8 մլն ՀՀ դրամ:
Համաձայն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ներկայացրած տեղեկատվության՝ 2023թվականին կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի բյուջեի ծախսը կազմելու է 92 մլն 935.8 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4 մլն 588.3 հազ ՀՀ դրամով՝ պայմանավորված աշխատավարձի բնականոն աճով:

December 1, a joint sitting of the National Assembly Standing Committees on State and Legal Affairs and Budget, Financial and Economic Management was convened.
It was chaired by Artur Harutyunyan, Chairman of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management and Eduard Aghabekyan, Deputy Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs.
Issues of the state government, local self-government, judicial bodies and prosecutor's office funding have been discussed.
The 2023 budget of the city of Stepanakert is planned to be 2 billion 442 million AMD, of which 660 million AMD is planned of their own income, AMD 600 million - local taxes, AMD 51 million - on other incomes are planned. AMD 1.7 billion of the total budget will be the state subsidy.
Within the article "Environmental Protection"1 billion 79 million AMD are planned, 488 million AMD were planned for housing construction and utility costs, street lighting - 179 million AMD, 107 million AMD were planned for cultural programs, and 723 million AMD were planned under the article "Extracurricular education". The city mayor, D. Sargsyan, presented these and other data and answered the questions of the deputies. They were related to the water supply of Ajapnyak, the salaries of SNOCs, etc.
The annual expenses of Askeran region have been planned in the amount of 200 million AMD, compared to the previous year, 2 million 695 thousand AMD more, the expenses of non-financial assets will amount to 1 million AMD. The salary fund will increase by 2 million 503 thousand AMD due to the increase in official rates.
Own revenues are planned to be 146 million AMD, tax revenues will be 96 million AMD, non-tax revenues will be 49 million AMD. The state subsidy will increase by AMD 13 million next year.
The expenses of Martakert region have been planned in the amount of 458 million AMD, which is 0.17 percent more than last year. Own revenues will amount to 122 million AMD, 12 million AMD more.
The expenses of the Martuni region are planned for 476 million AMD. Own revenues will amount to 171 million AMD, 14 million AMD more than last year. 99.5 percent of the budget will be current expenses.
The parliamentary questions were related to the capacity development programs of the regions, the distribution of the apartments under construction, etc.
Chief of Staff K. Shahramanyan presented the expenses of the President's office. The majority of maintenance expenses of 833 million AMD goes to the salary fund - 713 million AMD, the increase of 43 million AMD compared to the previous year is due to the normal increase of official rates.
The expenses for the maintenance of the NA staff will amount to 794 million AMD, it is 12 million AMD more compared to the previous year, of which the increase of 9 million is due to the normal increase in official rates.
The expenses of the State Minister's office are planned in the amount of 231 million AMD, 6 million AMD more than last year. 89.2 percent of the budget is the salary fund.
Maintenance expenses of the Republic of Artsakh Department of the Government Affairs will amount to 349 million AMD. The reduction of 3 million AMD is due to the reduction of expenses by one post and several articles.
78 percent of the expenses fall on the salary fund/274 million AMD/. Program expenses amount to 413, of which 313 million AMD is intended for the reception of delegations.
The expenses of the judicial system are planned to be 733 million AMD, of which 650 million AMD is the salary fund.
The maintenance costs of the prosecutor's office are planned to be 602 million AMD, the increase of 8 million AMD is due to the change in class levels, the costs of internal business trips have been reduced.
The budget of the Ministry of Justice will amount to 507 million AMD, the increase of 48 million AMD is due to the normal increase in salaries, 3 million AMD is intended for internal business trips, 1 million AMD is for the "Professional services" article, and 2 million 800 thousand AMD will be used to purchase equipment.
The joint sitting continued in the second half of the day. The issues of the 2023 financing of the investigative and state inspection management committees, the audit chamber, the state control service, the human rights defender, the civil service council, and the central election commission were presented for discussion.
The expenses of the investigative committee will amount to 580 million AMD, 88.5 percent of which is the salary fund it will be increased by 96 million AMD due to the increase of posts and the change of ratios.
According to Tigran Tsatryan, the Chairman of the Audit Chamber of Artsakh, the 2023 expenditure of the Audit Chamber will amount to 197 million 617.6 thousand AMD, which has increased by 3 million 533.7 thousand AMD compared to last year's plan.
222 million 867.3 thousand drams have been allocated according to the 2023 state budget draft for the provision of public services of the State Control Service of the Republic of Artsakh. Presenting in detail the distribution of finances according to individual articles, the Head of Service, M. Abrahamyan, noted that 164 million 496.6 thousand AMD was planned for the Service in the draft of the state budget for 9 months of 2022.
According to L. Sargsyan, Chairman of the Management Committee of State Inspections of Artsakh, the maintenance costs of the committee are planned to be 339 million 441 thousand 800 AMD, of which the salary fund will be 326 million 297 thousand 700 AMD, which is 96 percent of the committee's total budget.
According to Human Rights Defender, Gegham Stepanyan, the amount to be allocated to the defender's staff in 2023 will be 82 million 333 thousand 400 AMD, which has increased by 4 million 565 thousand 500 AMD compared to the previous year. The salary fund has increased by 4 million 502 thousand 900 AMD, which is due to the increase of the annual and semi-annual reward fund according to the law on "Public Service Remuneration" according to the current legislation, as well as the increase of one position of Assistant Human Rights Defender. The salary fund is 75 million 683 thousand 700 AMD.
Maintenance costs of the Civil Service Council 2023 decreased by 525 thousand AMD, making 123.8 million AMD.
According to the information provided by the Deputy Chairman of the Central Electoral Commission, in 2023, the budget expenditure of the Central Election Commission will amount to 92 million 935.8 thousand AMD, which has increased by 4 million 588.3 thousand AMD compared to the previous year, due to the normal increase in wages.