Դեկտեմբերի 1-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Այն վարում էին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանն ու պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Քննարկվել են իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցեր:
Ստեփանակերտ քաղաքի 2023 թվականի բյուջեն պլանավորվել է 2 մլրդ 442 մլն ՀՀ դրամ, որից սեփական եկամուտները 660 մլն ՀՀ դրամ են պլանավորել, 600 մլն ՀՀ դրամ՝ տեղական տուրքեր, 51 մլն ՀՀ ՝ այլ եկամուտներ են նախատեսում: Ընդհանուր բյուջեի 1,7 մլրդ ՀՀ դրամը կկազմի պետական դոտացիան:
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» հոդվածով նախատեսում են 1 մլրդ 79 մլն ՀՀ դրամ, բնակարանաշինության և կոմունալ ծախսերը պլանավորել են 488 մլն ՀՀ դրամ, փողոցների լուսավորման համար՝ 179 մլն ՀՀ դրամ, մշակութային ծրագրերի համար 107 մլն ՀՀ դրամ, «Արտադպրոցական կրթություն» հոդվածով 723 մլն ՀՀ դրամ են պլանավորել. այս և այլ տվյալները ներկայացրել ու պատգամավորների հարցադրումներին պատասխանել է քաղաքապետ Դ. Սարգսյանը: Դրանք վերաբերում էին Աջափնյակի ջրամատակարարմանը,ՊՈԱԿ-ների աշխատավարձերին և այլն:
Ասկերանի շրջանի տարեկան ծախսերը պլանավորել են 200 մլն ՀՀ դրամի չափով, նախորդ տարվա համեմատ՝ 2 մլն 695 հազ ՀՀ դրամով ավել, ոչ ֆինանսական ակտիվների ծախսերը կկազմեն 1 մլն ՀՀ դրամ: Աշխատավարձի ֆոնդը 2 մլն 503 հազ ՀՀ դրամով կավելանա՝ կապված պաշտոնական դրույքաչափերի ավելացման հետ:
Սեփական եկամուտները պլանավորել են 146 մլն ՀՀ դրամ, հարկային եկամուտները կկազմեն 96 մլն ՀՀ դրամ, ոչ հարկային եկամուտները՝ 49 մլն ՀՀ դրամ: Պետական դոտացիան գալիք տարի 13 մլն ՀՀդրամով ավել կլինի:
Մարտակերտի շրջանի ծախսերը պլանավորել են 458 մլն ՀՀ դրամի չափով, նախորդ տարվա համեմատ 0.17 տոկոսով ավել: Սեփական եկամուտները կկազմեն 122 մլն ՀՀ դրամ,12 մլն ՀՀ դրամով ավել:
Մարտունու շրջանի ծախսերը պլանավորել են 476 մլն ՀՀ դրամ: Սեփական եկամուտները կկազմեն 171 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա համեմատ 14 մլն դրամով ավել: Բյուջեի 99.5 տոկոսը կկազմեն ընթացիկ ծախսերը:
Պատգամավորական հարցադրումները վերաբերում էին շրջանների կարողությունների զարգացման ծրագրերին, կառուցվող բնակարանների բաշխմանը և այլն:
Նախագահի աշխատակազմի ծախսերը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Կ.Շահրամանյանը: 833 մլն ՀՀ դրամ պահպանման ծախսերի գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում աշխատավարձի ֆոնդին՝ 713 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա համեմատ 43 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է պաշտոնական դրույքաչափերի բնականոն աճով:
ԱԺ աշխատակազմի պահպանման ծախսերը կազմելու են 794 մլն ՀՀ դրամ, այն 12 մլն ՀՀ դրամով ավել է նախորդ տարվա համեմատ, որից 9 մլն ավելացումը պայմանավորված է պաշտոնական դրույքաչափերի բնականոն աճով:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ծախսերը պլանավորված են 231 մլն ՀՀ դրամի չափով, 6 մլն ՀՀ դրամով ավել նախորդ տարվանից: Բյուջեի 89.2 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը:
ԱՀ նախագահի կառավարության գործերի կառավարչության պահպանման ծախսերը կազմելու են 349 մլն ՀՀ դրամ:3 մլն ՀՀ դրամը նվազեցումը պայմանավորված է մեկ հաստիքի ու մի քանի հոդվածներով ծախսերի կրճատմամբ:
Ծախսերի 78 տոկոսը բաժին է ընկնում աշխատավարձային ֆոնդին/274 մլն ՀՀ դրամ/: Ծրագրային ծախսերը կազմում են 413, որից 313 մլն ՀՀ դրամը նախատեսված է պատվիրակությունների ընդունման համար:
Դատական համակարգի ծախսերը նախատեսված է 733 մլն ՀՀ դրամ, որից 650 մլն ՀՀ դրամը աշխատավարձի ֆոնդն է:
Դատախազության պահպանման ծախսերը նախատեսված են 602 մլն ՀՀ դրամ ,8 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է դասային աստիճանների փոփոխությամբ, կրճատվել են ներքին գործուղումների ծախսերը:
Արդարադատության նախարարության բյուջեն կկազմի 507 մլն ՀՀ դրամ,48 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է աշխատավարձերի բնականոն աճով,3 մլն ՀՀ դրամ նախատեսված է ներքին գործուղումների,1 մլն ՀՀ դրամ «Մասնագիտական ծառայություններ» հոդվածով, 2 մլն 800 հազ ՀՀ դրամով էլ ձեռք կբերվեն սարքավորումներ:
Համատեղ նիստը շարունակվել է օրվա երկրորդ կեսին: Քննարկման են ներկայացվել քննչական և պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեների, հաշվեքննիչ պալատի, պետական վերահսկողական ծառայության , մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2023թ ֆինանսավորման հարցերը:
Քննչական կոմիտեի ծախսերը կկազմեն 580 մլն ՀՀ դրամ, որի 88.5 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը, այն 96 մլն ՀՀ դրամով ավել է լինելու՝ պայմանավորված հաստիքների ավելացմամբ ու գործակիցների փոփոխությամբ:
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի 2023 թվականի ծախսը՝ պալատի խորհրդի նախագահ Տիգրան Ծատրյանի փոխանցմամբ՝ կազմելու է 197 մլն 617.6 հազ ՀՀ դրամ, որը աճել է նախորդ տարվա նախատեսվածից 3 մլն 533.7 հազ ՀՀ դրամով:
ԱՀ պետական վերահսկողական ծառայության հանրային ծառայությունների ապահովման համար 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվել է 222 մլն 867,3 հազ. ՀՀ դրամ: Ծառայության պետ Մ. Աբրահամյանը մանրամասն ներկայացնելով ֆինանսների բաշխումը ըստ առանձին հոդվածների, նշել է, որ 2022 թվականի 9 ամիսների կտրվածքով պետական բյուջեի նախագծով Ծառայության համար նախատեսվել էր 164 մլն 496,6 հազ. ՀՀ դրամ:
ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի նախագահ Լ. Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ կոմիտեի պահպանման ծախսերը նախատեսվում է 339 մլն 441 հազ 800 ՀՀ դրամ, որից աշխատավարձի ֆոնդը կազմելու է 326 մլն 297 հազ 700 ՀՀ դրամ, որը կազմում է կոմիտեի ընդհանուր բյուջեի 96 տոկոսը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ 2023թ. պաշտպանի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կազմելու է 82 մլն 333 հազ 400 ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4 մլն 565 հազ 500 ՀՀ դրամով: Աշխատավարձի ֆոնդը ավելացել է 4 մլն 502 հազ900 ՀՀ դրամով, որը պայմանավորված է գործող օրենսդրության համաձայն պետական ծառայողների աշխատանքնային ստաժի գործակիցների ամենամյա և համապատասխանաբար «Պետական ծառայության վարձատրության» մասին օրենքի համաձայն կիսամյակային պարգևատրության ֆոնդի աճով, ինչպես նաև ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի օգնականի մեկ միավոր հաստիքի ավելացմամբ: Աշխատավարձային ֆոնդը կազմում է 75 մլն 683 հազ 700 ՀՀ դրամ:
Քաղծառայության խորհրդի 2023թ-ի պահպանման ծախսերը նվազել են 525 հազ ՀՀ դրամով՝ կազմելով 123.8 մլն ՀՀ դրամ:
Համաձայն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ներկայացրած տեղեկատվության՝ 2023թվականին կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի բյուջեի ծախսը կազմելու է 92 մլն 935.8 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4 մլն 588.3 հազ ՀՀ դրամով՝ պայմանավորված աշխատավարձի բնականոն աճով:

1-го декабря было созвано совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Заседание вели председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян и заместитель председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Эдуард Агабекян.
В ходе заседания были обсуждены вопросы финансирования государственных органов власти, местного самоуправления, судебных органов и прокуратуры.
Бюджет города Степанакерт на 2023 год запланирован в размере 2 млрд 442 млн драмов, из которых собственные доходы составят 660 млн драмов, 600 млн драмов – местные пошлины, 51 млн драмов – другие доходы. Государственная дотация составит 1,7 млрд драмов из общего бюджета.
Расходы по статье «Защита окружающей среды» составят 1 млрд 79 млн драмов, расходы на жилищное строительство и коммунальные услуги – 488 млн драмов, освещение улиц – 179 млн драмов, культурные программы – 107 млн драмов, внешкольное образование – 723 млн драмов. Эти и другие данные представил мэр Д. Саргсян, а после ответил на вопросы депутатов, касающиеся водоснабжения жилого района Ачапняк, заработных плат ГНКО и т.д.
Годовые расходы Аскеранского района запланированы в размере 200 млн драмов, что на 2 млн 695 тыс. драмов больше, чем в прошлом году. Расходы нефинансовых активов составят 1 млн драмов. В связи с увеличением официальных ставок фонд заработной платы увеличится на 2 млн 503 тыс. драмов.
Собственные доходы запланированы в размере 146 млн драмов, налоговые доходы составят 96 млн драмов, неналоговые доходы – 49 млн драмов. Государственная дотация в будущем году возрастет на 13 млн драмов.
Расходы Мартакерсткого района запланированы в размере 458 млн драмов, что на 0.17% больше показателя за прошлый год. Собственные доходы составят 122 млн драмов, что на 12 млн драмов больше, чем в прошлом году.
Расходы Мартунинского района запланированы в размере 476 млн драмов. Собственные доходы составят 171 млн драмов, что на 14 млн больше, чем в прошлом году. 99,5% бюджета составят текущие расходы.
Озвученные депутатами вопросы касались программ развития потенциала районов, распределения квартир, находящихся на этапе строительства, и т.д.
Расходы аппарата президента представил руководитель аппарата К. Шахраманян. Общий бюджет составит 833 млн драмов, большая часть расходов на содержание приходится на фонд заработной платы – 713 млн драмов, что на 43 млн драмов больше показателя за прошлый год. Увеличение бюджета обусловлено естественным ростом официальных ставок.
Расходы на содержание аппарата НС составят 794 млн драмов, что по сравнению с прошлым годом больше на 12 млн драмов, из которых 9 млн обусловлено естественным ростом официальных ставок.
Расходы аппарата государственного министра запланированы на сумму в размере 231 млн драмов, что на 6 млн драмов больше, чем в прошлом году. 89,2% бюджета составляет фонд заработной платы.
Расходы на содержание Управления делами правительства президента Республики Арцах составят 349 млн драмов. Уменьшение в размере 3 млн драмов обусловлено сокращением одного штата и расходов по нескольким статьям.
78% расходов приходятся на фонд заработной платы (274 млн драмов). Программные расходы составят 413, из которых 313 млн драмов предусмотрено для приема делегаций.
Расходы судебной системы предусмотрены в размере 733 млн драмов, из которых 650 млн – фонд заработной платы.
Расходы на содержание прокуратуры предусмотрены в размере 602 млн драмов, увеличение в размере 8 млн драмов обусловлено сменой классных чинов, сокращением расходов на внутренние командировки.
Бюджет Министерства юстиции составит 507 млн драмов, увеличение на 48 млн драмов обусловлено естественным ростом заработных плат, 3 млн драмов предусмотрено для внутренних командировок, 1 млн драмов планируется выделить на расходы по статье «Профессиональные услуги», на 2 млн 800 тыс. драмов будет приобретено оборудование.
Совместное заседание продолжилось во второй половине дня. На обсуждение были представлены вопросы финансирования на 2023 год комитетов по управлению следственными и государственными инспекциями, Аудиторской палаты, Государственной контрольной службы, Защитника прав человека, Совета гражданской службы, Центральной избирательной комиссии.
Расходы Следственного комитета составят 580 млн драмов, 88,5% составит фонд заработной платы, который увеличится на 96 млн драмов, что обусловлено прибавлением штатов и изменением коэффициентов.
Расходы Аудиторской палаты Республики Арцах на 2023 год, по словам председателя совета палаты Тиграна Цатряна, составят 197 млн 617,6 тыс. драмов, что на 3 млн 533,7 тыс. драмов больше, чем в прошлом году.
Для обеспечения общественных услуг Государственной контрольной службе Республики Арцах проектом государственного бюджета на 2023 год планируется выделить 222 млн 867,3 тыс. драмов. Начальник службы М. Абраамян, представив распределение финансов по отдельным статьям, отметил, что на текущий период (9 месяцев) 2022 года проектом государственного бюджета на содержание службы было предусмотрено 164 млн 496,6 тыс. драмов.
По словам председателя комитета по управлению государственными инспекциями Республики Арцах Л. Саргсяна, расходы на содержание комитета предусматриваются в размере 339 млн 441 тыс. 800 драмов, из которых фонд заработной платы составит 326 млн 297 тыс. 700 драмов, что составляет 96% от общего бюджета комитета.
По словам Защитника прав человека Гегама Степаняна, в 2023 году сумма, выделяемая аппарату Омбудсмена, составит 82 млн 333 тыс. 400 драмов, что по сравнению с прошлым годом больше на 4 млн 565 тыс. 500 драмов. Фонд заработной платы увеличился на 4 млн 502 тыс. 900 драмов, что обусловлено ежегодным ростом коэффициентов трудового стажа государственных служащих, согласно действующему законодательству и, соответственно, полугодовым фондом вознаграждения, согласно закону «Об оплате государственной службы», а также увеличением одной штатной единицы для должности помощника Защитника прав человека Республики Арцах. Фонд заработной платы составляет 75 млн 683 тыс. 700 драмов.
Расходы на содержание Совета гражданской службы в 2023 году снизились на 525 тыс. драмов и составили 123,8 млн драмов.
Согласно информации, представленной заместителем председателя Центральной избирательной комиссии, в 2023 году расходы бюджета ЦИК составят 92 млн 935.8 тыс. драмов, что по сравнению с прошлым годом больше на 4 млн 588.3 тыс. драмов, что также обусловлено естественным ростом заработной платы.