ԱՀ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում շարունակվում են «ԱՀ 2023թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումները
30 նոյեմբերի 2022
Նոյեմբերի 30-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Քննարկվել են գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների, կադաստրի և պետական գույքի կառավարման ոլորտների 2023 թվականի բյուջեների նախագծերը:
Գյուղատնտեսության բյուջեի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Առստամյանը:
Ոլորտի գալիք տարվա բյուջեն նախատեսվում է 5 մլրդ 125 մլն ՀՀ դրամի չափով, որից պահպանման ծախսերը կազմում են  263 մլն ՀՀ դրամ, մնացած գումարը ուղղվելու է տարբեր ծրագրերի իրականացմանը:
Բույսերի պաշտպանության ծրագրի համար նախատեսված է 41 մլն ՀՀ դրամ, անասնաբուժական և սանիտարական սպասարկման միջոցառումներին է ուղղվելու 242 մլն 993 հազ ՀՀ դրամ, հակահամաճարակային միջոցառումներին՝ 60 մլն ՀՀ դրամ, կենդանիների արհեստական սերմնավորմանը՝ 10 մլն ՀՀ դրամ, «Աջակցություն տոհմային կայաններին» ծրագրին՝ 150 մլն ՀՀ դրամ, ջերմոցային տնտեսությունների զարգացմանը՝ 339 մլն ՀՀ դրամ, հակահրդեհային միջոցառումներին՝ 20 մլն ՀՀ դրամ, այգեգործության զարգացման ծրագրին՝ 380 մլն ՀՀ դրամ, «Խորհրդատվություն և մոնիտորինգ»՝ 7 մլն ՀՀ դրամ:
ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամին 2023 թվականի բյուջեի նախագծով կհատկացվի 1 մլրդ 500 մլն դրամ:
2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծով կապիտալ ներդրումների համար նախատեսվում է 22 մլրդ ՀՀ դրամ (2022 թվականի 34.5 մլրդ ՀՀ դրամ պլանային ցուցանիշի և 33.8 մլրդ ՀՀ դրամ ճշտված բյուջեի դիմաց): Նախագիծը ներկայացրել է քաղաքաշինության նախարարի պաշտոնակատար Արամ Սարգսյանը:
Հատկացված միջոցների հաշվին հիմնականում կիրականացվեն պատերազմական գործողությունների արդյունքում տեղահանված քաղաքացիների համար բնակելի տների և բնակարանների կառուցման, Արցախի Հանրապետության տարածքում պատերազմական գործողությունների հետևանքով վնասված շենքերի, բնակելի տների, կրթական և առողջապահական օբյեկտների վերականգման ու վերանորոգման շինարարական ծրագրեր:
Բյուջեի 27 տոկոսը՝ ավելի քան 5 մլրդ ՀՀ դրամ, նախատեսվում է փոխանցիկ ծրագրերի համար:
Բնակարանաշինությանը կհատկացվի 12 մլրդ 470 մլն ՀՀ դրամ, ճանապարհաշինությանը՝ 4 մլրդ 400 մլն ՀՀ դրամ, էներգետիկ ոլորտի արդիականացմանը՝ 400 մլն ՀՀ դրամ:
ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության 2023 թվականի բյուջեն նախատեսվում է 9 մլրդ 989 մլն ՀՀ դրամի չափով: Իրականացվելու է 15 ծրագիր: Նախագիծը ներկայացրել է նախարարի պաշտոնակատար Վարդան Բեգլարյանը:
Էներգետիկ ոլորտի զարգացման և սուբսիդավորման ծրագրին նախատեսվում է հատկացնել 4 մլրդ 20 մլն ՀՀ դրամ, 50 մլն ՀՀ դրամ է հատկացվելու տրանսպորտային ծառայությունների մատուցմանը, 301 մլն ՀՀ դրամ կհատկացվի թվային ձևաչափով 18 հեռուստաալիքների և 3 ռադիոկայանների անվճար հեռարձակմանը/ծրագրից օգտվելու է հանրապետության բնակչության 98 տոկոսը/, ՏՏ ոլորտի զարգացմանն է ուղղվելու 20 մլն ՀՀ դրամ:
Տարհանվածների համար բնակարանների վարձում՝ 2 մլրդ 758 մլն ՀՀ դրամ, տարհանվածների անհետաձգելի ծախսեր՝ 3 մլն ՀՀ դրամ, երկարօրյա դպրոցների սննդի ապահովման ծրագիր՝ 220 մլն ՀՀ դրամ, հումանիտար ականազերծում՝ 271 մլն ՀՀ դրամ, ընթացիկ նորոգումներ, այդ թվում՝ ճանապարհների բարեկարգում՝ 1 մլրդ 307 մլն ՀՀ դրամ:
ԱՀ կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի գալիք տարվա բյուջեն ներկայացրել է կառույցի ղեկավար Սուրեն Գալստյանը: 2023 թվականին իրականացվելիք ծրագրերի և աշխատակազմի պահպանման համար նախատեսվող բյուջեն 581 մլն 876 հազ ՀՀ դրամի սահմաններում է: Կոմիտեի աշխատակազմի պահպանման ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ 29 մլն ՀՀ դրամով նվազել են, ինչը պայմանավորված է Քաշաթաղի, Հադրութի, Շուշիի և Շահումյանի բաժինների կրճատմամբ: Ծրագրերի ծախսերը կկազմեն 133 մլն 914 հազ ՀՀ դրամ:
Պատգամավորները  հարցեր են ուղղել զեկուցողներին: Պատասխանելով գազի սուբսիդավորման մասին հարցին՝ Վարդան Բեգլարյանն ասել է, որ այն քննարկման փուլում է: Պատգամավորները նշել են, որ տեղահանված միայնակ թոշակառուների աջակցության հարցը վերանայելու կարիք ունի:
Մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը շարունակվել է ընդմիջումից հետո։
Քննարկվել են ջրային, բնապահպանության, բնակարանային հարցերի, նյութական վնասների հարցերի կոմիտեների, ինչպես նաև հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցության կարգավորման պետական հանձնաժողովի, գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության և Արցախի ներդրումային հիմնադրամների  2023 թվականի բյուջեների նախագծերը:
ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահ Գ Հայրիյանը, ներկայացնելով  ոլորտի ծրագրերը, նշել է, որ 2023թ բյուջեով նախատեսվում է կոմիտեին տրամադրել 5 մլրդ 840 մլն ՀՀ  դրամ, որի մեծ մասը՝ 5 մլրդ ՀՀ դրամը ուղղվելու է ջրային համակարգերի կառուցման, վերանորոգման, վերակառուցման և պահպանման ծրագրի աշխատանքներին, 500 մլն ՀՀ դրամը՝ ԱՀ-ում ոռոգման նպատակով հողօգտագործողներին աջակցման ծրագրին, 340 մլն ՀՀ դրամը՝ գյուղատնտեսական միջոցառումների իրականացման ծրագրին: Կոմիտեի նախագահն ընդգծել է, որ նախորդ տարվա բյուջեի համեմատ 2023թ բյուջեն նվազել է 3 մլդ ՀՀ դրամով՝ Պատարա- Ստեփանակերտ ջրատարի աշխատանքների ավարտով պայմանավորված:
Պատգամավորների բարձրացրած հարցերը Պատարայի ջրամբարի կառուցման ընթացիկ աշխատանքների, ջրապաշարի բավարարվածության, նոր կառուցվող բնակավայրերի ջրամատակարարման ապահովման վերաբերյալ էին։
Բնապահպանության կոմիտեի նախագահ Ֆ Գաբրիելյանը նշել է, որ համակարգի բնականոն աշխատանքի կազմակերպման համար ոլորտի ծախսերը 2023թ պետական բյուջեով կազմելու են 205 մլն 259  հազ ՀՀ  դրամ։
ԱՀ բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Ա Մանգասարյանի փոխանցմամբ՝ կոմիտեի աշխատակազմի 2023թ  պահպանման ծախսերի համար բյուջեից  նախատեսված է 248 մլն 176.2 հազ ՀՀ  դրամ: Բնակարանային հարցերի կոմիտեի ծրագրերի մասով 2023թ բյուջեով նախատեսված է 22 մլրդ 262 մլն 720 հազ ՀՀ դրամ, որից 10 մլրդ ՀՀ դրամը ուղղվելու է բնակարանային ապահովման ծրագրին, 160 մլն ՀՀ դրամը ՝ բնակարան վարձելու կամ ժամանակավոր կացարանով ապահովման նպատակով իրականացվող միջոցառումների ծրագրին, 12 մլրդ 102 մլն 720 հազ ՀՀ դրամը՝ պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված և (կամ) բնակտարածք կորցրած անձանց բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով դրամական աջակցություն տրամադրելու ծրագրին։
Կոմիտեի նախագահը պատասխանել է առաջարկվող ծրագրի սահմաններում բնակարանների տրամադրման սկզբունքներին, տեղահանված բնակիչների բնակապահովման ընթացակարգին և  ոլորտին առնչվող այլ հարցերի:
ԱՀ նյութական վնասների հարցերի կոմիտեի ծախսերը, ըստ կոմիտեի նախագահ Վ. Ղահրամանյանի, 2023թ.  բյուջեի նախագծով կազմում է 5 մլրդ 116 մլն 373.200 հազ ՀՀ դրամ, որից 5 մլրդ ՀՀ դրամը նախատեսված է պատերազմական գործողությունների հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց աջակցություն տրամադրելու համար, 116 մլն 373 հազ ՀՀ դրամը՝ կոմիտեի պահպանման ծախսերի համար:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի ծախսերը, հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ  Գրիգորյանի  տեղեկացմամբ ՝ 2023 թ.տարեկան  բյուջեով  կազմում է 241,1  մլն ՀՀ  դրամ, որը 2022թ տարեկան բյուջեի համեմատ աճել է 1,0 մլն դրամով կամ 0,42 տոկոսով: Ըստ կանխատեսումների՝ 2022թ-ին կարգավորող ընկերությունների կողմից ԱՀ պետական բյուջե կմուտքագրվի շուրջ 346,1 մլն ՀՀ դրամ։ Աշխատակազմի տարեկան ֆոնդի աճը պայմանավորված է քաղաքացիական ծառայողների աշխատավարձերի բնականոն աճով:
Գյուղի և գյուղատնտեսության  աջակցության հիմնադրամի  նախագահ Հրանտ Սաֆարյանի փոխանցմամբ՝ հիմնադրամին պետական բյուջեից այս տարի տրամադրվելու է 1 մլրդ 500 մլն ՀՀ դրամ։ Պահպանման ծախսերը կազմելու են 408 մլն 650 հազ. դրամ։  Հիմնական ծախսերը  ուղղվելու են առևտրային բանկերի կողմից գյուղատնտեսական ծրագրերի համար տրամադրվող վարկերի տոկոսների մասնակի սուբսիդավորմանը և առևտրային բանկերից և այլ ֆինանսական կազմակերպություններից ստացված վարկերի սպասարկմանը: Հիմնադրամի նախագահը պարզաբանումներ է տվել  ոլորտին առնչվող հարցերին:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի 2023թ.-ի ծախսերը ներկայացրել է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի նախագահի տեղակալ Մհեր Մխիթարյանը: Ըստ ներկայացրած տվյալների՝  2023թ. պետական բյուջեի նախագծով  «Աջակցություն Արցախի ներդրումային հիմնադրամին» ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է 4.0 մլրդ ՀՀ  դրամ։

30-го ноября было созвано совместное заседание постоянных комиссий по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Национального собрания Республики Арцах.
На заседании были обсуждены расходы сфер сельского хозяйства, градостроительства, территориального управления и инфраструктур, кадастра и управления государственным имуществом, запланированные проектом государственного бюджета на 2023 год.
Проект бюджета сельскохозяйственной сферы представил исполняющий обязанности министра сельского хозяйства Республики Арцах Тигран Арустамян.
Бюджет сферы на будущий год предусматривается в размере 5 млрд 125 млн драмов, из которых расходы на содержание составят 263 млн драмов, остальная сумма будет направлена на реализацию различных программ.
На программу защиты растений предусмотрена сумма в размере 41 млн драмов, на мероприятия по ветеринарному и санитарному обслуживанию – 242 млн 993 тыс. драмов, противоэпидемические мероприятия – 60 млн драмов, искусственное осеменение животных – 10 млн драмов, на программу «Содействие племенным станциям» планируется выделить 150 млн драмов, развитие тепличных хозяйств – 339 млн драмов, противопожарные мероприятия – 20 млн драмов, развитие садоводства – 380 млн драмов, «Консультации и мониторинг» – 7 млн драмов.
Согласно проекту бюджета на 2023 год, Фонду содействия селу и сельскому хозяйству Республики Арцах будет выделена сумма в размере 1 млрд 500 млн драмов.
Проектом государственного бюджета на 2023 года на капитальные вложения предусмотрено 22 млрд драмов (плановый показатель в 2022 году составил 34,5 млрд драмов, уточненный бюджет – 33,8 млрд драмов). Проект представил и. о. министра градостроительства Арам Саркисян.
За счет выделенных средств в основном будут реализованы программы по строительству жилых домов и квартир для граждан, перемещенных в результате военных действий, восстановлению и ремонту зданий, жилых домов, образовательных и медицинских объектов, поврежденных в результате военных действий на территории Республики Арцах.
27% бюджета – более 5 млрд драмов – предусмотрено для переходных программ.
На жилищное строительство будет выделено 12 млрд 470 млн драмов, дорожное строительство – 4 млрд 400 млн драмов, модернизацию энергетической сферы – 400 млн драмов.
Бюджет Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Арцах на 2023 год предусмотрен в размере 9 млрд 989 млн драмов. Проект представил исполняющий обязанности министра Вардан Бегларян.
На программу развития и субсидирования энергетической сферы планируется предоставить 4 млрд 20 млн драмов, 50 млн драмов будет выделено на оказание транспортных услуг, 301 млн драмов – на бесплатное вещание 18 телеканалов и 3 радиостанций в цифровом формате (программой воспользуются 98% населения республики), 20 млн драмов – на развитие сферы ИТ.
На компенсацию арендной платы перемещенных граждан будет выделено 2 млрд 758 млн драмов, неотложные расходы перемещенных граждан – 3 млн драмов, на программу обеспечения питанием школ с продленным днем – 220 млн драмов, гуманитарное разминирование – 271 млн драмов, на текущий ремонт, в том числе благоустройство дорог, запланирована сумма в размере 1 млрд 307 млн драмов.
Бюджет Комитета кадастра и управления государственным имуществом Республики Арцах на будущий год представил руководитель структуры Сурен Галстян. Расходы на содержание аппарата комитета по сравнению с прошлым годом сократились на 29 млн драмов, что обусловлено сокращением отделов Кашатагского, Гадрутского, Шушинского и Шаумяновского районов. Расходы на программы составят 133 млн 914 тыс. драмов.
Депутаты задали вопросы докладчикам. Отвечая на вопрос о субсидировании газа, Вардан Бегларян ответил, что вопрос находится на стадии обсуждения. Депутаты отметили, что вопрос помощи перемещенным одиноким пенсионерам нуждается в пересмотре.
Совместное заседание постоянных комиссий НС продолжилось после перерыва.
Были обсуждены проекты бюджетов на 2023 год комитетов по водным, природоохранным, жилищным вопросам и материальному ущербу, а также Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции, Фонда содействия селу и сельскому хозяйству и Инвестиционного фонда Арцаха.
Председатель Водного комитета Республики Арцах Г. Айриян, представляя программы сферы, отметил, что комитету планируется предоставить 5 млрд 840 млн драмов. Большая часть – 5 млрд драмов – будет направлена на работы по программе строительства, ремонта, реконструкции и сохранения водных систем, 500 млн драмов – на программу поддержки землепользователей в Республике Арцах с целью орошения, 340 млн драмов – на программу осуществления сельскохозяйственных мероприятий. Председатель комитета подчеркнул, что по сравнению с бюджетом прошлого года, бюджет на 2023 год сократился на 3 млрд драмов, что обусловлено завершением работ по водопроводу Патара-Степанакерт.
Озвученные депутатами вопросы касались текущих работ по строительству Патарского водохранилища, обеспечения водоснабжения новых населенных пунктов.
Председатель Комитета по охране природы Ф. Габриелян отметил, что на организацию нормальной работы системы в 2023 году комитету планируется предоставить 205 млн 259 тыс. драмов.
По словам председателя Комитета по жилищным вопросам А. Мангасаряна, на содержание аппарата комитета в 2023 году бюджетом предусмотрено 248 млн 176,2 тыс. драмов. По части программ предусмотрено 22 млрд 262 млн 720 тыс. драмов, из которых 10 млрд драмов будут направлены на программу жилищного обеспечения, 160 млн драмов – на мероприятия, осуществляемые с целью аренды жилья или обеспечения временным жильем, 12 млрд 102 млн 720 тыс. драмов – на программу предоставления денежной помощи для временного удовлетворения жилищных потребностей лиц, перемещенных и/или потерявших жилище в результате военных действий.
Председатель комитета ответил на вопросы, касающиеся принципов предоставления квартир в рамках предлагаемой программы, процедуры обеспечения жильем перемещенных лиц и др.
Расходы Комитета по вопросам материального ущерба, по словам председателя комитета В. Каграманяна, составят 5 млрд 116 млн 373.200 тыс. драмов, из которых 5 млрд драмов предусмотрено выделить на оказание помощи физическим и юридическим лицам, пострадавшим в результате военных действий, 116 млн 373 тыс. драмов – на расходы по содержанию комитета.
Расходы Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции, по словам председателя комиссии Геворга Григоряна, в 2023 году составят 241,1 млн драмов, что на 1,0 млн драмов или на 0,42% больше годового бюджета за 2022 год. Согласно прогнозам, в 2022 году регулирующими компаниями в государственный бюджет Республики Арцах поступит около 346,1 млн драмов. Рост годового фонда аппарата обусловлен естественным ростом зарплат гражданских служащих.
По словам председателя Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Гранта Сафаряна, в будущем году из государственного бюджета фонду будет выделена сумма в размере 1 млрд 500 млн драмов. Расходы на содержание составят 408 млн 650 тыс. драмов. Основные расходы будут направлены на частичное субсидирование процентов по кредитам, предоставляемым коммерческими банками для сельскохозяйственных программ, и обслуживание кредитов, полученных от коммерческих банков и других финансовых организаций. Председатель фонда дал разъяснения по вопросам сферы.
Запланированные на 2023 год расходы Инвестиционного фонда Арцаха представил заместитель председателя фонда Мгер Мхитарян. Согласно представленным данным, в 2023 году проектом государственного бюджета в рамках программы «Содействие Инвестиционному фонду Арцаха» предусмотрено 4,0 млрд драмов.