Նոյեմբերի 29-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է մի խումբ տեղահանվածների հետ՝ «Գեն» նախաձեռնությունների կենտրոնի հիմնադիր Արմինե Ավագիմյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հասարակական նախաձեռնությունները՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է հանրությանը մտահոգող հարցերի բարձրաձայնումը նման կառույցների կողմից:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է տեղահանվածների հիմնախնդիրների մասին, դրանք միշտ խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում են, ցանկացած ծրագիր, օրենսդրական նախաձեռնություն, որը նպաստում է տեղահանվածների սոցիալական խնդիրների լուծմանը աջակցություն են ստանում օրենսդիրի կողմից:
«Իմ պայքարը 2 ուղղությամբ է՝ Արցախի կարգավիճակ ու զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների, տեղահանվածների, աղքատների ու ճնշվածների շահերի պաշտպանություն», - ասել է Արթուր Թովմասյանը:Նա պատրաստակամությամբ լսել է տեղահանվածներին ու ընթացքավորել մի շարք հրատապ հարցեր:
Անդրադառնալով բռնի տեղահանվածներին բնակարանով ապահովելու հարցին՝ Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ ծրագիրը փաստացի մեկնարկել է 2021 թվականի հուլիսի 1-ից ու ավարտին կհասցվի 2024 թվականի հուլիսին: Տեղահանվածների բնակվարձի փոխհատուցման պարտավորությունն էլ պետությունը մինչև դեկտեմբերի վերջը կիրագործի:
Հանդիպման մասնակիցները մտահոգություն են հայտնել պարապուրդում գտնվող պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատավարձի վճարման դադարեցման մասին շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ իր տեսակետն անփոփոխ է՝ աշխատանքով ապահովել, նոր կրճատել: Այս համատեքստում տեղահանվածները կարևորել են վերաորակավորման հարցը:
Քննարկվել են տեղահանվածների նյութական վնասների փոխհատուցման, ՀՀ տեղափոխվածներին տրամադրվող սերտիֆիկատների կիրառելիության հետ կապված հարցեր:
«Գեն» նախաձեռնությունների կենտրոնի հիմնադիր Արմինե Ավագիմյանը շնորհակալություն է հայտնել անմիջական մթնոլորտի համար, իր հերթին Արթուր Թովմասյանն ասել է, որ Արցախում յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյայի դռները ժողովրդի առաջ բաց պետք է լինեն:

29-го ноября председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян встретился с группой перемещенных лиц во главе с основателем центра инициатив «Ген» Армине Авагимян.
Приветствуя общественные инициативы, глава парламента подчеркнул важность озвучивания подобными структурами вопросов, волнующих общественность.
В ходе встречи говорилось о проблемах перемещенных граждан. По словам председателя НС, они всегда находятся в центре внимания парламента. Любые программы и законодательные инициативы, способствующие решению социальных проблем перемещенных лиц, получают поддержку законодателя.
«Я веду борьбу по двум направлениям – статус Арцаха и защита интересов семей погибших воинов, перемещенных лиц, социально необеспеченных и угнетенных», – сказал Артур Товмасян. Он с готовностью выслушал перемещенных граждан и дал ход ряду актуальных вопросов.
Коснувшись вопроса обеспечения перемещенных граждан жильем, Артур Товмасян отметил, что программа фактически стартовала с 1-го июля 2021 года и будет завершена в июле 2024 года. Государство также до конца декабря выполнит обязательство по выплате перемещенным лицам компенсаций за арендную плату.
Участники встречи выразили обеспокоенность в связи с муссируемыми новостями о прекращении выплаты заработной платы работникам государственных учреждений, находящихся в простое. Председатель НС подчеркнул, что его точка зрения относительно данного вопроса остается неизменной. По словам законодателя, для начала необходимо обеспечить людей работой, а затем уже сокращать. В этом контексте присутствующие отметили важность переквалификации.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с компенсацией материального ущерба перемещенным лицам, применимостью сертификатов, предоставляемых перемещенным в РА лицам.
Основатель центра инициатив «Ген» Армине Авагимян поблагодарила главу парламента за непринужденную атмосферу. Артур Товмасян в свою очередь подчеркнул, что двери каждого государственного деятеля в Арцахе должны быть открыты для народа.