Նոյեմբերի 29-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է մի խումբ տեղահանվածների հետ՝ «Գեն» նախաձեռնությունների կենտրոնի հիմնադիր Արմինե Ավագիմյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հասարակական նախաձեռնությունները՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է հանրությանը մտահոգող հարցերի բարձրաձայնումը նման կառույցների կողմից:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է տեղահանվածների հիմնախնդիրների մասին, դրանք միշտ խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում են, ցանկացած ծրագիր, օրենսդրական նախաձեռնություն, որը նպաստում է տեղահանվածների սոցիալական խնդիրների լուծմանը աջակցություն են ստանում օրենսդիրի կողմից:
«Իմ պայքարը 2 ուղղությամբ է՝ Արցախի կարգավիճակ ու զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների, տեղահանվածների, աղքատների ու ճնշվածների շահերի պաշտպանություն», - ասել է Արթուր Թովմասյանը:Նա պատրաստակամությամբ լսել է տեղահանվածներին ու ընթացքավորել մի շարք հրատապ հարցեր:
Անդրադառնալով բռնի տեղահանվածներին բնակարանով ապահովելու հարցին՝ Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ ծրագիրը փաստացի մեկնարկել է 2021 թվականի հուլիսի 1-ից ու ավարտին կհասցվի 2024 թվականի հուլիսին: Տեղահանվածների բնակվարձի փոխհատուցման պարտավորությունն էլ պետությունը մինչև դեկտեմբերի վերջը կիրագործի:
Հանդիպման մասնակիցները մտահոգություն են հայտնել պարապուրդում գտնվող պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատավարձի վճարման դադարեցման մասին շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ իր տեսակետն անփոփոխ է՝ աշխատանքով ապահովել, նոր կրճատել: Այս համատեքստում տեղահանվածները կարևորել են վերաորակավորման հարցը:
Քննարկվել են տեղահանվածների նյութական վնասների փոխհատուցման, ՀՀ տեղափոխվածներին տրամադրվող սերտիֆիկատների կիրառելիության հետ կապված հարցեր:
«Գեն» նախաձեռնությունների կենտրոնի հիմնադիր Արմինե Ավագիմյանը շնորհակալություն է հայտնել անմիջական մթնոլորտի համար, իր հերթին Արթուր Թովմասյանն ասել է, որ Արցախում յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյայի դռները ժողովրդի առաջ բաց պետք է լինեն:

November 29, President of the NA of Artsakh, Artur Tovmasyan, met with a group of internally displaced persons led by the founder of the initiative center "GEN", Armine Avagimyan.
During the meeting, the problems of internally displaced persons were discussed. They are always in the spotlight оf the Parliament. Any programs, legislative initiative that contributes to the solution of social problems of migrants, are supported by the legislature.
“My struggle is in two directions: the status of Artsakh and protecting the interests of the families of the fallen freedom fighters, displaced persons, the poor and the oppressed,”- said Artur Tovmasyan. He willingly listened to the displaced and worked out a number of urgent issues.
Referring to the issue of providing housing to forcibly displaced persons, Artur Tovmasyan noted that the program actually started on July 1, 2021 and will be completed in July 2024.The state will also implement the obligation to compensate the displaced persons by the end of December.
The participants of the meeting expressed concern on the circulating rumors about the suspension of the payment of wages to employees of state institutions who currently do not have a job. The Head of the National Assembly emphasized that his point of view was unchanged: to provide jobs, not to reduce them. In this context, IDPs have highlighted the issue of re-qualification.
Compensation for the material damages of displaced people was discussed. Questions related to the applicability of the certificates provided to those who moved to the RA.
Armine Avagimyan, the founder of the initiative center “GEN”, thanked for the relaxed atmosphere. Artur Tovmasyan, for his part, noted that the doors of every state official in Artsakh should be open to the people.