ԱՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի ելույթը Սոցինտեռնի համագումարում
Ես իմ ողջույնի խոսքն եմ ուղղում ձեզ՝ որպես ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր և ազատության, արդարության և մարդկային համերաշխության համար պայքարի առաջին գծում կանգնած գաղափարի զինվոր:
Տարիներ առաջ Սոցինտեռնի հարգարժան գլխավոր քարտուղար ընկեր Այալան, իսկ կազմակերպությանն անդամակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչները՝ անցած տասնամյակների ընթացքում, այցելել են իմ հայրենիք Արցախ, իրենց աչքով են տեսել 30 տարիների ընթացքում արյունով և քրտինքով ձևավորված պետությունը, որի կազմավորման գաղափարական հիմքը եղել են ազատության ու արդարության գաղափարները, սկզբունքներ, որոնք ընկերվարական գաղափարախոսության հիմնասյուներն են: Արցախը միշտ եղել է հայկական:
Պատմության տարբեր դարաշրջաններում թեև փոխվել են ճնշող, հարստահարող համակարգերն ու պետությունները, սակայն Արցախը երբեք չի կորցրել իր հայկակականությունը, Արցախում միշտ էլ եղել է հայկական կառավարման համակարգ:
18-րդ դարի սկզբներին սկսված ազգային-ազատագրական պայքարը արցախահայության համար ստեղծեց բարենպաստ պայմաններ ու հիմքեր այն շարունակելու 19-րդ և 20-րդ դարերի ընթացքում, ձևավորել անկախ պետականության համար բավարար նախադրյալներ, ինքնուրույն ապրելու և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու քաղաքական կամք: 1917-1921 թվականներին Արցախում արդեն գործում էին պետական միավորներ, և մեր ժողովրդի կամքն էր միավորվելու մայր հայրենիքին՝ Հայաստանի Հանրապետությանը:
Քաղաքական խարդավանքները, բռնապետների միջոցով նենգաբար գծված քարտեզները պատճառ են դարձել, որ ստալինյան-բոլշևիկյան բռնապետության տարիներին մեր հայրենիքի կարևոր հատվածներից Նախիջևանը և Արցախը կցվեն Խորհրդային Ադրբեջանին: 1923թ. Խորհրդային միության կոմունիստական կուսակցության անհիմն որոշմամբ Արցախը բռնակցվեց Ադրբեջանին:
Իհարկե, 70 տարիներին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչինչ չի խնայել ինչպես Նախիջևանում, այնպես էլ Արցախում իրականացնելու պանթուրքիստական նկրտումներից ելնող ցեղասպանական քաղաքականություն՝ բնիկ ժողովրդին զրկելով իր հայրենիքում ազատ ապրելու արդարացի իրավունքից:
Պետք է խոստովանել, որ Նախիջևանի պարագայում Ադրբեջանին հաջողվել է իրականացնել սպիտակ ցեղասպանություն: Ինչպես գիտեք, այնտեղ այսօր հայեր չեն բնակվում, դեռ ավելին, անխնա ոչնչացվում են հազարամյակների ընթացքում մշակութային համաշխարհային արժեք ունեցող կոթողներ, հուշարձաններ, խաչքարեր՝ նպատակ ունենալով իսպառ ջնջելու հայկական հետքը Նախիջևանից: Ի դեպ, Ադրբեջանն այսօր էլ շարունակում է նույն գործելաոճով առաջնորդվել բռնագրավված Արցախի Հանրապետության տարածքներում:
1920-ական թվականներից Արցախը Սովետական Ադրբեջանի մաս կազմելուց հետո չդադարեց ազատության համար իր պայքարը: Ազգային-ազատագրական պայքարը տարբեր դրսևորումներով 70 տարի որպես կրակի մոխիրների տակ մնացած կայծեր պահպանվեց յուրաքանչյուր արցախցու հոգում և փոխանցվեց հաջորդ սերունդներին:
Խորհրդային միության փլուզման շեմին, երբ ձևավորվում էր ազատության ու անկախության պայքարի համար համապատասխան մթնոլորտ, Խորհրդային միության համակարգում բռնապետության կողմից գծված սահմանների ջնջման առաջին քայլը կատարեց արցախահայությունը:
1988թ. սկսած Խորհրդային միության սահմանադրության և գործող օրենքների պահանջով 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին նախ և առաջ Արցախը հայտարարվեց որպես առանձին հանրապետություն՝ Խորհրդային Ադրբեջանի կազմից դուրս, ապա Հայաստանի և Արցախի գերագույն խորհուրդների միջոցով հաստատվեց երկու հանրապետությունների միավորումը:
Դրանից հետո տեղի ունեցավ Արցախի Հանրապետության անկախության համար հանրաքվեն, որին առիթ ունեին մասնակցելու նաև Արցախի Հանրապետությունում ապրող ադրբեջանցիները:
Հանրաքվեի արդյունքում (ավելի քան 95 %) Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվեց՝ ի լուր աշխարհի հայտարարելով անկախ պետականության կերտման վճռական կամքը: Արցախի ժողովրդի այս օրինական պահանջը չընդունվեց Ադրբեջանի կողմից, իսկ հակազդեցությունը եղավ դաժան. Սումգայիթում, Բաքվում, Գանձակում և Ադրբեջանի տարբեր բնակավայրերում հայերի նկատմամբ կրկնվեցին 1915թ. Հայոց ցեղասպանության պատկերները: Այդ ժամանակ ես ուսանող էի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի պետական համալսարանում: Երբեք չեմ կարող մոռանալ տուն-տեղ կորցրած, հարազատին իր աչքի առաջ դաժանորեն մորթած կնոջ և երեխաների պատկերները, ովքեր, մազապուրծ փախուստի դիմելով, հավաքվել էին Ստեփանակերտի հրապարակում և ապաստան էին որոնում: Մեզ այլ ելք չէր մնում, քան ցեղասպանությունից փրկվելու համար կազմակերպելու ինքնապաշտպանություն:
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը՝ իմ հարազատ կուսակցությունը, առաջինն էր, որ կանգնեց Արցախի ժողովրդի ինքնապաշտպանության կողքին:
Ոտքի էր հայ ժողովուրդը, Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ ձեռնարկված ագրեսիան չկոտրեց մեր ոգին, մենք կարողացանք հիմնել ու կառուցել օրենքի գերակայության պետություն:
Այո՛, մեր նորանկախ միջազգայնորեն չճանաչված պետությունն ուներ թերություններ, սակայն զարգացման ընթացքն անկասելի էր, քանի որ որդեգրել էինք ժողովրդավարական սկզբունքներով ու համաժողովրդական հանրաքվեով անկախության ճանապարհը՝ ընդունելով Սահմանադրություն, համապետական ընտրություններով ձևավորելով օրենսդիր և գործադիր իշխանություններ, տարեցտարի բյուրեղացնելով դատաիրավական համակարգ՝ ժողովրդի վստահությամբ զարգացնելով տեղական ինքնակառավարման ինստիտուտը:
Դժբախտաբար, մեր թշնամիները ևս անգործ նստած չէին. ամեն գնով իրենց չպատկանող երկիրը զավթելու նկրտումները չէին մարել: 2020թ. սեպտեմբերին օգտվելով միջազգային ասպարեզում առաջացած պատեհ առիթից՝ Թուրքիայի ուղղակի աջակցությամբ, ծայրահեղ իսլամական խմբավորումների մասնակցությամբ Ադրբեջանը, խախտելով բոլոր միջազգային նորմերն ու հատկապես զենքի ուժի և ուժի սպառնալիքի միջոցով հարցերը կարգավորելու անթույլատրելիության սկզբունքը, դրժելով իր խոստումներն ու պարտավորությունները միջազգային հանրության առջև, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, ուղղակի ագրեսիայի միջոցով սկսեց պատերազմ: Բռնազավթեց տարածաշրջանում ազատության ու արդարության համար պայքարի խորհրդանիշ դարձած Արցախի Հանրապետության տարածքի ավեի քան 75%-ը: Պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից օգտագործվել են արգելված զինատեսակներ, ֆոսֆորային ռումբեր, դաժանաբար գնդակահարվել և մորթվել են ոչ միայն զինծառայողներ, այլ նաև խաղաղ բնակիչներ, խեղվել են հայ զինվորների մարմինները: Այս բոլորը փաստագրված է և զանազան միջոցներով ներկայացված միջազգային հարթակներում դերակատություն ունեցող կազմակերպություններին ու անհատներին: Ցավոք, լուրջ արձագանք չկա:
Այսօր Արցախի բնակչության ավելի քան 20 տոկոսը դարձել են փախստականներ, զրկվել են իրենց հայրենի պապենական օջախներից, ապրում են ծայրահեղ ծանր պայմաններում Հայաստանի և Արցախի հանրապետություններում: Ադրբեջանն իր նախագահի և նախարարների միջոցով հայտարարում է հայկական պատմամշակութային արժեքների խեղաթյուրմանը միտված քաղաքականության մասին: Ադրբեջանի պանթուրքիստական նկրտումները Թուրքիայի հետ համահունչ անհագուրդ են:
Ընդամենը 2 ամիս առաջ՝ սեպտեմբերին, այս անգամ Հայաստանի Հանրապետության սահմաններում Ադրբեջանը շարունակում է նույն գործելաոճը: Դարձյալ զինծառայողների սպանություններ, գնդակահարություն, դիակապտումներ, խոշտանգումներ, անդամահատումներ: Վերջին հաշվով դարձյալ լռություն:
Այստեղ մի անգամ ևս ուզում եմ ամրապնդել, որ մեր ժողովրդի պայքարը՝ հանուն ազատության, հանուն արդարության և հանուն մեր երկրում ինքնիշխան ապրելու, հարատև է լինելու և վճռականորեն շարունակվելու է: Մենք դրա համար շատ արյուն ու քրտինք ենք թափել:
Մեզ համար անընդունելի և անհասկանալի է մեր գաղափարակից կուսակցությունների ու շարժումների երբեմնի լռությունը մեր տարածաշրջանում տիրող անարդարությունների վերաբերյալ: ՀՅԴ-ն, հավատարիմ լինելով ընկերվարական գաղափարախոսությանն ու էությանը, իր կեցվածքով ևս համամարդկային արժեքների կրողն է եղել, և է: Եվ նույն ակնկալիքն ունենք ընկերվարությանը հավատարիմ բոլոր գաղափարակից անհատներից ու կուսակցություններից:
Ես՝ որպես ազատության համար պայքարող ժողովրդի ներկայացուցիչ, այս համագումարում հետևյալ կոչ-մարտահրավերը հնչեցնում եմ որպես SOS ազդանշան. միջազգային անտարբերությունը նոր ոճրագործությունների պատճառ է դառնալու, որի ականատեսը եղանք 1915թ., և որի ուրվականը այժմ տիրական է դառնում մեր տարածաշրջանում:
Ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը տարածաշրջանում փոխվել է. առաջացել են նոր վտանգներ: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման համար դերակատարները փոխել են իրենց առաքելությանը միտված պարտավորությունները: Եթե Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրների նախագահները անցյալում իրենց հայտարարություններով հաստատում էին, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեով կամ ժողովրդական կամարտահայտությամբ, ապա այսօր նրանք կա՛մ լռում են, կա՛մ խոսում են անվտանգության և ինչ-որ անհասկանալի իրավունքների մասին՝ փորձելով թաղել կարգավիճակի և ինքնորոշման իրավունքի հարցը:
Ուզում եմ այս բարձր ու պատասխանատու հարթակից հնչեցնել, որ Արցախի հարցը փակված չէ, և մեր ժողովուրդը շարունակելու է ազատության, արդարության և ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար իր պայքարը:
Թեև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի կարողացել իր ճիգերով Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերջնական հանգուցալուծում տալ և ապահովել մնայուն խաղաղություն, սակայն անցած 25 տարիներին գործադրված ջանքերը կանխարգելել են ուղղակի ռազմական բախումները:
- Ուզում եմ կատարել մի քանի հաստատումներ.
- ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի որդեգրած միջազգային սկզբունքներն այժմեական են, տարածքային ամբողջականության, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացասում:
- Արցախը ինքնորոշվել է միջազգային բոլոր նորմերին ու պահանջներին հետևելով, հռչակելով անկախ պետություն կառուցելու մասին: Արցախը երբեք անկախ Ադրբեջանի Հանրապետության մաս չի կազմել:
- Այսքանով հանդերձ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների քաղաքականություն, որի արդյունքում փորձում է ամբողջապես հայաթափել Արցախի Հանրապետությունը:
- Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության սպառնալիքները՝ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, էլ ավելի են տեսանելի դարձնում նոր էսկալացիան, որը կարող է վերածվել լուրջ տարածաշրջանային բախման:
- Արցախի օկուպացված տարածքներում մշակութային կոթողների ոչնչացմամբ Ադրբեջանն իրականացնում է մշակութային ցեղասպանություն:
- Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ տարվում է քաղաքական մեկուսացման քաղաքականություն՝ ամեն կերպ խոչընդոտներ ստեղծելով օտար երկրների դիվանագիտական և քաղաքական ներկայացուցիչներին այցելելու Արցախի Հանրապետություն և իրավիճակին հաղորդակից լինելու:
- Գրեթե ամենօրյա կրակոցներն ու սպառնալիքները հոգեբանական ծանր մթնոլորտ են ձևավորում՝ նպատակ ունենալով ստեղծելու արտագաղթի հոսքեր:
- Արցախցիները չեն կարողանում լիարժեքորեն օգտվել միջազգային օրենքներով նախանշված հնարավորություններից, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից բռնի տեղահանվածները առ այսօր չունեն փախստականի կարգավիճակ և տեսանելի ապագայում չկա նաև որևէ հեռանկար:
- Միջազգային հումանիտար կառույցները բավարար աշխատանք չեն տանում և չեն կարող մուտք գործել Արցախ՝ իրենց առաքելությունը լիարժեքորեն կատարելու:
Ինձ համար մեծ պատիվ է, որ այսօր ելույթ եմ ունենում այս ամբիոնից՝ կանգնելով արդարության համար պայքարող մեծաթիվ հեղափոխականների տեղում, որոնց շարքում է եղել իմ կուսակից ընկեր, իմ համերկրացի Նիկողայոս Տեր-Հովհաննիսյանը՝ Նիկոլ Դումանը, ով 1910թ. ՀՅԴ կողմից մասնակցել է երկրորդ ինտերնացիոնալի Կոպենհագենի համագումարին: Այդ ժամանակ նաև իմ հայրենակիցները պայքարում էին իրենց հայրենիքում բնականոն կյանք ապահովելու համար:

Выступление депутата фракции АРФ «Дашнакцутюн» Национального собрания Республики Арцах Давида Ишханяна на съезде Социалистического интернационала
26 ноября 2022
Уважаемый председатель,
Уважаемые участники съезда Социнтерна,
Я обращаюсь к вам с приветственным словом, как член Бюро АРФ «Дашнакцутюн», как депутат Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики и солдат, стоящий на передовой в борьбе за идеи свободы, справедливости и человеческой солидарности.
Много лет назад уважаемый генеральный секретарь Социнтерна товарищ Айала, а представители партий, входящих в организацию, в течение прошедших десятилетий посетили мою родину Арцах, своими глазами увидели формировавшееся на протяжении 30 лет кровью и потом государство, идеологической основой формирования которого стали идеи свободы и справедливости, а также принципы, являющиеся столпами идеологии товарищества. Арцах всегда оставался армянским.
На протяжении вековой истории менялись репрессивные, угнетающие системы и государства, однако Арцах никогда не терял своей армянственности, в Арцахе всегда была армянская система управления.
Начавшаяся в начале XVIII века национально-освободительная борьба создала для армян Арцаха благоприятные условия и основы для ее продолжения в течение XIX и XX веков, сформировала достаточные предпосылки для независимой государственности, политическую волю жить самостоятельно и распоряжаться собственной судьбой. В 1917-1921 годах в Арцахе уже действовали государственные единицы, а воля нашего народа требовала объединение с матерью-Арменией.
Политические интриги и вероломно составленные диктаторами карты стали причиной того, что в годы сталинско-большевистской диктатуры важные части нашей родины – Нахичеван и Арцах были присоединены к Советскому Азербайджану. В 1923 году безосновательным решением Коммунистической партии Советского Союза Арцах был аннексирован Азербайджаном.
Конечно, за 70 лет руководство Советского Азербайджана не пощадило сил для проведения как в Нахичеване, так и в Арцахе геноцидальной политики, исходящей из пантюркистских устремлений, лишив коренное население справедливого права свободно жить на своей родине.
Следует признать, что в случае с Нахичеваном Азербайджану удалось осуществить белый геноцид. Как вы знаете, там сегодня не живут армяне, более того, безжалостно уничтожаются монументы, памятники, хачкары, имеющие тысячелетнюю всемирную культурную ценность, с целью полного уничтожения армянского следа из Нахичевана. К слову, сегодня Азербайджан продолжает руководствоваться тем же стилем действий на оккупированных территориях Республики Арцах.
С 1920-х годов после присоединения Арцаха к Советскому Азербайджану борьба арцахцев за свободу не прекращалась. Национально-освободительная борьба в различных проявлениях на протяжении 70 лет, словно искра под пеплом, теплилась в душе каждого арцахца и передавалась следующим поколениям.
На пороге распада Советского Союза, когда формировалась соответствующая атмосфера борьбы за свободу и независимость, первый шаг к стиранию границ, начерченных диктатурой в системе Советского Союза, сделали армяне Арцаха.
В 1988 году, начиная с требования Конституции Советского Союза и действующих законов, 2-го сентября 1991 года Арцах был объявлен отдельной республикой вне состава Советского Азербайджана, затем посредством Верховных Советов Армении и Арцаха было утверждено объединение двух республик.
После этого состоялся референдум о независимости Республики Арцах, в котором имели возможность участвовать также проживающие в Арцахе азербайджанцы.
В результате референдума народ Арцаха (более 95%) самоопределился, провозгласив во всеуслышание решительную волю к созданию независимой государственности. Это законное требование народа Арцаха не было принято Азербайджаном, а противодействие было жестоким: в Сумгаите, Баку, Гандзаке и различных населенных пунктах Азербайджана в отношении армян повторились события 1915 года. В то время я был студентом Степанакертского государственного университета. Никогда не смогу забыть образы потерявших дом и кров женщины и детей, на глазах которых жестоко зарезали родственника. Спасшиеся бегством собрались на площади Степанакерта и искали убежище. Чтобы спастись от геноцида, у нас не оставалось другого выбора, кроме как организовать самооборону.
Армянская Революционная Федерация «Дашнакцутюн», моя родная партия, была первой, кто встал рядом с самообороняющимся народом Арцаха. Армянский народ встал на ноги, агрессия Азербайджана в отношении Арцаха не сломила наш дух, мы смогли основать и построить правое государство.
Да, наше недавно обретшее независимость непризнанное государство имело недостатки, однако ход развития был неудержим, поскольку мы избрали путь независимости, согласно демократическим принципам и всенародному референдуму, приняв Конституцию, сформировав посредством общегосударственных выборов законодательную и исполнительную власти, из года в год совершенствуя судебно-правовую систему, с доверием народа развивая институт местного самоуправления.
К сожалению, наши враги также не сидели без дела: стремление любой ценой захватить не принадлежащую им страну не угасало. В  сентябре 2020 года, пользуясь возникшим на международной арене подходящим случаем, при непосредственном содействии Турции и  участии радикальных исламских группировок Азербайджан, нарушив все международные нормы и особенно принцип недопустимости решения вопросов с применением  оружия и угрозы его применения, позабыв свои обещания и обязательства перед международным сообществом, в частности, в рамках Минской группы ОБСЕ, посредством прямой агрессии развязал войну. В результате – оккупировано более 75% территории Республики Арцах, ставшей символом борьбы за свободу и справедливость в регионе.  В ходе войны Азербайджаном были использованы запрещенные виды оружия, фосфорные бомбы, жестоко расстреляны и убиты не только военнослужащие, но и мирные жители, изуродованы тела армянских солдат. Все это задокументировано и представлено различными средствами организациям и частным лицам, имеющим роль на международных площадках. К сожалению, серьезной реакции не последовало.
Сегодня более 20% населения Арцаха стали беженцами, лишились родных очагов, живут в крайне тяжелых условиях в Республике Армения и Республике Арцах. Азербайджан посредством своего президента и министров заявляет о политике, направленной на искажение происхождения армянских историко-культурных ценностей. Пантюркистские устремления Азербайджана и Турции созвучны и ненасытны.
Всего два месяца назад, в сентябре, на этот раз на границах Республики Армения Азербайджан продолжает действовать по тому же сценарию: убийства военнослужащих, расстрелы, мародерства, пытки, расчленения. В итоге – опять тишина.
Хочу еще раз подчеркнуть, что борьба нашего народа во имя свободы, справедливости и суверенной жизни в нашей стране будет длительной и решительно продолжится. Мы пролили много крови и пота ради этой цели.
Для нас неприемлемо и непонятно молчание наших идейных партий и движений относительно царящей в нашем регионе несправедливости. АРФ «Дашнакцутюн», будучи верной идеологии и сути товарищества, была и остается носителем общечеловеческих ценностей. И мы ожидаем того же от всех единомышленников и сторон, приверженных товариществу.
Я, как представитель народа, ведущего борьбу за свободу, на этом съезде озвучиваю следующий призыв-вызов как сигнал SOS: международное безразличие станет причиной новых преступлений, свидетелями которых мы стали в 1915 году, и призрак которых теперь обретает власть в нашем регионе.
Военно-политический баланс в регионе изменился: возникли новые угрозы. Для урегулирования карабахской проблемы акторы изменили свои обязательства. Если президенты трех стран-сопредседателей Минской группы в прошлом своими заявлениями подтверждали, что окончательный статус Арцаха должен быть определен посредством референдума, имеющего обязательную юридическую силу, или путем народного волеизъявления, то сегодня они либо молчат, либо говорят о безопасности и каких-то непонятных правах, пытаясь похоронить вопрос статуса и права на самоопределение.
Хочу с этой высокой и ответственной трибуны заявить, что Арцахский вопрос не закрыт, и наш народ продолжит свою борьбу за свободу, справедливость и право на самоопределение.
Несмотря на то, что Минская группа ОБСЕ не смогла своими усилиями дать окончательное решение карабахской проблеме и обеспечить прочный мир, приложенные за прошедшие 25 лет усилия все же предотвратили прямые военные столкновения.
Я хочу сделать несколько утверждений.
• Международные принципы, принятые Минской группой ОБСЕ, актуальны: территориальная целостность, право наций на самоопределение, отказ от применения силы и угрозы силой.
• Арцах самоопределился, согласно всем международным нормам и требованиям, провозгласил о строительстве независимого государства. Арцах никогда не был частью Республики Азербайджан.
• При всем этом Азербайджан продолжает политику этнических чисток в отношении народа Арцаха, пытаясь достигнуть полного изгнания армян из Республики Арцах.
• Угрозы военно-политического руководства Азербайджана в отношении Республики Арцах и Республики Армения делают еще более ощутимой новую эскалацию, которая может перерасти в серьезное региональное столкновение.
• Уничтожая культурные памятники на оккупированных территориях Арцаха, Азербайджан осуществляет культурный геноцид.
• Азербайджан осуществляет стратегию политической изоляции в отношении Арцаха, всячески создавая препятствия дипломатическим и политическим представителям иностранных государств посещать Республику Арцах и быть в курсе ситуации.
• Почти ежедневные выстрелы и угрозы формируют тяжелую психологическую атмосферу, которая преследует цель создать потоки эмиграции.
• Арцахцы не могут полноценно пользоваться возможностями, предусмотренными международными законами, в частности, вынужденные переселенцы из Азербайджана до сих пор не имеют статуса беженца, и в обозримом будущем в этом контексте нет никаких перспектив.
• Международные гуманитарные структуры не проводят достаточной работы и не могут въехать на территорию Республики Арцах для полноценного осуществления своей миссии.
Для меня большая честь выступать сегодня с этой трибуны, стоя на месте многочисленных борющихся за справедливость революционеров, в числе которых был мой однопартиец, соотечественник Никогайос Тер-Ованисян – Никол Думан, который в 1910 году от партии АРФ «Дашнакцутюн» принял участие в съезде II Интернационала в Копенгагене. В то время мои соотечественники также боролись за обеспечение нормальной жизни на своей родине.