ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի ողջույնի խոսքը «Արցախյան հիմնախնդիրը արդի քաղաքական գործընթացների հոլովույթում» խորագրով գիտագործնական համաժողովում
Հարգելի նախագահող
Համաժողովի մասնակիցներ, հյուրեր
Ողջունում եմ բոլորիդ Ազգային ժողովի հյուրընկալ օջախում և խորապես կարևորում «Արցախյան հիմնախնդիրը արդի քաղաքական գործընթացների հոլովույթում» խորագրով գիտագործնական համաժողովի նախաձեռնումն ու կազմակերպումը:
Մեր օրերում, երբ վտանգված է Արցախի պետականությունը, հակամարտության վերջնական լուծման կողքին դրվում է նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման հեռանկարը։
Չնայած հակամարտող կողմերի ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ հակառակ դիրքորոշումներին, մենք միանշանակ հակված ենք բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո շարունակելուն: Մեր այս դիրքորոշումը պետք է ընկալելի լինի նաև Հարավային Կովկասում իրենց տարածաշրջանային շահերը հետապնդող երկրների համար:Միջազգային հանրությունը պարտավոր է հարգել արցախահայության պահանջը, քանզի այն համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին և նորմերին։
Հակամարտության կարգավորումը, տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությունն անհնար է առանց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և փաստացի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանության, այդ թվում՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով մշտադիտարկման կազմակերպման՝ կանխելու համար հայերի էթնիկ զտման նպատակով իրականացրած գործողությունները:
Ադրբեջանը ցայսօր, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Արցախի նկատմամբ պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք որակվում են ինչպես հայատյացության դրսևորում, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման և հատկապես՝ խաղաղապահ առաքելության չեզոքացման նենգ դրսևորում։
Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ:
Մենք կանգնած ենք անցյալից դասեր առնելու, ընդօրինակելու, կատարվածը հանրագումարի բերելու հրամայականի առջև: Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է: Կարևորում ենք հատկապես ՌԴ կողմից այս հարցի նկատմամբ ընդգծված վերաբերմունքն ու իրականացված գործնական քայլերը:
Աշխարհաքաղաքական բարդ ու անկանխատեսելի իրավիճակին և արտաքին մարտահրավերիներին դիմակայելու համար առաջնային ու կարևոր գործոն պետք է հանդիսանան համաժողովրդական համախմբվածությունն ու համերաշխությունը
Հավատացած եմ՝ այսօրվա գիտաժողովը հետաքրքիր քննարկումների ու եզրահանգումների հարթակ կհանդիսանա, ինչը հնարավորություն կընձեռնի քննելու մեր ձեռքբերումներն ու թերացումները,ներկայիս մարտահրավերները գիտա-գործնական հարթության վրա ուսումնասիրելու եւ համապատասխան գնահատականներ ու առաջարկներ հավաքագրելու:

Приветствие слово председателя НС Республики Арцах Артура Товмасяна на научно-практическом форуме «Арцахская проблема в контексте современных политических процессов»
26 ноября 2022
Уважаемый председательствующий,
Уважаемые участники форума, гости,
Приветствую всех вас в гостеприимном очаге Национального собрания и придаю особую важность инициативе и организации научно-практической конференции «Арцахская проблема в контексте современных политических процессов». В наши дни, когда под угрозой находится государственность Республики Арцах, наряду с окончательным решением конфликта ставится перспектива реализации права народа Арцаха на самоопределение.
Несмотря на противоположные позиции конфликтующих сторон в отношении карабахской проблемы, мы однозначно настроены на продолжение переговорного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ. Эта наша позиция должна быть понятна также странам, преследующим свои региональные интересы на Южном Кавказе. Международное сообщество обязано уважать требование армян Арцаха, поскольку оно соответствует основополагающим принципам и нормам международного права.
Урегулирование конфликта, длительный и стабильный мир в регионе невозможны без сохранения армянского культурного и духовного наследия на оккупированных и фактически подконтрольных Азербайджану территориях. Крайне необходима также организация всевозможного мониторинга для предотвращения действий, осуществленных с целью этнической чистки армян.
Азербайджан, нарушая положения трехстороннего заявления от 9-го ноября 2020 года, периодически предпринимает агрессивные действия в отношении Арцаха, которые квалифицируются как проявление армянофобии, нарушение мира и стабильности в регионе, а также умышленные попытки нейтрализации миротворческой миссии.
Мы продолжим наши усилия по защите результатов Арцахской освободительной борьбы за самоопределение и безопасность народа Арцаха, достижению мирного и справедливого решения проблемы.
Нам необходимо извлечь уроки из прошлого, воссоздать и подвести итоги произошедшего. В настоящее время первоочередной задачей является обеспечение надежной безопасности страны. Мы придаем особую важность подчеркнутому отношению и предпринятым практическим шагам по этому вопросу со стороны РФ.
Для противостояния сложной и непредсказуемой геополитической ситуации и внешним вызовам первостепенным и важным фактором должны стать всенародная сплоченность и солидарность.
Уверен, что сегодняшняя конференция станет площадкой для интересных обсуждений и заключений, что даст возможность рассмотреть наши достижения и упущения, изучить нынешние вызовы в научно-практической плоскости и собрать соответствующие оценки и предложения.