Նոյեմբերի 25-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ հրավիրվել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Օրակարգում «ԱՀ 2023թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր: Այն ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Նախարարի տեղակալի փոխանցմամբ՝ ԱՀ 2023թ պետական բյուջեի նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2020-2025 թվականների ծրագրի նպատակադրումները և Արցախի Հանրապետության 2023-2025 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի դրույթները:
Անդրադառնալով 2022թ մակրոտնտեսական ցուցանիշներին՝ Նորայր Ավանեսյանը նշել է, որ 2022թ. 9 ամսվա արդյունքներով գրանցվել է 18.2 տոկոս տնտեսական աճ՝ նախորդ տարվա 9 ամիսների համեմատությամբ: Համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 199.6 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի՝ 162.8 մլրդ դրամի դիմաց: 9 ամսվա արդյունքներով աճ է արձանագրվել տնտեսության բոլոր ճյուղերում: Ըստ նախարարի՝ «Արդյունաբերություն» ճյուղի հաշվին 10.4 տոկոսային կետն է ապահովվել, «Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և ձկնորսություն» ճյուղի հաշվին՝ 0.9 տոկոսային կետը, շինարարության ճյուղի հաշվին ՝0.7 տոկոսային կետը: Ըստ կանխատեսումների՝ 2022 թվականին համախառն ներքին արդյունքը կկազմի 285.2 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 10% իրական աճ՝ 4% դեֆլյատորի պայմաններում:
2023 թվականի համար կանխատեսումային համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կկազմի 311.5 մլրդ դրամ, աճը՝ մոտ 5.0 տոկոս, կանխատեսվող 4.0 տոկոս դեֆլյատորի դեպքում։ Գնաճի ցուցանիշը կանխատեսվել է 4.5 տոկոսի սահմաններում` +/-1.0 տոկոս տատանման թույլատրելի միջակայքով:
«2023թ պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 49 մլրդ 850 մլն դրամի չափով, բյուջետային վարկի չափը 2023 թվականին կկազմի 144.0 մլրդ դրամ, բյուջեի ծախսերը նախատեսվում են 215 մլրդ 171.4 մլն դրամի չափով, ՀՆԱ-ում ծախսերի մակարդակը կկազմի 69.1 տոկոս, արդյունքում դեֆիցիտը կկազմի` 21 մլրդ 321.4 մլն դրամ»,- նշել է ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը:
2023թ. բյուջեի նախագծով նախատեսված հիմնական ծախսային գերակայություններն ըստ ոլորտների հետևյալն են՝
Գյուղատնտեսություն՝ 6 մլրդ 037.1 մլն դրամ,
Էներգետիկ ոլորտի զարգացման և սուբսիդավորման ծրագիր՝ 4 մլրդ 20.0 մլն դրամ
Արցախի ներդրումային հիմնադրամ՝ 4.0 մլրդ դրամ
Կապիտալ ներդրումներ՝ 22.0 մլրդ դրամ
Սոցիալական պաշտպանություն՝ 72 մլրդ 939.9 մլն դրամ
Բնակարանային ապահովման ծրագիր՝ 10.0 մլրդ դրամ
«Պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված և (կամ) բնակտարածք կորցրած անձանց բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով դրամական աջակցության տրամադրում ծրագիր՝ 12 մլրդ 102.7 մլն դրամ
Առողջապահություն՝ 13 մլրդ 401.1 մլն դրամ
Կրթություն՝ 15 մլրդ 497.0 մլն դրամ
Մշակույթ, երիտասարդություն և սպորտ՝ 1 մլրդ 843.4 մլն դրամ
Համայնքների բյուջեներ՝ 1 մլրդ 108.1 մլն դրամ
Գլխավոր օրինագիծը ներկայացնելուց հետո ֆինանսների նախարարի տեղակալը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հարցադրումներին:
Նիստը նախագահող Արթուր Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ «ԱՀ 2023թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները կշարունակվեն ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի և ոլորտային հանձաժողովների համատեղ նիստերում:

The discussion of the draft law "On the Republic of Artsakh State Budget 2023" was the issue of the agenda. It was presented by Norayr Avanesyan, Deputy Minister of Finance and Economy of the Republic of Artsakh.
According to the Deputy Minister, the state budget draft for 2023 was developed taking into account objectives of the Republic of Artsakh President’s 2020-2025 programs and provisions of the 2023-2025 medium-term state expenditure program of the Republic of Artsakh.
Referring to the macroeconomic indicators of 2022, Norayr Avanesyan noted that 18.2 percent economic growth was recorded in the 9 months of 2022, compared to the 9 months of the previous year. The gross domestic product was 199.6 billion drams, compared to 162.8 billion drams in the same period last year. With the results of 9 months, growth was recorded in all branches of the economy. According to the minister, “Industry” branch provided 10.4 %, "Agriculture, forestry and fishing" branch - 0.9 %, the construction branch - 0.7 %. According to forecasts, the gross domestic product in 2022 will amount to 285.2 billion drams, providing a 10% real growth in the conditions of a 4% deflator.
The estimated gross domestic product volume for 2023 will be 311.5 billion drams, growth - about 5.0 percent, with a projected 4.0 percent deflator. The inflation rate is forecasted at 4.5 percent with a margin of +/-1.0 percent.
"The own revenues of the 2023 state budget are planned in the amount of 49 billion 850 million drams, the amount of the budget loan in 2023 will be 144.0 billion drams, the budget expenditures are planned in the amount of 215 billion 171.4 million drams, the level of expenditures in the GDP will be 69.1 percent, as a result the deficit will be 21 billion 321.4 million drams," said the Deputy Minister of Finance and Economy.
The main spending priorities according to the 2023 budget draft are as follows:
Agriculture: AMD 6 billion 037.1 million
Energy sector development and subsidy program: AMD 4 billion 20.0 million
Artsakh Investment Fund: AMD 4.0 billion
Capital investments: AMD 22.0 billion
Social security: AMD 72 billion 939.9 million
Housing provision program: AMD 10.0 billion
"Provision of monetary support for the temporary satisfaction of housing needs of persons displaced and/or displaced as a result of war operations" program: AMD 12 billion 102.7 million
Healthcare: AMD 13 billion 401.1 million
Education: AMD 15 billion 497.0 million
Culture, youth and sports: AMD 1 billion 843.4 million
Municipal budgets: AMD 1 billion 108.1 million
After introducing the main bill the Deputy Minister of Finance gave clarifications to the questions of the deputies.
Artur Harutyunyan, chairing the sitting, informed that the discussions of the draft law "On the Republic of Artsakh State Budget 2023" will continue at the joint sitting of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management and the sectorial committees.