Նոյեմբերի 25-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ հրավիրվել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
Օրակարգում «ԱՀ 2023թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր: Այն ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
Նախարարի տեղակալի փոխանցմամբ՝ ԱՀ 2023թ պետական բյուջեի նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2020-2025 թվականների ծրագրի նպատակադրումները և Արցախի Հանրապետության 2023-2025 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի դրույթները:
Անդրադառնալով 2022թ մակրոտնտեսական ցուցանիշներին՝ Նորայր Ավանեսյանը նշել է, որ 2022թ. 9 ամսվա արդյունքներով գրանցվել է 18.2 տոկոս տնտեսական աճ՝ նախորդ տարվա 9 ամիսների համեմատությամբ: Համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 199.6 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի՝ 162.8 մլրդ դրամի դիմաց: 9 ամսվա արդյունքներով աճ է արձանագրվել տնտեսության բոլոր ճյուղերում: Ըստ նախարարի՝ «Արդյունաբերություն» ճյուղի հաշվին 10.4 տոկոսային կետն է ապահովվել, «Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և ձկնորսություն» ճյուղի հաշվին՝ 0.9 տոկոսային կետը, շինարարության ճյուղի հաշվին ՝0.7 տոկոսային կետը: Ըստ կանխատեսումների՝ 2022 թվականին համախառն ներքին արդյունքը կկազմի 285.2 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 10% իրական աճ՝ 4% դեֆլյատորի պայմաններում:
2023 թվականի համար կանխատեսումային համախառն ներքին արդյունքի ծավալը կկազմի 311.5 մլրդ դրամ, աճը՝ մոտ 5.0 տոկոս, կանխատեսվող 4.0 տոկոս դեֆլյատորի դեպքում։ Գնաճի ցուցանիշը կանխատեսվել է 4.5 տոկոսի սահմաններում` +/-1.0 տոկոս տատանման թույլատրելի միջակայքով:
«2023թ պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 49 մլրդ 850 մլն դրամի չափով, բյուջետային վարկի չափը 2023 թվականին կկազմի 144.0 մլրդ դրամ, բյուջեի ծախսերը նախատեսվում են 215 մլրդ 171.4 մլն դրամի չափով, ՀՆԱ-ում ծախսերի մակարդակը կկազմի 69.1 տոկոս, արդյունքում դեֆիցիտը կկազմի` 21 մլրդ 321.4 մլն դրամ»,- նշել է ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը:
2023թ. բյուջեի նախագծով նախատեսված հիմնական ծախսային գերակայություններն ըստ ոլորտների հետևյալն են՝
Գյուղատնտեսություն՝ 6 մլրդ 037.1 մլն դրամ,
Էներգետիկ ոլորտի զարգացման և սուբսիդավորման ծրագիր՝ 4 մլրդ 20.0 մլն դրամ
Արցախի ներդրումային հիմնադրամ՝ 4.0 մլրդ դրամ
Կապիտալ ներդրումներ՝ 22.0 մլրդ դրամ
Սոցիալական պաշտպանություն՝ 72 մլրդ 939.9 մլն դրամ
Բնակարանային ապահովման ծրագիր՝ 10.0 մլրդ դրամ
«Պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված և (կամ) բնակտարածք կորցրած անձանց բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով դրամական աջակցության տրամադրում ծրագիր՝ 12 մլրդ 102.7 մլն դրամ
Առողջապահություն՝ 13 մլրդ 401.1 մլն դրամ
Կրթություն՝ 15 մլրդ 497.0 մլն դրամ
Մշակույթ, երիտասարդություն և սպորտ՝ 1 մլրդ 843.4 մլն դրամ
Համայնքների բյուջեներ՝ 1 մլրդ 108.1 մլն դրամ
Գլխավոր օրինագիծը ներկայացնելուց հետո ֆինանսների նախարարի տեղակալը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հարցադրումներին:
Նիստը նախագահող Արթուր Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ «ԱՀ 2023թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները կշարունակվեն ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի և ոլորտային հանձաժողովների համատեղ նիստերում:

25-го ноября под руководством председателя постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению НС Республики Арцах Артура Арутюняна было созвано совместное заседание постоянных комиссий.
На повестке заседания находился проект закона Республики Арцах «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год», который на обсуждение парламента представил заместитель министра финансов и экономики Республики Арцах Норайр Аванесян.
По словам заместителя министра, проект государственного бюджета Республики Арцах на 2023 год разработан с учетом целей программы президента Республики Арцах на 2020-2025 годы и положений программы государственных среднесрочных расходов Республики Арцах на 2023-2025 годы.
Говоря о макроэкономических показателях за 2022 год, Норайр Аванесян отметил, что по итогам 9 месяцев 2022 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован экономический рост на 18,2%. Валовый внутренний продукт составил 199,6 млрд драмов, за аналогичный период прошлого года данный показатель составил 162,8 млрд драмов. По итогам 9 месяцев зафиксирован рост во всех отраслях экономики. По словам министра, за счет отрасли «Промышленность» обеспечено 10.4 процентных пункта, за счет отрасли «Сельское хозяйство, лесное хозяйство и рыболовство» – 0.9 процентных пункта, за счет отрасли «Строительство» – 0.7 процентных пункта. Согласно прогнозам, в 2022 году валовой внутренний продукт составит 285,2 млрд драмов, обеспечив 10%-й реальный рост при 4%-ом дефляторе.
Объем прогнозируемого валового внутреннего продукта на 2023 год составит 311,5 млрд драмов, рост – около 5,0% при прогнозируемом дефляторе в 4,0%. Показатель инфляции прогнозируется в пределах 4,5% с допустимым диапазоном колебаний +/-1,0%.
«Собственные доходы государственного бюджета на 2023 год запланированы в размере 49 млрд 850 млн драмов, размер бюджетного кредита в 2023 году составит 144,0 млрд драмов, расходы бюджета запланированы на 215 млрд 171,4 млн драмов, уровень расходов ВВП составит 69,1%, в результате дефицит составит 21 млрд 321,4 млн драмов», – отметил заместитель министра финансов и экономики.
Предусмотренные проектом бюджета на 2023 год основные приоритеты расходов по сферам:
Сельское хозяйство – 6 млрд 037,1 млн драмов,
Программа развития и субсидирования энергетической сферы – 4 млрд 20.0 млн драмов,
Инвестиционный фонд Арцаха – 4,0 млрд драмов,
Капитальные вложения – 22.0 млрд драмов,
Социальная защита – 72 млрд 939,9 млн драмов,
Программа жилищного обеспечения – 10,0 млрд драмов,
Программа «Предоставление денежной помощи для временного удовлетворения жилищной потребности внутренне перемещенных лиц и (или) лиц, потерявших жилье в результате военных действий» – 12 млрд 102,7 млн драмов,
Здравоохранение – 13 млрд 401.1 млн драмов,
Образование – 15 млрд 497,0 млн драмов,
Культура, молодежь и спорт – 1 млрд 843.4 млн драмов,
Бюджеты общин – 1 млрд 108,1 млн драмов.
После представления главного финансового законопроекта заместитель министра финансов ответил на вопросы депутатов.
Председательствующий на заседании Артур Арутюнян сообщил, что обсуждения проекта закона «О государственном бюджете Республики Арцах на 2023 год» продолжатся на совместных заседаниях постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и отраслевых комиссий.