Նոյեմբերի 23-ին գումարվել է ԱՀ Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Նախքան նիստի օրակարգի հարցերի հաստատմանը՝ ԱԺ «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկությամբ է հանդես եկել ՝պայմանավորված նոյեմբերի 18-ին ԱԺ պատգամավորներ Դավիթ Գալստյանի և Արշակ Գրիգորյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպով:
28 կողմ, 1 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հարցը ընդգրկվել է ընթացիկ նիստի օրակարգում:
Հաջորդիվ խորհրդարանն անցել է օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
Առաջին հարցը ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության հարցն էր: ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը պալատի անդամի պաշտոնում ներկայացրել է Միքայել Հենրիկի Մուսայելյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի մասնագիտական գործունեությանը վերաբերող տեղեկատվությունը լսելուց և պարզաբանումներ ստանալուց հետո, խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության: Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ էդուարդ Աղաբեկյանը նշել է, որ թեկնածուի օգտին կողմ է քվեարկել 28 պատգամավոր: Քվեարկության արդյունքներով ԱԺ նախագահը հրապարակել է հետևյալ որոշումը.
«Ղեկավարվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 161-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 128-րդ հոդվածի 9-րդ մասով Ազգային ժողովը որոշում է Միքայել Հենրիկի Մուսայելյանին ընտրել Հաշվեքննիչ պալատի անդամ 6 տարի ժամկետով»:
Կեսօրին կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին 14 պատգամավորի կողմից հարցեր են ուղղվել հանրապետության նախագահին, պետական նախարարին, նախարարներին ու նախարարների պաշտոնակատարներին:
Ամենաշրջանառվող թեման Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի հանումն էր օրակարգից: Մեկնաբանելով այն՝ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է,որ Սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնությունը իրենն էր ու պայմանավորված էր «ամեն-ինչ կենտրոնացված է մի մարդու ձեռքում» շահարկվող դրույթի չեզոքացմամբ: Սակայն հաշվի առնելով հանրության լայն շրջանակներում առկա տրամադրությունները ու կարևորելով ներքին համերաշխությունը, երկրի ղեկավարը որոշել է առայժմ ձեռնպահ մնալ Սահմանադրական փոփոխություններից:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը տեսակետ է հայտնել առ այն, որ, այնուամենայնիվ, պետք է Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե անցկացվեր՝ ապահովելով յուրաքանչյուր քաղաքացու ձայնի իրավունքը:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է նաև բյուջեի դեֆիցիտի մասին հարցին: Նա նշել է, որ սոցիալական ծրագրերում ու շինարարության մեջ պլանավորածից ավել է ծախսվել, ինչը, սակայն, չի խանգարելու մինչև տարեվերջ սոցվճարներն իրականացնելուն: Մինչև տարեվերջ կփորձեն կարգավորել նաև շինարարական կազմակերպությունների պարտքի հարցը:
Հայաստանում տեղահանված բնակչությունը չի կարողանում օգտվել տրամադրված սերտիֆիկատից՝ պատգամավորական հարցադրմանն ի պատասխան երկրի ղեկավարն ասել է, որ հարցը կքննարկվի ՀՀ իշխանությունների ու բանկային համակարգի հետ:
Խորհրդարանականների կողմից բարձրացվեցին այլ հարցեր ևս: Դրանք վերաբերում էին գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգությանը, բանկերի պարտավորություններին, ուսման վարձավճարների փոխհատուցմանը և այլն:
Առաջին անգամ պետական նախարարի պաշտոնում նիստին ներկա Ռուբեն Վարդանյանը ողջունել է խորհրդարանականներին ու արդյունավետ աշխատանքի վստահություն հայտնել:
Հարց ու պատասխանից հետո խորհրդարանն անցել է օրենսդրական նախաձեռնություններին:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նախապես քննարկվել և հավանության էր արժանացել գլխադասային հանձնաժողովի կողմից:
Նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ կոչ անելով կողմ քվեարկել նախագծին,ընդգծելով, սակայն, որ այն կատարելագործելու անհրաժեշտություն ունի: 25 կողմ ձայնով խորհրդարանն այն ընդունել է որպես օրենք:
««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ ընդգծելով օրինագծի հետ կապված իր անհամաձայնությունները: Նախագիծը 18 կողմ, 3 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է որպես օրենք:
««Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ընդունվել է միաձայն:
Խորհրդարանի 1-ին ընթերցմանը ներկայացված «Արցախի Հանրապետության պետական վերահսկողական ծառայության մասին», ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը ընդունվել է 26 կողմ ձայնով:
««Շահումով խաղերի և խաղատների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից օրենքների նախագծերի փաթեթին և «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծին խորհրդարանականները քվեարկել են 27 կողմ ձայնով :

23-го ноября состоялось очередное заседание 6-й сессии Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва.
Прежде чем утвердить повестку заседания, руководитель парламентской фракции «Единая Родина» Марсель Петросян выступил с предложением о создании временной комиссии НС по этике в связи с инцидентом, произошедшим 18-го ноября между депутатами НС Давидом Галстяном и Аршаком Григоряном.
Соотношением голосов 28 – «за», 1 – «против» и 1 воздержавшийся вопрос был включен в повестку текущего заседания.
Далее парламент приступил к обсуждению вопросов, стоящих на повестке дня.
Первый вопросом повестки дня стал вопрос об избрании члена Аудиторской палаты Республики Арцах. Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян на должность члена палаты предложил кандидатуру Микаела Мусаеляна.
Заслушав информацию о профессиональной деятельности кандидата и получив разъяснения, парламент приступил к тайному голосованию. Подводя итоги тайного голосования, председатель счетной комиссии Эдуард Агабекян отметил, что в пользу кандидата проголосовали 28 депутатов. По итогам голосования председатель НС огласил следующее постановление:
«Руководствуясь частью 2 статьи 161 Конституции Республики Арцах и частью 9 статьи 128 закона "Регламент Национального собрания", Национальное собрание постановило избрать Микаела Мусаеляна на должность члена Аудиторской палаты сроком на 6 лет».
Во второй половине дня состоялась процедура вопросов и ответов с правительством, во время которой 14 депутатов задали вопросы президенту республики, государственному министру, министрам и исполняющим обязанности министров.
Самой актуальной темой стало снятие проекта конституционных изменений с повестки дня. Комментируя данное решение, президент Араик Арутюнян отметил, что конституционные изменения были его инициативой, которая была обусловлена нейтрализацией мнения, что «все сосредоточено в руках одного человека». Однако, учитывая настроения в широких кругах общества и придавая важность внутренней солидарности, глава государства решил на время воздержаться от конституционных изменений.
Председатель НС Артур Товмасян выразил мнение, что референдум по конституционным изменениям все же должен был быть проведен, что позволило бы обеспечить право голоса каждого гражданина.
В числе других вопросов президент Араик Арутюнян ответил также на вопрос о дефиците бюджета. Он отметил, что на социальные программы и сферу строительства потрачено больше запланированного, однако это не помешает осуществлению социальных выплат до конца года. До конца года попытаются урегулировать и вопрос долга строительным организациям.
На замечание депутатов о том, что перемещенное население не может пользоваться выданным сертификатом в Армении, глава государства сказал, что вопрос будет обсужден с властями и банковской системой Армении.
Парламентарии подняли и другие вопросы, касающиеся безопасности сельскохозяйственных работ, обязательств банков, компенсации платы за обучение и т. д.
Рубен Варданян, впервые присутствующий на заседании в должности государственного министра, поприветствовал парламентариев и выразил уверенность в эффективной работе.
После процедуры вопросов и ответов парламент приступил к законодательной деятельности.
Проект закона «О внесении дополнений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"» был предварительно обсужден и одобрен головной комиссией.
В процессе обмена мнениями по проекту выступил председатель НС Артур Товмасян, призвав проголосовать за принятие проекта, подчеркнув, что он нуждается в доработке. 25 голосами «за» парламент принял закон.
Во время обсуждения проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон "Об общем образовании"» свое несогласие с законопроектом выразила депутат Метаксе Акопян. Соотношением голосов 18 – «за», 3 – «против», 2 воздержавшихся проект был принят в качестве закона.
Законопроект «О внесении изменений в закон "Об оружии"» был принят единогласно.
Представленный в первом чтении пакет законопроектов «О государственной контрольной службе Республики Арцах» и «О внесении изменений в закон "Об общественной службе"» также был принят 26 голосами «за».
27 голосами «за» парламент принял законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "Об играх с выигрышем и игорных домах"» с прилагаемым пакетом законопроектов и законопроект «О внесении изменений в Уголовный кодекс».