Նոյեմբերի 23-ին գումարվել է ԱՀ Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Նախքան նիստի օրակարգի հարցերի հաստատմանը՝ ԱԺ «Միասնական հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկությամբ է հանդես եկել ՝պայմանավորված նոյեմբերի 18-ին ԱԺ պատգամավորներ Դավիթ Գալստյանի և Արշակ Գրիգորյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպով:
28 կողմ, 1 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հարցը ընդգրկվել է ընթացիկ նիստի օրակարգում:
Հաջորդիվ խորհրդարանն անցել է օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
Առաջին հարցը ԱՀ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության հարցն էր: ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը պալատի անդամի պաշտոնում ներկայացրել է Միքայել Հենրիկի Մուսայելյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի մասնագիտական գործունեությանը վերաբերող տեղեկատվությունը լսելուց և պարզաբանումներ ստանալուց հետո, խորհրդարանն անցել է գաղտնի քվեարկության: Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ էդուարդ Աղաբեկյանը նշել է, որ թեկնածուի օգտին կողմ է քվեարկել 28 պատգամավոր: Քվեարկության արդյունքներով ԱԺ նախագահը հրապարակել է հետևյալ որոշումը.
«Ղեկավարվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 161-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 128-րդ հոդվածի 9-րդ մասով Ազգային ժողովը որոշում է Միքայել Հենրիկի Մուսայելյանին ընտրել Հաշվեքննիչ պալատի անդամ 6 տարի ժամկետով»:
Կեսօրին կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամին 14 պատգամավորի կողմից հարցեր են ուղղվել հանրապետության նախագահին, պետական նախարարին, նախարարներին ու նախարարների պաշտոնակատարներին:
Ամենաշրջանառվող թեման Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի հանումն էր օրակարգից: Մեկնաբանելով այն՝ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է,որ Սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնությունը իրենն էր ու պայմանավորված էր «ամեն-ինչ կենտրոնացված է մի մարդու ձեռքում» շահարկվող դրույթի չեզոքացմամբ: Սակայն հաշվի առնելով հանրության լայն շրջանակներում առկա տրամադրությունները ու կարևորելով ներքին համերաշխությունը, երկրի ղեկավարը որոշել է առայժմ ձեռնպահ մնալ Սահմանադրական փոփոխություններից:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը տեսակետ է հայտնել առ այն, որ, այնուամենայնիվ, պետք է Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե անցկացվեր՝ ապահովելով յուրաքանչյուր քաղաքացու ձայնի իրավունքը:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատասխանել է նաև բյուջեի դեֆիցիտի մասին հարցին: Նա նշել է, որ սոցիալական ծրագրերում ու շինարարության մեջ պլանավորածից ավել է ծախսվել, ինչը, սակայն, չի խանգարելու մինչև տարեվերջ սոցվճարներն իրականացնելուն: Մինչև տարեվերջ կփորձեն կարգավորել նաև շինարարական կազմակերպությունների պարտքի հարցը:
Հայաստանում տեղահանված բնակչությունը չի կարողանում օգտվել տրամադրված սերտիֆիկատից՝ պատգամավորական հարցադրմանն ի պատասխան երկրի ղեկավարն ասել է, որ հարցը կքննարկվի ՀՀ իշխանությունների ու բանկային համակարգի հետ:
Խորհրդարանականների կողմից բարձրացվեցին այլ հարցեր ևս: Դրանք վերաբերում էին գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգությանը, բանկերի պարտավորություններին, ուսման վարձավճարների փոխհատուցմանը և այլն:
Առաջին անգամ պետական նախարարի պաշտոնում նիստին ներկա Ռուբեն Վարդանյանը ողջունել է խորհրդարանականներին ու արդյունավետ աշխատանքի վստահություն հայտնել:
Հարց ու պատասխանից հետո խորհրդարանն անցել է օրենսդրական նախաձեռնություններին:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նախապես քննարկվել և հավանության էր արժանացել գլխադասային հանձնաժողովի կողմից:
Նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ կոչ անելով կողմ քվեարկել նախագծին,ընդգծելով, սակայն, որ այն կատարելագործելու անհրաժեշտություն ունի: 25 կողմ ձայնով խորհրդարանն այն ընդունել է որպես օրենք:
««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ ընդգծելով օրինագծի հետ կապված իր անհամաձայնությունները: Նախագիծը 18 կողմ, 3 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է որպես օրենք:
««Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ընդունվել է միաձայն:
Խորհրդարանի 1-ին ընթերցմանը ներկայացված «Արցախի Հանրապետության պետական վերահսկողական ծառայության մասին», ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը ընդունվել է 26 կողմ ձայնով:
««Շահումով խաղերի և խաղատների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից օրենքների նախագծերի փաթեթին և «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծին խորհրդարանականները քվեարկել են 27 կողմ ձայնով :

November 23, Artsakh Republic NA regular sitting of the 6th session of the 7th convocation was convened.
Prior to the approval of the issues on the agenda, the Head of the NA "United Motherland" faction, Marsel Petrosyan, made a recommendation to create a temporary NA ethics committee, due to the incident between the NA MPs, Davit Galstyan and Arshak Grigoryan, on November 18.
With the ratio of 28 for, 1 against, 1 abstention the issue was included in the agenda of the current sitting. Next, the parliament proceeded to the discussion of agenda items.
The first issue was the election of a member of the Artsakh Audit Chamber. Artur Harutyunyan, Chairman of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, presented the candidacy of Mikael H. Musayelyan as a member of the Chamber.
After listening to the information related to the professional activities of the candidate, and having received clarifications, the Parliament moved to a secret ballot. Summarizing the results of the secret ballot, Eduard Aghabekyan, the chairman of the counting committee, noted that 28 MPs voted in favor of that candidate. According to the results of the vote, the Head of the National Assembly published the following decision:
"Guided by Article 161, Part 2 of the Constitution of the Republic of Artsakh and Article 128, Part 9 of the Law "Regulations of the National Assembly", the National Assembly decides to elect Mikayel H. Musayelyan as a member of the Audit Chamber for a period of 6 years".
In the afternoon during the Q&A session with the Government, 14 deputies asked questions to the President of the Republic, the Minister of State, Ministers and Acting Ministers.
The most discussed topic was the removal of the draft amendments to the Constitution from the agenda. Commenting on this, President Arayik Harutyunyan noted that the initiative to amend the Constitution belonged to him and was due to the neutralization of the manipulated article "everything is concentrated in the hands of one person." However, taking into account the mood of the general public and based on emphasizing internal solidarity, the Head of the country decided to refrain from constitutional amendments for the time being.
NA President, Artur Tovmasyan, expressed his opinion that, however, a referendum on constitutional amendments should have been held, I order to ensure the right of every citizen to vote.
Among other questions, President Arayik Harutyunyan also answered the question about the budget deficit. He noted that more was spent in social programs and construction than planned, which, however, will not prevent social payments from being made until the end of the year. By the end of the year, they will also try to settle the issue of debt of construction organizations.
The displaced population in Armenia cannot use the provided certificate. In response to the parliamentary question, the Head of the country said that the issue will be discussed with the RA authorities and the banking system.
Other issues were also raised by the parliamentarians. These were related to security of agricultural works, bank liabilities, reimbursement of tuition fees, etc.
Ruben Vardanyan, who attended the sitting for the first time as a state minister, welcomed the parliamentarians and expressed confidence in their effective work.
After the question and answer, the parliament moved on to legislative initiatives.
The draft law "On Making Additions to the Law "On Military Service and the Status of Servicemen" was previously discussed and approved by the Head Committee.
Regarding the project, the NA President, Artur Tovmasyan, took part in the exchange of ideas, calling to vote in favor of the project, emphasizing, however, that it needs to be improved. The parliament adopted it as a law with 25 votes in favor.
Deputy Metaxe Hakobyan took part in an exchange of views on the draft law "On Amendments and Additions to the Law “On Public Education”", emphasizing his disagreements with the bill. The project was adopted as a law with 18 votes in favor, 3 against, and 2 abstentions.
The draft law "On Amendments to the Law “On Weapons”" was adopted unanimously.
The package of draft laws "On the State Control Service of the Republic of Artsakh", "On Amendments to the Law on "Public Service"" submitted to the 1st reading of the Parliament was adopted with 26 votes in favor.
The parliamentarians voted with 27 votes in favor of the package of draft laws "On Amendments and Additions to the Law “On Gambling and Casinos”" and the bill "On Amendments to “The Criminal Code”".