ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
Նոյեմբերի 22-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Քննարկվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Շահումով խաղերի և խաղատների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ««Վիճակախաղերի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Գովազդի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Փոփոխությունների բնույթը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը:
Փաթեթի ընդունմամբ՝ կարգելվի ինտերնետ շահումով խաղերի, վիճակախաղերի և տոտալիզատորների կազմակերպումը, որը նաև կնվազեցնի սոցիալական առումով հասարակության զգալի մասի խոցելիությունը։
Նախատեսվում է արգելել նաև ինտերնետ շահումով խաղերի, խաղատների, տոտալիզատորների, անմիջականորեն (խաղասրահի միջոցով) ինտերնետ շահումով խաղի կամ դրանց կազմակերպիչների ցանկացած տեսակի գովազդը։
Պատգամավորները ընդգծել են փաթեթի շուտափույթ ընդունման կարևորությունը և առաջարկել են հասարակական մեծ չարիք ներկայացնող երևույթի վտանգը ներկայացնող սոցիալական գովազդներ պատրաստել:
Օրինափաթեթը ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կներկայացվի հերթական նիստի քննարկմանը:

22-го ноября было созвано заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Заседание вел председатель комиссии Артур Арутюнян.
На заседании был обсужден представленный президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "Об играх с выигрышем и игорных домах"», «О внесении дополнений и изменений в закон "О лотереях"», «О внесении изменений в закон "О противодействии легализации (отмыванию) доходов и финансированию терроризма, «О внесении дополнений и изменений в закон "О рекламе"», «О внесении изменения в закон "О лицензировании"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине», «О внесении изменений в закон "О фиксированных платежах"» и «О внесении изменения в закон "О налогах"».
Суть предлагаемых изменений представил министр финансов и экономики Республики Арцах Ваграм Багдасарян.
По словам министра, с принятием пакета законопроектов будет запрещена организация интернет-игр с выигрышами, лотерей и тотализаторов, что также снизит уязвимость значительной части общества с социальной точки зрения.
Также планируется запретить любые виды рекламы интернет-игр с выигрышами, казино, тотализаторов, непосредственно (через игровые залы) интернет-игр с выигрышами или их организаторов.
Депутаты подчеркнули важность скорейшего принятия пакета законопроекта и предложили подготовить социальную рекламу об опасности явления, представляющего большую общественную угрозу.
Пакет законопроектов с положительным заключением постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению будет представлен на очередном заседании НС.