Նոյեմբերի 17-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Քննարկվել է«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին հարցը:
Հիմնական զեկուցողը ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի փոխնախարար Վահրամ Առաքելյանն էր: Ըստ նրա` նախատեսվող լրացումները պայմանավորված են 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո Ադրբեջանի կողմից սադրիչ գործողությունների հետևանքով մահացած, անհայտ կորած քաղաքացիական անձանց ընտանիքներին և հաշմանդամ ճանաչված քաղաքացիական անձանց միանվագ դրամական աջակցություն և ամենամսյա դրամական օգնություն ստանալու իրավունքն օրենքով ամրագրելու անհրաժեշտությամբ։
Նիստին ներկա Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի կարծիքով օրենքը պիտի տարածվի նաև Արցախյան առաջին պատերազմից տուժած քաղաքացիների վրա: ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը առաջարկեց հարցը լրացուցիչ քննարկել և այդ կապակցությամբ առանձին որոշում ընդունել, նամանավանդ որ ցանկերը ճշտելու անհրաժեշտություն կլինի:
Նախագիծն արժանացավ հանձնաժողովի հավանությանը: Այն կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը:

17-го ноября было созвано заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению.
На повестке заседания находился проект «О внесении дополнений в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
В качестве основного докладчика выступил заместитель министра социального развития и миграции Республики Арцах Ваграм Аракелян. По его словам, предусмотренные дополнения обусловлены необходимостью закрепления на законодательном уровне права семей гражданских лиц, погибших и пропавших без вести вследствие провокационных действий Азербайджана после 1-го января 2014 года, а также гражданских лиц, признанных инвалидами, на получение единовременной и ежемесячной денежной помощи.
По мнению присутствующего на заседании председателя Национального собрания Республики Арцах Артура Товмасяна, действие закона также должно быть распространено на граждан, пострадавших в результате первой Арцахской войны. Председатель постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян предложил дополнительно обсудить вопрос и принять по этому поводу отдельное решение, учитывая, что возникнет необходимость уточнения списков бенефициаров.