Ֆրանսիական Հանրապետության Սենատի Նախագահ
Հախուռն ուրախությամբ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունեց Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ եւ հայատյաց քաղաքականությունը դատապրտող բանաձեւի քվեարկման լուրը:
Իմ գործընկեր պատգամավորների անունից ուզում եմ Ֆրանսիայի Սենատի բոլոր անդամներին եւ Ձեզ անձամբ իմ խորին երախտիքը հայտնել նման աներկբա տեքստի ընդունման համար, որը տրամաբանական շարունակությունն է 2020 թ նոյեմբեր 25-ին Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին ընդունած պատմական բանաձեւի։
Հուսով եմ, որ այս նախաձեռնությունը կնպաստի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում խաղաղության գործընթացի վերսկսմանը եւ կստիպի Ադրբեջանին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հրաժարվելով ահաբեկչության եւ շանտաժի իր քաղաքականությունից:

Председателю Сената Французской Республики
Национальное собрание Республики Арцах с огромной радостью восприняло весть о принятии Сенатом Франции резолюции, осуждающей агрессивную и армянофобскую политику Азербайджана.
От имени своих коллег-депутатов хочу выразить всем членам Сената Франции и Вам лично глубокую признательность за принятие столь однозначного текста, который является логическим продолжением исторической резолюции о необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики, принятой Сенатом 25-го ноября 2020 года.
Надеюсь, что эта инициатива будет способствовать возобновлению мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также заставит Азербайджан отказаться от своей политики терроризма и шантажа и вернуться за стол переговоров.