Ֆրանսիական Հանրապետության Սենատի Նախագահ
Հախուռն ուրախությամբ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունեց Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ եւ հայատյաց քաղաքականությունը դատապրտող բանաձեւի քվեարկման լուրը:
Իմ գործընկեր պատգամավորների անունից ուզում եմ Ֆրանսիայի Սենատի բոլոր անդամներին եւ Ձեզ անձամբ իմ խորին երախտիքը հայտնել նման աներկբա տեքստի ընդունման համար, որը տրամաբանական շարունակությունն է 2020 թ նոյեմբեր 25-ին Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին ընդունած պատմական բանաձեւի։
Հուսով եմ, որ այս նախաձեռնությունը կնպաստի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում խաղաղության գործընթացի վերսկսմանը եւ կստիպի Ադրբեջանին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հրաժարվելով ահաբեկչության եւ շանտաժի իր քաղաքականությունից:

President of the Senate of France
The National Assembly of the Artsakh Republic was delighted to accept the news of the French Senate voting on the resolution condemning the aggressive and anti-Armenian policy of Azerbaijan.
On behalf of my fellow deputies, I would like to express my deep gratitude to all members of the French Senate and to you personally for adopting such an unequivocal text, which is a logical continuation of the historic resolution adopted by the Senate on November 25, 2020 on the need to recognize the Nagorno-Karabakh Republic.
I hope that this initiative will contribute to the resumption of the peace process within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship and will force Azerbaijan to return to the negotiating table, giving up its policy of terrorism and blackmail.