Նոյեմբերի 15-ին կայացած ԱՀ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվել և 27 կողմ ձայնով ընդունվել է Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Փոփոխությունները ներկայացրել է ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Նախագծերի ընդունումը, ըստ զեկուցողի, պայմանավորված է Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի փաստացի իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ:
Փաթեթով առաջարկվում է ընտրողների ցուցակները կազմել ըստ ընտրողների հաշվառման վայրի հասցեների, իսկ Արցախի Հանրապետությունում կամ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող բռնազավթված տարածքների Արցախի Հանրապետության քաղաքացիություն ունեցող անձանց ընտրողների ցուցակները՝ ըստ գտնվելու վայրի հասցեների՝ այդ կերպ նպաստավոր պայմաններ ստեղծելով քվեարկության կազմակերպման համար:

Изменения в пакете законопроектов «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс» и «О внесении изменений в закон "О референдуме"»
15-го ноября на внеочередном заседании Национального собрания Республики Арцах был обсужден и 27 голосами «за» принят пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс» и «О внесении изменений в закон "О референдуме"», представленный президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы.
Изменения представил министр юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
Принятие проектов, по словам докладчика, обусловлено необходимостью обеспечения фактической реализации избирательного права граждан Республики Арцах c оккупированных территорий.
Пакетом законопроектов предлагается составить списки избирателей по адресам их регистрации, а списки находящихся в Республике Арцах или Республике Армения избирателей с оккупированных территорий, имеющих гражданство Республики Арцах, составить по адресам их местонахождения, тем самым создавая благоприятные условия для организации голосования.