ԱՀ Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ է գումարել
Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկությամբ նոյեմբերի 15-ին գումարվել է ԱԺ արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Օրակարգային հարցը «Ընտրական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր:
Նախօրեին օրինափաթեթը քննարկվել և արժանացել էր գլխադասային՝ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: 27 կողմ ձայնով օրենքների նախագծերի փաթեթը ընդունվել է որպես օրենք:

November 15, an extraordinary session of the National Assembly on the recommendation of the President of the Republic of Artsakh was convened with the agenda set by the initiator.
The issue on the agenda was the discussion of a package of bills “On Introducing Amendments and Additions to the “Electoral Code””, “On Introducing Amendments to the Law “On Referendum””.
The day before, a package of bills was discussed and received a positive conclusion from the Standing Committee on State and Legal Affairs. With 27 votes in favor, the package of bills was passed into law.