Նոյեմբերի 14-ին ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հերթական նիստն է հրավիրել:
Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը:
Օրակարգում ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր, որը ներկայացրել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է հանրակրթության կառավարման, ներառականության և բովանդակության բարեփոխումներով:
Նշված ուղղություններով առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները, ըստ հիմնական զեկուցողի, թույլ կտան մեծացնել համակարգի գործառնության արդյունավետությունը, խրախուսել համակարգի զարգացման հնարավորությունները, ապահովել և զարգացնել ուսուցիչների մասնագիտական կատարելագործման շարունակականությունը, կատարելագործել ուսումնական հաստատությունների կառավարման մեխանիզմները։
Մասնավորապես, համակարգում ուսուցչի մասնագիտական չափանիշների ներառումը հնարավորություն է տալիս հստակեցնելու ուսուցչի աշխատանքային առաջխաղացման հեռանկարը, այն դարձնել չափելի և տեսանելի, ինչպես նաև փոխկապակցել վարձատրության համակարգին՝ տարակարգերի շնորհման միջոցով։ Մասնագիտական չափանիշի սահմանումը հնարավորություն կընձեռի նաև հստակեցնել ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման քաղաքականությունը՝ հրաժարվելով միատեսակ և միաչափ վերապատրաստումներից և անցում կատարելով կարիքի վրա հիմնված և մասնագիտական չափանիշի պահանջներից բխող վերապատրաստումներին։ Մասնագիտական չափանիշները կհստակեցնեն նաև ուսուցչական կադրերի պատրաստման գործընթացից անհրաժեշտ պահանջները՝ նպաստելով մասնագիտական կրթության ծրագրերի վերափոխմանը։
Ուսումնական հաստատություններում կառավարումը ուսումնադաստիարակչական գծով գործադիր մարմնի և վարչատնտեսական մասի համակարգողի միջև տարանջատելու արդյունքում ակնկալվում է արհեստավարժ և արդյունավետ կառավարում՝ գործառույթների և պատասխանատվության հստակ բաշխմամբ:
Կարևոր փոփոխություն է բացասական կամ անբավարար միավորային շեմից հրաժարվելը՝ գիտելիքը արժևորելու տեսակետից։ Արդյունքում նախատեսվում է ունենալ առավել արդարացի գնահատում՝ հատկապես հաշվի առնելով հանրակրթության ներառականությունը, ինչը կվերացնի երկտարեցության երևույթը, որն իրականում նպաստում է սովորողների առանձին խմբի սոցիալական մեկուսացմանը և խնդրի խորացմանը։ Բացի այդ, անգամ սովորողի կողմից տրված նվազագույն չափով պատասխանը բացասական չի կարող համարվել, այն նույնպես փոքր, բայց դրական քայլ կարող է դիտվել՝ խթանելով ուսման առաջընթացը։
Նախատեսվում է չափորոշչով հստակ սահմանել գնահատման սկզբունքները, նպատակները և չափանիշները, իսկ գնահատման գործիքակազմը սահմանել առանձին միասնական կարգով։
Օրենքի լրամշակման արդյունքում հնարավոր կլինի առավել արդյունավետ իրականացնել նաև կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների կրթության կազմակերպման գործընթացը` ապահովելով յուրաքանչյուր երեխայի համար մատչելի և հասանելի կրթության հնարավորություն: Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիքի գնահատումը երեխայի կրթական ծրագրերին մասնակցության դիտարկումն է, ուսումնական ծրագրի յուրացման դժվարությունների պատճառների վերհանումը, երեխայի զարգացման հնարավորությունների բացահայտումը և կրթության առանձնահատուկ անհրաժեշտ պայմանների սահմանումը, բացառիկ ունակությունների վերհանումը: Օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները հստակեցնում են այս քաղաքականությունը։
Հանրակրթության կառավարման ոլորտում առաջարկվող փոփոխությունը թույլ կտա մի կողմից նվազեցնել վարչարարությունը և մեծացնել համակարգի ճկունությունը, մյուս կողմից՝ հնարավորություն կընձեռի նվազեցնելու այն ռիսկերը, որոնք տարբեր ուսումնական հաստատություններում արմատավորված պրակտիկաներում դիտարկվում են ներկայումս, որոնց արդյունքում խորհրդի կողմից շատ հաճախ իրականացվում են ոչ համարժեք ընտրություններ։
««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման արդյունքում ենթաօրենսդրական իրավական ակտերում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտություն կառաջանա:
Նախարարը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հարցադրումներին:
Նախագիծը 3 կողմ, 1 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ հերթական նիստի օրակարգում:

Состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта
Под председательством Арама Арутюняна 14-го ноября было созвано заседание постоянной комиссии по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта Национального собрания Республики Арцах.
На повестке заседания находился законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "Об общем образовании"», который на рассмотрение комиссии представила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян.
По словам министра, необходимость внесения изменений и дополнений в закон «Об общем образовании» обусловлена реформами в области управления, инклюзивности и содержания общего образования.
По словам основного докладчика, предлагаемые по указанным направлениям изменения и дополнения позволят повысить эффективность функционирования системы, стимулировать возможности ее развития, обеспечить непрерывность профессионального совершенствования учителей, а также усовершенствовать механизмы управления образовательными учреждениями.
В частности, включение в систему профессиональных критериев учителя позволит уточнить перспективу продвижения учителя по службе, сделать ее измеримой и видимой, а также соотнести с системой оплаты труда посредством присвоения разрядов. Определение профессионального критерия позволит также уточнить политику профессионального развития учителей, отказавшись от единообразных и одномерных переподготовок, делая переход к переподготовкам, основанным на необходимости и исходящим из требований профессионального критерия. Профессиональные стандарты также уточнят требования, необходимые в процессе подготовки педагогических кадров, способствуя преобразованию программ профессионального образования.
В результате разделения управления в образовательных учреждениях между исполнительным органом по учебно-воспитательной части и координатором административно-хозяйственной части ожидается профессиональное и эффективное управление с четким распределением функций и ответственности.
Важным изменением является отказ от отрицательного или недостаточного порога баллов с точки зрения оценки знаний. В результате планируется создать более справедливую систему оценивания с учетом инклюзивности общего образования, что устранит явление раздвоения, которое в действительности способствует социальной изоляции отдельной группы учащихся и углублению проблемы. Кроме того, даже при минимальном ответе, данном учащимся, ответ не может считаться отрицательным, его также можно рассматривать как небольшой, но положительный шаг, способствующий прогрессу обучения.
Планируется четко определить принципы, цели и критерии оценивания по стандарту, а инструментарий оценивания определить в отдельном едином порядке.
В результате доработки закона появится возможность более эффективно осуществлять процесс организации образования детей с потребностями в особых условиях обучения, предоставляя каждому ребенку доступное образование. Оценка потребности в особых условиях образования заключается в наблюдении за участием ребенка в образовательных программах, выяснении причин затруднений в освоении учебной программы, определении возможностей развития ребенка и конкретных необходимых условий образования, а также выявлении исключительных способностей. Предлагаемые в законе изменения и дополнения уточняют данную политику.
Предлагаемое изменение в сфере управления общим образованием позволит с одной стороны снизить администрирование и повысить гибкость системы, а с другой стороны предоставит возможность снизить риски, которые наблюдаются в настоящее время в практике, укоренившейся в различных учебных заведениях, в результате чего совет часто осуществляет несоответствующий выбор.
В результате принятия проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон "Об общем образовании"» возникнет необходимость внесения изменений в подзаконные правовые акты.
Министр представил разъяснения по вопросам депутатов.
Соотношением голосов 3 – «за», 1 – «против» и 1 воздержался проект был удостоен положительного заключения комиссии. Законопроект будет внесен в повестку очередного заседания НС.