Նոյեմբերի 7-ին ԱՀ ԱԺ մեծ դահլիճում կազմակերպվել է քննարկում ՝ գազի սակագնի սուբսիդավորման թեմայով:
Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած քննարկմանը հրավիրվել էին ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Խորհրդարանի նախանցյալ նիստի ժամանակ, երբ քննարկվել էր էլեկտրաէներգիայի սուբսիդավորման հարցը, խորհրդարանականներն առաջարկել էին սուբսիդավորել նաև գազի սակագինը: Առաջարկի վերաբերյալ ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանի կարծիքը բացասական էր: Հիմնավորելով այն՝ նախարարը նախ որոշ տվյալներ ներկայացրեց, ըստ որոնց 2020 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2022 թվականի մարտը գազի սուբսիդավորման վրա պետությունը ծախսել է 3,5 մլրդ դրամ, այնինչ այդ գումարները կարելի էր ծախսել ենթակառուցվածքների զարգացման վրա:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ով սուբսիդավորման կողմնակից է, շեշտել է ետպատերազմյան շրջանում նման աջակցության կարևորությունը:
«Օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է այս սուբսիդավորումը: Պատգամավորների դերակատարությունը նման առաջարկներով հանդես գալն է, կառավարության գործառույթն էլ միջոցներ գտնելն է»,-ասել է նա՝ ընդգծելով ևս մի կարևոր հանգամանք:«Եթե գազը թանկ է նստում, մարդիկ շատ են էլեկտրաէներգիա օգտագործում, արդյո̉ք էներգոհամակարգը դիմակայելու է նման ճնշմանը»,-ասել է նա:
Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Կասյանը ներկայացնելով քննարկման նպատակը՝ ասել է, որ կառավարությանը հակադրվելու մտադրություն չկա:
«Ինչքան հնարավոր է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բնակչության համար՝սա է օրակարգում», -ասել է գլխադասային հանձնաժողովի նախագահը: Սակայն, ըստ նրա՝ սխալ է, որ ծրագիրը համահավասար գործի բոլոր խավերի համար:
«Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանն այդ համատեքստում հիշեցրել է ընտանիքների կարիքների գնահատման ծրագրի բացակայության մասին:
«Ժամանակին դրա վերաբերյալ մեր առաջարկը չընդունվեց, հակառակ պարագայում պարզ կլիներ՝ ով է ծրագրի իրական շահառուն», - ասել է նա՝ հավելելով, որ դա նաև քաղաքական հարց է:
Վերջին միտքն իրենց ելույթներում ընդգծել են նաև «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանն ու «ԱԺԿ» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը: «Թող տպավորություն չստեղծվի, որ պոպուլիզմով ենք զբաղված: Հարցը քաղաքական տիրույթում է, խոսքը պետական քաղաքականության մասին է, մշակենք համատեղ ռազմավարություն ու առաջնորդվենք դրանով»,-ասել է Մելքումյանը:
«Միասնական հայրենիք» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է խմբակցության ղեկավար Մարսել Պետրոսյանը:
«Հավասարության նշան է դրվում աղքատների և ունևորների միջև, անընդունելի է նման մոտեցումը: Ծրագիրը պետք է հասցեական լինի»,-ասել է նա:
«Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության անդամ Արամ Գրիգորյանը հիշեցրել է, որ կարիքների գնահատման ծրագիրն սկսվել է, սակայն ավարտին չի հասցվել ու սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի ներդրումը նաև այդ նպատակով էր:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, թե ինչ արձագանք կգտնի չսուբսիդավորումը:
Ամփոփելով քննարկումը՝ Վլադիմիր Կասյանն առաջարկել է կյանքի կոչել գազի սուբսիդավորման ծրագիրը՝ կիրառելով հին մեխանիզմը:

Обсуждение темы «Субсидирование тарифа на газ»
7-го ноября в большом зале заседаний НС Республики Арцах было организовано обсуждение темы субсидирования тарифа на газ.
На обсуждение, организованное постоянной комиссией НС по вопросам производства и производственных инфраструктур, были приглашены министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян, а также представители заинтересованных структур.
На позапрошлом заседании парламента во время обсуждения вопроса о субсидировании электроэнергии, парламентарии предложили субсидировать также тариф на газ. Мнение министра территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айка Ханумяна относительно предложения было отрицательным. Обосновав это, министр сначала представил некоторые данные, согласно которым с декабря 2020 года по март 2022 года государство потратило на субсидирование газа 3,5 млрд драмов, в то время как эти средства можно было использовать для развития инфраструктур.
Председатель НС Артур Товмасян, который является сторонником субсидирования, подчеркнул важность подобного содействия в послевоенный период.
«Эта субсидия также необходима, как воздух и вода. Обязанность депутатов – выступать с подобными предложениями, а функция правительства – находить средства, – сказал глава парламента, подчеркнув еще одно важное обстоятельство. – Если газ обходится дорого, население начинает потреблять большой объем электроэнергии, выдержит ли энергосистема подобное давление?».
Председатель постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур Владимир Касян, представляя цель обсуждения, отметил, что у парламента нет намерения выступать против правительства.
«Создание максимально благоприятных условий для населения – задача, стоящая на повестке дня», – сказал председатель головной комиссии. Однако, по его словам, будет неправильно, если программа будет действовать равнозначно для всех слоев общества.
Глава фракции «Справедливость» Давид Галстян в этом контексте напомнил об отсутствии программы оценки нужд семей.
«В свое время наше предложение по этому поводу не было принято, в противном случае было бы ясно, кто является реальным бенефициаром программы», – сказал он, добавив, что это также политический вопрос.
Последняя мысль была подчеркнута также руководителем фракции «Армянская Революционная Федерация» Артуром Мосияном и руководителем фракции «Демократическая партия Арцаха» Давидом Мелкумяном.
«Пусть не сложится впечатление, что мы заняты популизмом. Вопрос находится в политической сфере, речь идет о государственной политике, необходимо разработать совместную стратегию и руководствоваться ею», – сказал Давид Мелкумян.
Точку зрения фракции «Единая Родина» представил руководитель фракции Марсель Петросян.
«Между малоимущими и состоятельными ставится знак равенства, подобный подход недопустим», – отметил депутат.
Член фракции «Свободная Родина-ОГА» Арам Григорян напомнил, что программа оценки нужд стартовала, но не была завершена, внедрение института социального работника было также с этой целью.
Заместитель председателя НС Гагик Багунц обратил внимание присутствующих на то, какую реакцию может вызвать отказ от субсидирования.
Подводя итоги обсуждения, Владимир Касян предложил реализовать программу субсидирования газа, применив старый механизм.