Նոյեմբերի 1-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին ԱՀ խորհրդարանի խմբակցությունների պատասխանատուները, ՀՀ-ում ԱՀ ներկայացուցչությունում Եվրոպայի ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հետ:
ԵԽ պատգամավորներից հանդիպմանը ներկա էին ԵԺԿ քաղաքական խմբի անդամ Արցախի հետ ԵԽ բարեկամության խմբի համահիմնադիր Պիտեր վան Դալենին, ԵԽ նախկին փոխնախագահ, իտալացի անկախ պատգամավոր Ֆաբիս Մասիմո Կաստալդոյին, գերմանացի պատգամավոր, ԵՊՌ քաղաքական խմբի անդամ Լարս Պատրիկ Բերգին:
Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանի՝Արցախի կողքին կանգնելու և արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացման պաշտպանության գործում ունեցած դերակատարությունը, Արցախի ժողովրդին ցուցաբերած անվերապահ աջակցությունը:
Երկուստեք քննարկել են 2020թ. աշնանային պատերազմի հետևանքները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության շուրջ ծավալվող քաղաքական զարգացումները, ներկա և ակնկալվող մարտահրավերները և դրանց դիմագրավելու հնարավոր տարբերակները, տարածաշրջանային տրամադրությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանա- ղարաբաղյան հակամարտության առկա փուլին, Արցախի ժողովրդի անվտանգությանն ու խաղաղ կյանքի իրավունքին, Ադրբեջանի հավակնություններին:
Հյուրերը պատրաստակամություն են հայտնել մշտապես սատարել Արցախի ժողովրդին և կանգնել արցախահայության կողքին:
ԵԽ խորհրդարանականները խոստացել են հաջորդ անգամ ընդլայնված ներկայացուցչական կազմով այցելել տարածաշրջան:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян подвел итоги встреч с группой европейских парламентариев в представительстве Республики Арцах в РА
04 ноября 2022
1-го ноября возглавляемая председателем НС Республики Арцах Артуром Товмасяном делегация, в составе которой были ответственные лица фракций парламента Республики Арцах, по инициативе и при участии председателя офиса Ай Дата АРФД Европы Гаспара Карапетяна в представительстве Республики Арцах в Республике Армения встретилась с группой депутатов Европарламента.
На встрече присутствовали член политической группы ЕНП (Европейская народная партия) Европарламента, соучредитель Группы дружбы «Европарламент-Арцах» Питер Ван Дален, бывший вице-премьер ЕП, независимый депутат от Италии Фабио Массимо Кастальдо, немецкий депутат ЕП, член политической группы ЕКР (Европейские консерваторы и реформисты) Ларс Патрик Берг.
Приветствуя гостей, Артур Товмасян высоко оценил роль председателя офиса Ай Дата АРФД в Европе Гаспара Карапетяна в вопросе поддержки Арцаха и защиты права армян Арцаха на самоопределение, а также безоговорочную поддержку народа Арцаха.
Обе стороны обсудили последствия осенней войны 2020 года, а также политические развития вокруг Республики Арцах, нынешние и ожидаемые вызовы и возможные варианты их противостояния, региональные настроения.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся нынешнего этапа азербайджано-карабахского конфликта, безопасности народа Арцаха и права на мирную жизнь, а также амбиций Азербайджана.
Гости выразили готовность и дальше поддерживать армянство Арцаха.
Депутаты Европарламента пообещали в следующий раз посетить регион в расширенном представительном составе.