ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի ղեկավարած պատվիրակությունը ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների
01 նոյեմբերի 2022
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի ղեկավարած պատվիրակությունն ընդունել է ԵԽ խորհրդարանականներ, Եվրոպական Խորհրդարանի նիդերլանդցի պատգամավոր, ԵԺԿ քաղաքական խմբի անդամ Արցախի հետ ԵԽ բարեկամության խմբի համահիմնադիր Պիտեր վան Դալենին, ԵԽ նախկին փոխնախագահ, իտալացի անկախ պատգամավոր Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյին, գերմանացի պատգամավոր, ԵՊՌ քաղաքական խմբի անդամ Լարս Պատրիկ Բերգին։
Զրուցակիցները քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքներն ու Արցախի Հանրապետության շուրջ ծավալվող քաղաքական զարգացումները, անդրադարձ է կատարվել արտաքին քաղաքական շփումներում Արցախի համար ի հայտ եկած խոչընդոտներին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի, Արցախի ժողովրդի անվտանգ ու խաղաղ կյանքի իրավունքի, ինչպես նաև Ադրբեջանի ձգտումների զսպման հարցերի շուրջ։ Հյուրերն իրենց կամքն են հայտնել Արցախի կողքին լինել այս խնդիրների բարձրաձայնման հարցում և ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը' սատարելու արցախահայությանն այս հարցերի հաղթահարման ճանապարհին։

1-го ноября в постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения возглавляемая председателем НС Республики Арцах Артуром Товмасяном делегация приняла голландского депутата Европарламента, члена политической группы ЕНП (Европейская народная партия), соучредителя Группы дружбы «Европарламент-Арцах» Питера Ван Далена, бывшего вице-премьера ЕП, независимого депутата от Италии Фабио Массимо Кастальдона, немецкого депутата, члена политической группы ЕКР (Европейские консерваторы и реформисты) Ларса Патрика Берга.
В ходе встречи собеседники обсудили последствия 44-дневной войны и политические развития вокруг Республики Арцах, коснулись возникших для Арцаха препятствий во внешнеполитических контактах.
Стороны обменялись мнениями о нынешнем этапе азербайджано-карабахского конфликта, праве народа Арцаха на безопасную и мирную жизнь, а также обсудили механизмы сдерживания стремлений Азербайджана. Гости выразили свою решимость содействовать Арцаху в вопросе озвучивания этих проблем и подчеркнули свою готовность поддержать армян Арцаха на пути их преодоления.