ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի ղեկավարած պատվիրակությունը ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների
01 նոյեմբերի 2022
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի ղեկավարած պատվիրակությունն ընդունել է ԵԽ խորհրդարանականներ, Եվրոպական Խորհրդարանի նիդերլանդցի պատգամավոր, ԵԺԿ քաղաքական խմբի անդամ Արցախի հետ ԵԽ բարեկամության խմբի համահիմնադիր Պիտեր վան Դալենին, ԵԽ նախկին փոխնախագահ, իտալացի անկախ պատգամավոր Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյին, գերմանացի պատգամավոր, ԵՊՌ քաղաքական խմբի անդամ Լարս Պատրիկ Բերգին։
Զրուցակիցները քննարկել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքներն ու Արցախի Հանրապետության շուրջ ծավալվող քաղաքական զարգացումները, անդրադարձ է կատարվել արտաքին քաղաքական շփումներում Արցախի համար ի հայտ եկած խոչընդոտներին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ներկա փուլի, Արցախի ժողովրդի անվտանգ ու խաղաղ կյանքի իրավունքի, ինչպես նաև Ադրբեջանի ձգտումների զսպման հարցերի շուրջ։ Հյուրերն իրենց կամքն են հայտնել Արցախի կողքին լինել այս խնդիրների բարձրաձայնման հարցում և ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը' սատարելու արցախահայությանն այս հարցերի հաղթահարման ճանապարհին։

Artsakh Republic NA Delegation Headed by Artur Tovmasyan, President of the Artsakh NA, Received a Group of the European Parliament Members at the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in the RA
01 November 2022
November 1, the delegation headed by Artur Tovmasyan, President of the Republic of Artsakh NA, received the CE parliamentarians: Dutch member of the European Parliament, member of the EPP political group, co-founder of the CE friendship group with Artsakh Peter Van Dalen, ex-vice president of the CE, Italian independent deputy Fabio Massimo Castaldoni, German MP, member of the YPR political group, Lars Patrick Berg at the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in Armenia.
The interlocutors discussed the consequences of the 44-day war and the political developments surrounding the Artsakh Republic and obstacles that faced Artsakh in foreign political contacts.
The parties exchanged views on the current stage of the Azerbaijani-Karabakh conflict, the right of the people of Artsakh to a safe and peaceful life as well as the issues of restraining Azerbaijan's aspirations and emphasized their readiness to support Artsakh Armenians in overcoming these issues.