Խորը կսկիծով տեղեկացանք, որ 2022 թ. հոկտեմբերի 30-ին, երկարատև հիվանդությունից հետո կյանքի 75 տարում իր մահկանացուն կնքեց հասարակական – քաղաքական ակտիվ գործիչ, ԼՂՀ ԳԽ 1-ին, 3-րդ և 4-րդ գումարումների պատգամավոր Մաքսիմ Միքայելի Միրզոյանը:
Հարուստ և հագեցած է եղել Մաքսիմ Միրզոյանի աշխատանքային կենսագրությունը, ամենուրեք նա իր գործի նվիրյալն էր:
Արցախյան շարժման ակտիվիստներից էր, և մեծ դերակատարություն է ունեցել՝ կանգնած լինելով ակունքներում:
1988 թ. ընտրվել էր «Կռունկ» կոմիտեի տնօրենների խորհրդի անդամ, 1989 թ. –ին՝ Արցախի Ազգային Խորհրդի անդամ:
Հայրենասեր, ազնիվ և բարի մարդու մեծ համբավ ուներ նա.օժտված էր մարդկային ամենավեհ գծերով:
ԱՀ Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից խորապես ցավակցում եմ Մաքսիմ Միրզոյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մտերիմներին, կիսում կորստյան ծանր վիշտը:

С глубокой скорбью узнали, что 30-го октября 2022 года на 75-м году жизни после продолжительной болезни ушел из жизни активный общественно-политический деятель, депутат Верховного Совета НКР 1-го, 3-го и 4-го созывов Максим Микаелович Мирзоян.
Трудовая биография Миксима Мирзояна богата и насыщена. Он всегда был преданным своему делу.
Максим Микаелович был активистом Арцахского движения, стоя у его истоков, сыграл колоссальную роль.
В 1988 году был избран членом совета директоров комитета «Крунк», в 1989 году – членом Национального совета Арцаха.
Максим Микаелович имел репутацию патриота, честного и доброго человека. Был наделен самыми благородными человеческими качествами.
От имени Национального собрания Республики Арцах и от себя лично приношу глубочайшие соболезнования семье, родным и близким Максима Мирзояна и разделяю тяжелую скорбь утраты.