Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ է գումարել
Հոկտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության  խորհրդարանը պատգամավորների նախաձեռնությամբ  արտահերթ  նիստ է գումարել: Նիստին  զուգահեռ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կայացել է մեծ հանրահավաք, որին մասնակցում էին շուրջ 40,000 քաղաքացիներ Ստեփանակերտից և շրջաններից:
Նիստը մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի՝ աշխարհի բոլոր երկրների առաջնորդներին ու ժողովուրդներին ուղղված ուղերձով. « Այս փոքրիկ աշխարհատարածքը իրենից վտանգ չի ներկայացնում, բայց վտանգված է Արցախի ժողովրդի լիարժեք ապրելու ու գոյատևելու իրավունքը: Որպեսզի արցախցին ապրի, արարի, ստեղծագործի իր հայրենիքում, ճանաչե՛ք նրա ինքնորոշման իրավունքը»:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով հայոց պետականության և ազգային ինքնությանն ու լինելիությանը սպառնացող լուրջ վտանգներին, դիմել է նաև ողջ հայ ժողովրդին՝ միասնաբար նեցուկ կանգնել արցախահայությանը, շարունակել աջակցել նրա ազատագրական պայքարին, և հասնել նրա ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացմանը:
Նիստի օրակարգում Արցախի  Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարություն ընդունելու մասին հարցն էր: Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Արեգ Ավագյանը:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Գեղամ Ստեփանյանը, Մարսել Պետրոսյանը, Արթուր Հարությունյանը, Արթուր Մոսիյանը և Մետաքսե Հակոբյանը:

October 30, on the initiative of the MPs, the Parliament of Artsakh convened an extraordinary sitting. Alongside with the sitting, a large rally was held in Stepanakert Revival Square, in which around 40,000 citizens from Stepanakert and its regions took part.
The sitting has started by the Head of the Artsakh National Assembly, Artur Tovmasyan, with a message addressed to the leaders and peoples of all countries of the world. "This small area of the world does not pose a danger in itself. In order for a citizen of Artsakh to live and create in his homeland, recognize his right to self-determination."
Referring to the serious threats to Artsakh statehood and national identity, the Head of the Parliament also appealed to the entire Armenian people to stand together for the Artsakh Armenians, continue to support their liberation struggle, and achieve the full realization of their right to self-determination.
The issue of the agenda was adopting a statement of the National Assembly of Artsakh. The text of the statement was presented by the MP Areg Avagyan.
MPs Gegham Stepanyan, Marcel Petrosyan, Artur Harutyunyan, Artur Mosiyan and Metaxe Hakobyan took part in the exchange of views.