Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ է գումարել
Հոկտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության  խորհրդարանը պատգամավորների նախաձեռնությամբ  արտահերթ  նիստ է գումարել: Նիստին  զուգահեռ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կայացել է մեծ հանրահավաք, որին մասնակցում էին շուրջ 40,000 քաղաքացիներ Ստեփանակերտից և շրջաններից:
Նիստը մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի՝ աշխարհի բոլոր երկրների առաջնորդներին ու ժողովուրդներին ուղղված ուղերձով. « Այս փոքրիկ աշխարհատարածքը իրենից վտանգ չի ներկայացնում, բայց վտանգված է Արցախի ժողովրդի լիարժեք ապրելու ու գոյատևելու իրավունքը: Որպեսզի արցախցին ապրի, արարի, ստեղծագործի իր հայրենիքում, ճանաչե՛ք նրա ինքնորոշման իրավունքը»:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով հայոց պետականության և ազգային ինքնությանն ու լինելիությանը սպառնացող լուրջ վտանգներին, դիմել է նաև ողջ հայ ժողովրդին՝ միասնաբար նեցուկ կանգնել արցախահայությանը, շարունակել աջակցել նրա ազատագրական պայքարին, և հասնել նրա ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացմանը:
Նիստի օրակարգում Արցախի  Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարություն ընդունելու մասին հարցն էր: Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Արեգ Ավագյանը:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Գեղամ Ստեփանյանը, Մարսել Պետրոսյանը, Արթուր Հարությունյանը, Արթուր Մոսիյանը և Մետաքսե Հակոբյանը:

По инициативе депутатов Национального собрания Республики Арцах 30-го октября было созвано внеочередное заседание парламента. Параллельно внеочередному заседанию Национального собрания на площади Возрождения в Степанакерте состоялся многочисленный митинг, в котором приняли участие около 40 тысяч граждан из столицы и других районов.
Заседание началось с обращения председателя НС Республики Арцах Артура Товмасяна к лидерам и народам всех стран мира: «Эта маленькая географическая территория не представляет угрозы, но под угрозой находится право народа Арцаха на полноценную жизнь. Признайте право гражданина Арцаха на самоопределение, чтобы он мог жить, творить и созидать на своей родной земле».
Коснувшись серьезных угроз армянской государственности, национальной идентичности и существованию, глава парламента обратился также ко всему армянскому народу, призвав поддержать армянство Арцаха, содействовать его освободительной борьбе и добиться полноценной реализации права народа Арцаха на самоопределение.
На повестке заседания находился также проект заявления Национального собрания Республики Арцах. Текст заявления представил депутат НС Арег Авакян.
В ходе обмена мнениями выступили депутаты Гегам Степанян, Марсель Петросян, Артур Арутюнян, Артур Мосиян и Метаксе Акопян.