Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի ելույթ- ուղերձը արտահերթ նիստում
Արցախը հայկական պահելու, Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը իրացնող հանրահավաքի ամենակրտսեր սիրելի´ մասնակից, ամենատարե´ց մասնակից, արցախցի´: Սա Քո հանրահավաքն է, և նրա կազմակերպիչը Դու ես:
Սիրելի´ հայրենակից
Եթե Դու այս պահին տանն ես, ապա շտապիր Քո տեղը զբաղեցնել Վերածննդի հրապարակում՝ Քո խաղաղասեր խրամատում: Սա նաև Քո հանրահավաքն է ու նախաձեռնողներից, կազմակերպիչներից մեկն ես:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիին, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, մեր հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության ժողովուրդներին, Հայաստանի Հանրապետության մեր հայրենակիցներին, աշխարհի բոլոր երկրների առաջնորդներին ու ժողովուրդներին՝ այս փոքրիկ աշխարհատարածքը իրենից վտանգ չի ներկայացնում,բայց վտանգված է Արցախի ժողովրդի լիարժեք ապրելու ու գոյատևելու իրավունքը: Որպեսզի արցախցին ապրի, արարի, ստեղծագործի իր հայրենիքում, ճանաչե՛ք նրա ինքնորոշման իրավունքը:
Հայ ժողովրդի հավաքական ապագան այսօր որոշվում է նաև Արցախում: Դիմում եմ ողջ հայ ժողովրդին՝ միասնաբար նեցուկ կանգնել արցախահայությանը, շարունակել աջակցել նրա ազատագրական պայքարին, և հասնել նրա ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացմանը:
Այսօր հայոց պետականությունը կանգնած է ազգային ինքնությանն ու լինելիությանը սպառնացող լուրջ վտանգների առջև։ Այսօր է, որ առավել քան երբևէ հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի գործել միասնական, միակամ ու միաբան:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հավակնությունները մեր հայրենիքի նկատմամբ զուրկ են պատմական, իրավական ու բարոյական հիմքերից, քանզի Արցախը երբեք անկախ Ադրբեջանի մաս չի եղել և չի կարող լինել։
Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը ու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ուժերը:
Հավատացած ենք, որ աշխարհաքաղաքական բարդ ու անկանխատեսելի իրավիճակին և արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու համար առաջնային ու կարևոր գործոն պետք է հանդիսանան համաժողովրդական համախմբվածությունն ու համերաշխությունը։
Հավաստիացնում եմ, որ մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ։
Ինչպես Արցախի Հանրապետության նախագահն է նախօրեին հայտարարել՝ «պետք է մեկընդմիշտ մերժվեն այն առաջարկներն ու սկզբունքները, որոնք ժխտում են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, զրկում հակամարտության արդարացի կարգավորման հեռանկարներից և կասկածի տակ դնում Արցախի գոյությունը»:
Մենք պետք է տեր կանգնենք 1991թ սեպտեմբերի 2-ին՝ Հանրապետության հռչակման օրվան, 1991թ դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեին և 1992թ հունվարի 6-ի Անկախության հռչակագրին։
Լիահույս ենք, որ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը չի ստորագրվի այնպիսի փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել Արցախյան հիմնախնդրի գոյությունը, հարվածի տակ դնել Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։
Այսօր համայն հայության ջանքերն ու նպատակները պետք է ուղղված լինեն Հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունը և խաղաղությունը ամրապնդելուն:
Մեր ընտրած ճանապարհն այսօր էլ անշրջելի է, քանի որ այն արդար է և սրբագործված մեր հերոս նահատակների արյամբ:
Խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգենք արցախյան գոյապայքարի և Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանության համար նահատակված քաջորդիների հիշատակը:

Dear beloved participant of the rally to keep Artsakh Armenian, the right to self-determination of the people of the Republic of Artsakh, the oldest and the youngest, this is your rally and you are the organizer.
Dear compatriot,
If You are at home at this moment, then hurry to take Your place in the Renaissance Square, in Your peace-loving trench. This is also your rally and you are one of the initiators and organizers.
Dear President of the Russian Federation - Vladimir Putin, the President of the United States - Joe Biden and the President of France - Emmanuel Macron, the President of the Islamic Republic of Iran - Ibrahim Raisi, the Prime Minister of the Republic of Armenia - Nikol Pashinyan, the peoples of the Russian Federation, the United States, France, our neighboring Islamic Republic of Iran, our compatriots of the Republic of Armenia, the leaders and peoples of all the countries of the world, this small area of the world does not pose any danger, but the right to full life and survival of Artsakh people is at risk. For an Artsakh citizen to live and create in his homeland, recognize his right to self-determination.
Today, the collective future of the Armenian people is also decided in Artsakh. I appeal to the entire Armenian people to stand up for the Artsakh Armenians, continue to support their liberation struggle, and achieve the full realization of their right to self-determination.
Armenian statehood is facing serious threats to its national identity and existence. Today, more than ever, the Armenian people must continue to act unified.
Ambitions of military and political leadership of Azerbaijan towards our motherland lack historical, legal and moral foundations, because Artsakh has never been part of independent Azerbaijan and cannot be.
At the moment, the priority task is ensuring reliable security of the country, which is implemented by the peacekeeping troops of the Russian Federation and the Republic of Artsakh forces of the Defense Army.
We believe that national unity and solidarity should be the primary and important factor in order to face the complex and unpredictable geopolitical situation and external challenges.
I assure that we will continue our efforts to protect the results of the Artsakh Liberation War, which was fought for the self-determination and security of the people of Artsakh in achieving a peaceful and fair solution to the problem.
As the President of the Republic of Artsakh stated yesterday, "those proposals and principles that deny the right to self-determination of the people of Artsakh, deprive the prospects of a fair settlement of the conflict and call into question the existence of Artsakh must be rejected once and for all."
We must stand for September 2, 1991, the day of the declaration of the Republic, the independence referendum on December 10, 1991 and the Declaration of Independence on January 6, 1992.
We have full hope that at the tripartite meeting to be held in Sochi on October 31, such a document will not be signed that could ignore the existence of the Artsakh problem, jeopardize the prospect of the Artsakh problem settlement and limit the realization of the Artsakh people's right to self-determination.
Today, the efforts and goals of all Armenians should be aimed at strengthening the security and peace of the Motherland, Artsakh and Armenia.
Our chosen path is irreversible even today, because it is just and sanctified by the blood of our heroes.
Let's honor the memory of the heroes who died for the struggle for survival in Artsakh and the defense of the Republic of Armenia borders with a minute of silence.