Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի ելույթ- ուղերձը արտահերթ նիստում
Արցախը հայկական պահելու, Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը իրացնող հանրահավաքի ամենակրտսեր սիրելի´ մասնակից, ամենատարե´ց մասնակից, արցախցի´: Սա Քո հանրահավաքն է, և նրա կազմակերպիչը Դու ես:
Սիրելի´ հայրենակից
Եթե Դու այս պահին տանն ես, ապա շտապիր Քո տեղը զբաղեցնել Վերածննդի հրապարակում՝ Քո խաղաղասեր խրամատում: Սա նաև Քո հանրահավաքն է ու նախաձեռնողներից, կազմակերպիչներից մեկն ես:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիին, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, մեր հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության ժողովուրդներին, Հայաստանի Հանրապետության մեր հայրենակիցներին, աշխարհի բոլոր երկրների առաջնորդներին ու ժողովուրդներին՝ այս փոքրիկ աշխարհատարածքը իրենից վտանգ չի ներկայացնում,բայց վտանգված է Արցախի ժողովրդի լիարժեք ապրելու ու գոյատևելու իրավունքը: Որպեսզի արցախցին ապրի, արարի, ստեղծագործի իր հայրենիքում, ճանաչե՛ք նրա ինքնորոշման իրավունքը:
Հայ ժողովրդի հավաքական ապագան այսօր որոշվում է նաև Արցախում: Դիմում եմ ողջ հայ ժողովրդին՝ միասնաբար նեցուկ կանգնել արցախահայությանը, շարունակել աջակցել նրա ազատագրական պայքարին, և հասնել նրա ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացմանը:
Այսօր հայոց պետականությունը կանգնած է ազգային ինքնությանն ու լինելիությանը սպառնացող լուրջ վտանգների առջև։ Այսօր է, որ առավել քան երբևէ հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի գործել միասնական, միակամ ու միաբան:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հավակնությունները մեր հայրենիքի նկատմամբ զուրկ են պատմական, իրավական ու բարոյական հիմքերից, քանզի Արցախը երբեք անկախ Ադրբեջանի մաս չի եղել և չի կարող լինել։
Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը ու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ուժերը:
Հավատացած ենք, որ աշխարհաքաղաքական բարդ ու անկանխատեսելի իրավիճակին և արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու համար առաջնային ու կարևոր գործոն պետք է հանդիսանան համաժողովրդական համախմբվածությունն ու համերաշխությունը։
Հավաստիացնում եմ, որ մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ։
Ինչպես Արցախի Հանրապետության նախագահն է նախօրեին հայտարարել՝ «պետք է մեկընդմիշտ մերժվեն այն առաջարկներն ու սկզբունքները, որոնք ժխտում են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, զրկում հակամարտության արդարացի կարգավորման հեռանկարներից և կասկածի տակ դնում Արցախի գոյությունը»:
Մենք պետք է տեր կանգնենք 1991թ սեպտեմբերի 2-ին՝ Հանրապետության հռչակման օրվան, 1991թ դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեին և 1992թ հունվարի 6-ի Անկախության հռչակագրին։
Լիահույս ենք, որ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը չի ստորագրվի այնպիսի փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել Արցախյան հիմնախնդրի գոյությունը, հարվածի տակ դնել Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը։
Այսօր համայն հայության ջանքերն ու նպատակները պետք է ուղղված լինեն Հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունը և խաղաղությունը ամրապնդելուն:
Մեր ընտրած ճանապարհն այսօր էլ անշրջելի է, քանի որ այն արդար է և սրբագործված մեր հերոս նահատակների արյամբ:
Խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգենք արցախյան գոյապայքարի և Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանության համար նահատակված քաջորդիների հիշատակը:

Самый младший участник митинга, реализующего право народа Арцаха на самоопределение, самый старший участник, гражданин Арцаха,
Это твой митинг!
Дорогой соотечественник,
Если ты в данный момент находишься дома, то поспеши занять свое место на площади Возрождения, в своём мирном окопе. Это также твой митинг, ты являешься одним из инициаторов и организаторов!
Мы обращаемся к президенту Российской Федерации Владимиру Путину, президенту США Джо Байдену и президенту Франции Франсуа Макрону, президенту Исламской Республики Иран Ибрагиму Раиси, премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну, народам Российской Федерации, США, Франции, соседней Исламской Республики Иран, нашим соотечественникам в Республике Армения, лидерам и народам всех стран мира! Эта маленькая географическая территория не представляет угрозы, но под угрозой находится право народа Арцаха на полноценную жизнь. Признайте право гражданина Арцаха на самоопределение, чтобы он мог жить, творить и созидать на своей родной земле.
Будущее армянского народа сегодня решается также в Арцахе. Я призываю весь армянский народ встать на защиту армян Арцаха, содействовать его освободительной борьбе и добиться полноценной реализации права народа Арцаха на самоопределение.
Сегодня армянская государственность сталкивается с серьезными угрозами своей национальной идентичности и существованию. Именно сегодня, как никогда раньше, армянский народ должен действовать сплоченно и консолидировано.
Амбиции военно-политического руководства Азербайджана в отношении нашей родины лишены исторических, правовых и нравственных оснований, так как Арцах никогда не был и быть не может в составе независимого Азербайджана.
В настоящее время приоритетной задачей является обеспечение надежной безопасности страны, которую осуществляют миротворческий контингент Российской Федерации и силы Армии обороны Республики Арцах.
Мы уверены, что для противостояния сложной и непредсказуемой геополитической ситуации и внешним вызовам первостепенным и важным фактором должны стать всенародная сплоченность и солидарность.
Заверяю, что мы продолжим прилагать все усилия для защиты результатов Арцахской освободительной борьбы, направленной на самоопределение и безопасность народа Арцаха, достижения мирного и справедливого решения проблемы.
Как заявил накануне президент Республики Арцах: «Предложения и принципы, которые отрицают право народа Арцаха на самоопределение, лишают перспективы справедливого урегулирования конфликта и ставят под сомнение существование Арцаха, должны быть отвергнуты раз и навсегда».
Мы должны взять на себя ответственность за провозглашение Республики 2-го сентября 1991 года, а также Референдум о независимости от 10-го декабря 1991 года и Декларацию независимости от 6-го января 1992 года.
Надеемся, что на трехсторонней встрече, которая состоится в Сочи 31-го октября, не будет подписан документ, который может проигнорировать существование Арцахской проблемы, поставить под удар перспективу ее урегулирования, а также ограничить реализацию права народа Арцаха на самоопределение.
Сегодня усилия и цели всего армянства должны быть направлены на укрепление безопасности и мира родины – Арцаха и Армении.
Избранный нами путь необратим, поскольку он справедлив и освящен кровью наших павших героев.
Прошу почтить минутой молчания память героев, павших в Арцахской борьбе за выживание и при защите границ Республики Армения.