ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Վերջին մի քանի ամիսների զարգացումները, տարբեր ուժային կենտրոնների և միջազգային կազմակերպությունների՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների և Արցախի ապագայի հետ կապված հայտարարություններն ու հնչեցված դիրքորոշումները լուրջ մտահոգություն են առաջացրել Արցախում և համայն հայության շրջանակներում։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, արտահայտելով Արցախի ժողովրդի հավաքական կամքը, հարկ է համարում այս բախտորոշ ժամանակահատվածում ի լուր աշխարհի արձանագրել և փաստել հետևյալը.
• Արցախը երբեք չի եղել և չի լինելու անկախ Ադրբեջանի կազմում։ Հենց այս գաղափարը պետք է լինի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում։
• Ցանկացած փորձ՝ Արցախը բռնակցելու Ադրբեջանին, կհանդիսանա միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում և հայ ժողովրդի նոր ցեղասպանության իրագործման պաշտոնական արտոնագիր, հետևաբար նման բովանդակությամբ փաստաթղթերը Արցախի Հանրապետության համար անընդունելի են։
Վերահաստատելով, որ մեր բոլոր հաջողությունների ու ձեռքբերումների և պետականաշինության առանցքային հիմքերից է հանդիսանում Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը                        հ ա յ տ ա ր ա ր ու մ  է.
• Հայաստանի Հանրապետության ո՛չ մի իշխանություն իրավունք չունի հրաժարվել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու առաքելությունից կամ ընդունելի համարել որևէ փաստաթուղթ, որտեղ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետության գոյությունը կասկածի տակ կդրվի։ Պահանջում ենք Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից՝ միջազգային հարթակներում հանդես գալ հայկական երկու հանրապետությունների միասնական շահերը պաշտպանելու դիրքերից՝ հիմք ընդունելով առկա հիմնարար փաստաթղթերը, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագիրը և Գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի պատմական որոշումը։
• Կոչ ենք անում աշխարհասփյուռ հայությանը՝ շարունակել սատարել Արցախին, պաշտպանել Արցախի ժողովրդի իրավունքները և շահերը տարբեր երկրներում և միջազգային ատյաններում, համակողմանի նպաստելով Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործին։
• Արցախի Հանրապետությունը կողմնակից է կայուն խաղաղությանը և, հետևաբար, նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը միտված քայլերին, սակայն Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պետք է վերապահումով մոտենան Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը՝ հաշվի առնելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու հանգամանքը։
• Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մեր ինքնորոշման իրավունքը և դրա իրացման փաստը կասկածի տակ դնող ցանկացած փաստաթուղթ և առաջարկ, մեզ համար անընդունելի է քանի որ այն չի արտացոլում պատմաիրավական իրողությունները։ Միջազգային հանրությունը պարտավոր է հարգել արցախահայության պահանջը, քանզի այն համապատասխանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին և նորմերին։
• Հաշվի առնելով Ռուսաստանի պատմական դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում և, մասնավորապես, ագրեսոր Ադրբեջանի կողմից մեզ պարտադրված՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի դադարեցմանն անձամբ ՌԴ Նախագահ Վ. Պուտինի անմիջական և գործուն մասնակցությունը՝ դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնությանը` Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու հանձնառությունը շարունակելու խնդրանքով: Այն ամրապնդելու նպատակով առաջարկում ենք, հաշվի առնելով Արցախի ժողովրդին սպառնացող գոյաբանական իրական վտանգները, ներդնել քաղաքական և ռազմական լրացուցիչ մեխանիզմներ։
• Մեր պայքարը շարունակական է, դիրքորոշումը՝ անփոփոխ և արտահայտում է աշխարհասփյուռ հայության հավաքական կամքն ու ամբողջությամբ բխում է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2022թ. ապրիլի 14-ի հայտարարությամբ նախանշված սկզբունքներից:

OF THE NATIONAL ASSEMBLY
The developments of the recent months, the statements and positions of various power centers and international organizations related to the prospects for the settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict and the future of Artsakh have caused serious concern in Artsakh and the entire Armenian community.
The National Assembly of the Republic of Artsakh, expressing the collective will of the people of Artsakh, considers it necessary to fix and document the following for the world in this crucial period.
- Artsakh has never been and will never be part of independent Azerbaijan. This very idea should be the basis for the settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict.
- Any attempt to forcibly annex Artsakh to Azerbaijan would be a gross violation of international law and an official license to commit another genocide against the Armenian people, therefore any document with such a content is unacceptable for the Republic of Artsakh.
Reaffirming that the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity is among the key foundations of all our successes and achievements, as well as of the state-building process, the National Assembly of the Republic of Artsakh s t a t e s as follows:
- No authority in the Republic of Armenia has the right to refuse of the mission to ensure the security of the people of Artsakh or to accept any document questioning the existence of the sovereign Republic of Artsakh. We urge the authorities of the Republic of Armenia to defend the common interests of the two Armenian Republics at international platforms, based on the existing fundamental documents, in particular, the Declaration of Independence of the Republic of Armenia and the historic decision of the Supreme Council of July 8, 1992.
- We call on Armenians worldwide to continue to support Artsakh, protect the rights and interests of Artsakh in various countries and international instances, and by all means contribute to the process of recognition of the Republic of Artsakh.
- The Republic of Artsakh is a supporter of stable peace and, consequently, the steps aimed at signing a peace agreement, but the authorities of the Republic of Armenia should approach the issue of recognition of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan with reservations, considering the fact that the Azerbaijani-Karabagh conflict is not resolved yet.
- Any document or proposal questioning the sovereignty of the Republic of Artsakh, our right to self-determination and the fact of its realization is unacceptable for us, since it does not reflect the historical and legal realities. The international community must respect the demand of the Armenians of Artsakh, since it complies with the fundamental principles and norms of international law.
- Taking into account Russia's historical role in ensuring peace and stability in our region and, in particular, President Vladimir Putin's direct and active participation in halting the 44-day war imposed on us in 2020 by aggressor-Azerbaijan, we appeal to the Russian Federation and ask to continue its commitment to ensure the security of the people of Artsakh. For strengthening it, we propose to introduce additional political and military mechanisms, taking into account the real existential dangers threatening the Armenians of Artsakh.
- Our struggle is continuous, and our position is unchanged; it expresses the collective will of Armenians worldwide and fully derives from the principles outlined in the April 14, 2022 statement of the National Assembly of the Republic of Artsakh.