Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի հարգաժան ռեկտոր տիկին Դոնարա Գաբրիելյան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի այս դահլիճում միջազգային գիտաժողովների անցկացումը բարի ավանդույթ է դարձել: 31-ամյա մեր անկախ պետությունը գիտության ու կրթության հանդեպ միշտ էլ աչքի է ընկել առանձնակի վերաբերմունքով և հոգատարությամբ :
Թույլ տվեք նախ ի սրտե շնորհավորել Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանին , համահիմնադիր Մելանյա Արզումանյանին , պրոֆեսորադասախոսական ողջ անձնակազմին, ուսանողներին և շրջանավարտներին ԲՈՒՀ-ի գործունեության 25-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ մաղթելով ուժ ու կորով, անսպառ եռանդ՝ ձեր ազգանպաստ ու հայրենանվեր առաքելությունը շարունակելու, նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու՝ հանուն մեր ժողովրդի և Արցախի Հանրապետության հարատևման:
Իր քառորդդարյա գործունեության ընթացքում Բուհին հաջողվել է դառնալ Արցախի առաջատար գիտակրթական օջախներից մեկը: Ստեղծման օրվանից անցնելով մասնագիտական ոլորտների ընդլայնման ու կատարելագործման բարդ ու պատասխանատու ճանապարհ՝ Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանը շարունակում է գալիք մարտահրավերներին պատրաստ ու հիմնավոր գիտելիքներով զինված սերունդների կրթադաստիարակչական գործունեությունը:
Գիտական ու կրթական ներուժի վերհանումն ու զարգացումը, միջազգային գիտական, վերլուծական, կրթական հաստատությունների հետ կապերի ամրապնդումն ու փորձի փոխանակումը Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի 25 –ամյա գործունեության առաջնահերթություններից, առհավատչյան՝ «Գիտության և կրթության դերը պետության զարգացման գործում» խորագրով այս գիտաժողովն է:
Արցախն այսօր , առավել քան երբևէ, կարիք ունի ստեղծագործ մտածողությամբ, լեզուների իմացությամբ և առաջատար տեխնոլոգիաներին տիրապետող երիտասարդ ու հայրենասեր մասնագետների: Մեր երկրի աշխարհագրական դիրքն ու քաղաքական կարգավիճակը հուշում են մշտական զգոնություն եւ պատրաստվածություն ոչ միայն երկրի սահմանները պաշտպանելու գործում, ինչը չափազանց կարեւոր է, այլեւ՝ մեր ժողովրդի իրավունքների ու շահերի արժանապատիվ ներկայացում եւ´ երկրի ներսում, եւ´ նրա սահմաններից դուրս:
Այսօր,երբ հայոց պետականությունն ապրում է պատմական վճռորոշ և ճակատագրական ժամանակաշրջան և մեր առջև ծառացած է լինելու-չլինելու գոյաբանական խնդիրը, սեփական ուժերի լարումով ու ապագայի նկատմամբ մեծ լավատեսությամբ պետք է անենք հնարավորն ու անհնարը՝ լրացնելու մեր կորցրածը և ամեն օր ստեղծելու նոր արդյունք:
Հավատացած եմ՝ այսօրվա գիտաժողովը հետաքրքիր քննարկումների ու եզրահանգումների հարթակ կհանդիսանա, ինչը հնարավորություն կընձեռնի քննելու մեր ձեռքբերումներն ու թերացումները,ներկայիս մարտահրավերները գիտա-գործնական հարթության վրա ուսումնասիրելու եւ համապատասխան գնահատականներ ու առաջարկներ հավաքագրելու:
Գիտաժողովի հարգելի´ մասնակիցներ
Ապրելով իր սրբացած հողում ՝ մեր ժողովուրդն աշխարհին ապացուցում է, որ Արցախը կա, ապրում է՝ պայքարելով իր երկրում ապրելու, արարելու իրավունքների համար։

Уважаемый ректор университета Месроп Маштоц госпожа Донара Габриелян,
Проведение международных конференций в этом зале Национального собрания Республики Арцах стало доброй традицией. Наше 31-летнее независимое государство всегда отличалось особым отношением к науке и образованию.
Прежде всего позвольте сердечно поздравить ректора университета Месроп Маштоц Донару Габриелян, соучредителя Меланию Арзуманян, весь профессорско-преподавательский состав, студентов и выпускников с 25-летним юбилеем деятельности вуза, пожелав сил и неиссякаемой энергии для продолжения вашей пронациональной и патриотической миссии и противостояния новым вызовам во имя долговечности нашего народа и нашей республики.
За свою четвертьвековую деятельность вузу удалось стать одним из ведущих научно-образовательных очагов Арцаха. Со дня своего формирования, пройдя сложный и ответственный путь расширения и совершенствования профессиональных сфер, университет Месроп Маштоц продолжает образовательно-воспитательную деятельность поколений, готовых к предстоящим вызовам и вооруженных основательными знаниями.
Выявление и развитие научного и образовательного потенциала, укрепление связей с международными научными, аналитическими, образовательными учреждениями и обмен опытом являются одними из приоритетов 25 –летней деятельности Степанакертского университета Месроп Маштоц, подтверждение тому – сегодняшняя конференция «Роль науки и образования в развитии государства».
Сегодня Арцах, как никогда, нуждается в молодых и патриотичных специалистах, обладающих творческим мышлением, знаниями в области иностранных языков и передовых технологий. Географическое положение и политический статус нашей страны требуют поддержания постоянной бдительности и готовности не только защищать границы страны, что крайне важно, но и достойное представление прав и интересов нашего народа как внутри страны, так и за ее пределами.
Сегодня, когда армянская государственность переживает переломный и судьбоносный исторический период и перед нами стоит экзистенциональная угроза, нам необходимо сосредоточить все силы и с непоколебимой верой в будущее делать все возможное и невозможное, дабы восполнить утраченное и достичь новых результатов.
Уверен, что сегодняшняя конференция станет площадкой для интересных обсуждений и выводов, что даст возможность изучить наши достижения и упущения, рассмотреть текущие вызовы в научно-практической плоскости и собрать соответствующие оценки и предложения.
Уважаемые участники конференции!
Живя на священной земле, наш народ доказывает миру, что Арцах живет, борясь за право жить и творить в своей стране.