Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի հարգաժան ռեկտոր տիկին Դոնարա Գաբրիելյան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի այս դահլիճում միջազգային գիտաժողովների անցկացումը բարի ավանդույթ է դարձել: 31-ամյա մեր անկախ պետությունը գիտության ու կրթության հանդեպ միշտ էլ աչքի է ընկել առանձնակի վերաբերմունքով և հոգատարությամբ :
Թույլ տվեք նախ ի սրտե շնորհավորել Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանին , համահիմնադիր Մելանյա Արզումանյանին , պրոֆեսորադասախոսական ողջ անձնակազմին, ուսանողներին և շրջանավարտներին ԲՈՒՀ-ի գործունեության 25-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ մաղթելով ուժ ու կորով, անսպառ եռանդ՝ ձեր ազգանպաստ ու հայրենանվեր առաքելությունը շարունակելու, նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու՝ հանուն մեր ժողովրդի և Արցախի Հանրապետության հարատևման:
Իր քառորդդարյա գործունեության ընթացքում Բուհին հաջողվել է դառնալ Արցախի առաջատար գիտակրթական օջախներից մեկը: Ստեղծման օրվանից անցնելով մասնագիտական ոլորտների ընդլայնման ու կատարելագործման բարդ ու պատասխանատու ճանապարհ՝ Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանը շարունակում է գալիք մարտահրավերներին պատրաստ ու հիմնավոր գիտելիքներով զինված սերունդների կրթադաստիարակչական գործունեությունը:
Գիտական ու կրթական ներուժի վերհանումն ու զարգացումը, միջազգային գիտական, վերլուծական, կրթական հաստատությունների հետ կապերի ամրապնդումն ու փորձի փոխանակումը Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի 25 –ամյա գործունեության առաջնահերթություններից, առհավատչյան՝ «Գիտության և կրթության դերը պետության զարգացման գործում» խորագրով այս գիտաժողովն է:
Արցախն այսօր , առավել քան երբևէ, կարիք ունի ստեղծագործ մտածողությամբ, լեզուների իմացությամբ և առաջատար տեխնոլոգիաներին տիրապետող երիտասարդ ու հայրենասեր մասնագետների: Մեր երկրի աշխարհագրական դիրքն ու քաղաքական կարգավիճակը հուշում են մշտական զգոնություն եւ պատրաստվածություն ոչ միայն երկրի սահմանները պաշտպանելու գործում, ինչը չափազանց կարեւոր է, այլեւ՝ մեր ժողովրդի իրավունքների ու շահերի արժանապատիվ ներկայացում եւ´ երկրի ներսում, եւ´ նրա սահմաններից դուրս:
Այսօր,երբ հայոց պետականությունն ապրում է պատմական վճռորոշ և ճակատագրական ժամանակաշրջան և մեր առջև ծառացած է լինելու-չլինելու գոյաբանական խնդիրը, սեփական ուժերի լարումով ու ապագայի նկատմամբ մեծ լավատեսությամբ պետք է անենք հնարավորն ու անհնարը՝ լրացնելու մեր կորցրածը և ամեն օր ստեղծելու նոր արդյունք:
Հավատացած եմ՝ այսօրվա գիտաժողովը հետաքրքիր քննարկումների ու եզրահանգումների հարթակ կհանդիսանա, ինչը հնարավորություն կընձեռնի քննելու մեր ձեռքբերումներն ու թերացումները,ներկայիս մարտահրավերները գիտա-գործնական հարթության վրա ուսումնասիրելու եւ համապատասխան գնահատականներ ու առաջարկներ հավաքագրելու:
Գիտաժողովի հարգելի´ մասնակիցներ
Ապրելով իր սրբացած հողում ՝ մեր ժողովուրդն աշխարհին ապացուցում է, որ Արցախը կա, ապրում է՝ պայքարելով իր երկրում ապրելու, արարելու իրավունքների համար։

Dear participants of the conference,
The holding of international conferences in this hall of the National Assembly of the Republic of Artsakh has become a good tradition. Our 31-year-old independent state has always been distinguished by its special attitude and care towards science and education.
First of all, allow me to congratulate Donara Gabrielyan, rector of Mesrop Mashtots University, Melanya Arzumanyan, co-founder, all the teaching staff, students and graduates on the 25th anniversary of the University, wishing you strength and courage, inexhaustible energy to continue your patriotic and patriotic mission, to face new challenges for the sake of our people and the survival of the Republic of Artsakh.
Artsakh today, more than ever, needs young and patriotic professionals with creative thinking, knowledge of languages and advanced technologies. The geographical location and political status of our country suggest constant vigilance and preparation not only in protecting the country's borders, which is extremely important, but also a dignified representation of the rights and interests of our people both inside the country and outside its borders.
Today, when Armenian statehood is experiencing a crucial and fatal historical period and we are faced with the ontological problem of whether or not to exist with the tension of our own forces and great optimism for the future, we must do the possible and the impossible to fill up what we lost and create a new result every day.
I believe, today's scientific conference will be a platform for interesting discussions and conclusions, which will provide an opportunity to examine our achievements and shortcomings, to study the current challenges on a scientific-practical level and to collect relevant assessments and proposals.
Living in its sacred land, our people prove to the world that Artsakh exists and lives, fighting for the rights to live and create in its country.