Հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
26 հոկտեմբերի 2022
Հոկտեմբերի 26-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Օրակարգում «Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հոգեբուժական օգնության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի և Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծի քննարկման հարցերն էին:
Նախագծերի փաթեթն ընդգրկում է Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում և թվով 2 օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծեր:
Օրենքների նախագծերի փաթեթով, որը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության  արդարադատության նախարար Ժ. Միրզոյանը, նախատեսվում է հոգեբուժական կազմակերպություններում բուժվող անձանց հնարավորություն տալ ստանալու անվճար իրավաբանական օգնություն,որը կտրամադրվի հանրային պաշտպանի նշանակած փաստաբանը, իսկ «Փաստաբանության մասին» օրենքում կատարվող փոփոխություններով հիմք է ստեղծվում հանրային պաշտպանի գրասենյակի համար տրամադրելու անվճար իրավաբանական օգնություն նշված անձանց:
Նախարարի փոխանցմամբ՝միաժամանակ նախատեսվում է անվճար իրավաբանական օգնության իրավունք վերապահել նաև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից հետո Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերից տեղահանված անձանց:
Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում կատարվող փոփոխությամբ նախատեսվում է լրացնել դրույթ՝ համաձայն որի քաղաքացուն անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ ճանաչելու վերաբերյալ գործերի քննության ժամանակ պարտադիր է նաև հանրային պաշտպանի կամ փաստաբանի ներկայությունը, սակայն փաստաբանի խելամիտ վարձատրության համար գումար վճարելու պարտավորությունից դիմողները չեն ազատվի:
Փաթեթը, որը մշակվել է Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրենսդրական հարցերի վարչության օրենսդրության կատարելագործման բաժնի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ համատեղ, դրական եզրակացությամբ կներկայացվի Ազգային ժողովի հերթական նիստի քննարկմանը:
Օրակարգի հաջորդ հարցը Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծի քննարկումն էր:
Արցախի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Ա. Լազարյանի ներկայացմամբ՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծով առաջարկվում է ամրագրել սահմանադրաիրավական փոփոխությունների իրականացման առավել ճկուն գործիքակազմ՝ այդ կերպ կանխելով սահմանադրական հնարավոր ճգնաժամերը՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական զարգացումները, Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ներկայիս իրավիճակը, ներքին և արտաքին սպառնալիքները: Սահմանադրաիրավական փոփոխությունների ճկունությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է վերանայել Սահմանադրության փոփոխման եղանակներին առնչվող իրավակարգավորումները՝ անփոփոխ թողնելով գործող Սահմանադրության 163-րդ հոդվածը, համաձայն որի Սահմանադրության 1-4-րդ և 163-րդ հոդվածները փոփոխման ենթակա չեն:
Արդյունքում առաջարկվում է սահմանել, որ Սահմանադրությունը և Սահմանադրության 175-րդ հոդվածումԱրցախի Հանրապետության իրավազորության սահմաններըփոփոխություններն ընդունվում են միայն հանրաքվեով՝ անփոփոխ թողնելով Սահմանադրություն ընդունելու, փոփոխելու նախաձեռնության իրավունք ունեցողների շրջանակը:
Նախագծով, միաժամանակ, առաջարկվում է սահմանել, որ Սահմանադրության մյուս հոդվածներում փոփոխություններն ընդունում է Ազգային ժողովը՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի, Հանրապետության նախագահի կամ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների առնվազն հինգ տոկոսի նախաձեռնությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով ընդունված որոշմամբ:
Նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը, և 1-ին ընթերցմամբ այն կընդգրկվի ԱԺ հերթական նիստի օրակարգում:

26-го октября было созвано очередное заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам.
На повестке дня находились пакет законопроектов «О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс», «О внесении изменений и дополнений в закон “Об адвокатуре”», «О внесении изменений и дополнения в закон “О психиатрической помощи”» и проект изменения Конституции Республики Арцах.
Согласно пакету законопроектов, представленному министром юстиции Республики Арцах Ж. Мирзояном, лицам, проходящим лечение в психиатрических организациях, планируется предоставлять бесплатную юридическую помощь, которую будет предоставлять адвокат, назначенный общественным защитником, а внесенными поправками в закон «Об адвокатуре» для офиса общественного защитника будут созданы основания для предоставления указанным лицам бесплатной юридической помощи.
По словам министра, также предусматривается предоставить право на бесплатную юридическую помощь лицам, перемещенным из населенных пунктов Республики Арцах, перешедших под контроль противника в результате развязанной 27-го сентября 2020 года агрессии.
Согласно поправке, которую предлагается внести в Гражданский процессуальный кодекс, предусматривается дополнить положение, согласно которому при рассмотрении дел о признании гражданина недееспособным или ограниченно дееспособным обязательным будет присутствие общественного защитника или адвоката, однако заявители не будут освобождены от обязанности заплатить разумное вознаграждение адвокату за оказанные услуги.
Пакет, разработанный совместно с отделом совершенствования законодательства управления по законодательным вопросам аппарата Министерства юстиции Республики Арцах и офисом защитника прав человека, с положительным заключением будет представлен на обсуждение на очередном заседании НС.
Следующим вопросом повестки дня стал проект изменения Конституции Республики Арцах.
По словам председателя специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Республики Арцах, начальника управления делами правительства аппарата президента Республики Арцах А. Лазаряна, учитывая геополитические развития, нынешнюю военно-политическую ситуацию в Республике Арцах, внутренние и внешние угрозы, проектом изменения Конституции Республики Арцах предлагается закрепить более гибкий инструментарий для осуществления конституционно-правовых изменений, что позволит предотвратить возможные конституционные кризисы. В целях обеспечения гибкости конституционно-правовых изменений предлагается пересмотреть правовые регулирования, касающиеся способов изменения Конституции, оставив без изменений статью 163 действующей Конституции, согласно которой статьи 1-4 и 163 Конституции не подлежат изменению.
В результате предлагается установить, что поправки к Конституции и статьи 175 Конституции (границы юрисдикции Республики Арцах принимаются только посредством референдума, оставляя без изменений круг лиц, имеющих право на принятие и изменение Конституции.
Проектом также предлагается установить, что изменения в других статьях Конституции принимает Национальное собрание по инициативе не менее одной трети от общего числа депутатов, президента республики или не менее пяти процентов граждан, обладающих избирательным правом, по решению, принятому не менее чем двумя третями голосов от общего числа депутатов.
Проект с положительным заключением также будет представлен в первом чтении на очередном заседании НС.