Հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
26 հոկտեմբերի 2022
Հոկտեմբերի 26-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Օրակարգում «Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հոգեբուժական օգնության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի և Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծի քննարկման հարցերն էին:
Նախագծերի փաթեթն ընդգրկում է Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում և թվով 2 օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծեր:
Օրենքների նախագծերի փաթեթով, որը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության  արդարադատության նախարար Ժ. Միրզոյանը, նախատեսվում է հոգեբուժական կազմակերպություններում բուժվող անձանց հնարավորություն տալ ստանալու անվճար իրավաբանական օգնություն,որը կտրամադրվի հանրային պաշտպանի նշանակած փաստաբանը, իսկ «Փաստաբանության մասին» օրենքում կատարվող փոփոխություններով հիմք է ստեղծվում հանրային պաշտպանի գրասենյակի համար տրամադրելու անվճար իրավաբանական օգնություն նշված անձանց:
Նախարարի փոխանցմամբ՝միաժամանակ նախատեսվում է անվճար իրավաբանական օգնության իրավունք վերապահել նաև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից հետո Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերից տեղահանված անձանց:
Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում կատարվող փոփոխությամբ նախատեսվում է լրացնել դրույթ՝ համաձայն որի քաղաքացուն անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ ճանաչելու վերաբերյալ գործերի քննության ժամանակ պարտադիր է նաև հանրային պաշտպանի կամ փաստաբանի ներկայությունը, սակայն փաստաբանի խելամիտ վարձատրության համար գումար վճարելու պարտավորությունից դիմողները չեն ազատվի:
Փաթեթը, որը մշակվել է Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրենսդրական հարցերի վարչության օրենսդրության կատարելագործման բաժնի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ համատեղ, դրական եզրակացությամբ կներկայացվի Ազգային ժողովի հերթական նիստի քննարկմանը:
Օրակարգի հաջորդ հարցը Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծի քննարկումն էր:
Արցախի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Ա. Լազարյանի ներկայացմամբ՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագծով առաջարկվում է ամրագրել սահմանադրաիրավական փոփոխությունների իրականացման առավել ճկուն գործիքակազմ՝ այդ կերպ կանխելով սահմանադրական հնարավոր ճգնաժամերը՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական զարգացումները, Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ներկայիս իրավիճակը, ներքին և արտաքին սպառնալիքները: Սահմանադրաիրավական փոփոխությունների ճկունությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է վերանայել Սահմանադրության փոփոխման եղանակներին առնչվող իրավակարգավորումները՝ անփոփոխ թողնելով գործող Սահմանադրության 163-րդ հոդվածը, համաձայն որի Սահմանադրության 1-4-րդ և 163-րդ հոդվածները փոփոխման ենթակա չեն:
Արդյունքում առաջարկվում է սահմանել, որ Սահմանադրությունը և Սահմանադրության 175-րդ հոդվածումԱրցախի Հանրապետության իրավազորության սահմաններըփոփոխություններն ընդունվում են միայն հանրաքվեով՝ անփոփոխ թողնելով Սահմանադրություն ընդունելու, փոփոխելու նախաձեռնության իրավունք ունեցողների շրջանակը:
Նախագծով, միաժամանակ, առաջարկվում է սահմանել, որ Սահմանադրության մյուս հոդվածներում փոփոխություններն ընդունում է Ազգային ժողովը՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի, Հանրապետության նախագահի կամ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների առնվազն հինգ տոկոսի նախաձեռնությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով ընդունված որոշմամբ:
Նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը, և 1-ին ընթերցմամբ այն կընդգրկվի ԱԺ հերթական նիստի օրակարգում:

Regular Sitting of the Republic of Artsakh NA Standing Committee on State and Legal Affairs Was Convened
26 October 2022
October 26, the regular sitting of the Artsakh NA Standing Committee on State and Legal Affairs was convened.
The package of draft laws “On Amendments to the Law “On Amendments to the Code of Civil Procedure”", "On Making Amendments and Additions to the Law “On Advocacy", "On Amendments and Additions to the Law “On Psychiatric Assistance”" were put on the agenda and the draft amendment of the Constitution of the Republic of Artsakh were put on the agenda for discussion.
The package of projects includes bills on amending and supplementing the Code of Civil Procedure and Laws No. 2.
With the package of draft laws presented by the Minister of Justice of the Republic of Artsakh,  J. Mirzoyan, it is planned to give the persons treated in psychiatric institutions the opportunity to receive free legal aid, which will be provided by the attorney appointed by the public defender. Amendments to the Law "On Advocacy" create a basis for the public defender's office to provide free legal aid to the mentioned persons.
According to the minister, it is at the same time planned to reserve the right to free legal aid to persons displaced from the settlements that were left out of the control of the Republic of Artsakh after September 27, 2020.
The amendment to the Civil Procedure Code envisages a provision is planned to be added, according to which the presence of a public defender or a lawyer is also mandatory during the examination of cases regarding recognizing a citizen as incapable or limited in capacity. But the applicants will not be exempted from the obligation to pay money for the lawyer's reasonable remuneration.
The package which was developed by the legislation improvement department of the Republic of Artsakh Department of Legislative Affairs of the Ministry of Justice in cooperation with the Office of the Human Rights Defender. Further, with a positive conclusion will be presented to the discussion of the regular session of the National Assembly.
The next item on the agenda was the discussion of the draft amendment to the Artsakh Republic Constitution.
According to the Chairman of the Professional Commission for Constitutional Reforms attached to the President of the Republic of Artsakh, Head of the Government Affairs Department of the Office of the President of the Republic of Artsakh A. Lazaryan, taking into account geopolitical developments, the current military-political situation in the Republic of Artsakh, internal and external threats, the draft amendment to the Constitution of the Republic of Artsakh proposes to establish a more flexible instrument for the implementation of constitutional and legal changes, that will prevent possible constitutional crises. In order to ensure the flexibility of constitutional and legal changes, it is proposed to revise the legal regulations regarding the ways to change the Constitution, leaving unchanged Article 163 of the current Constitution, according to which Articles 1-4 and 163 of the Constitution are not subject to change.
As a result, it is proposed to establish that the amendments to the Constitution and Article 175 of the Constitution (the borders of the jurisdiction of the Republic of Artsakh) are adopted only through a referendum, leaving unchanged the circle of persons entitled to adopt and amend the Constitution.
The draft with a positive conclusion will also be presented in the first reading at the next sitting of the National Assembly.