Կոնստանտին Զատուլինի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելելու մասին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանի արձագանքը
25 հոկտեմբերի 2022
ՌԴ ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի մուտքը ՀՀ արգելվել է: Նա համարվում է անցանկալի անձ Հայաստանում:
Այս լուրը խորը վրդովմունքով է ընդունվել Արցախի Հանրապետությունում: Զարմանալին այն է, որ ՌԴ- ում հայկական շահերի պաշտպան, Արցախի մեծ բարեկամ և հայամետ պատգամավորի մուտքն արգելված էր Ադրբեջանում, իսկ հիմա՝ Հայաստանում:
Կոնստանտին Զատուլինը իր պատգամավորական գործունեության ողջ ժամանակահատվածում, հակառակ բոլոր արգելքներին և ճնշումներին, մշտապես կանգնած է եղել արցախահայության կողքին:
Հայանպաստ գործունեություն ծավալած ինչպես հայ, այնպես էլ օտարազգի գործիչների մուտքի արգելումը ՀՀ, առավել բարդացնում է առանց այն էլ մեր ծանր կացությունը: Նմանօրինակ գործելաոճն անընդունելի է: Սա ճանապարհ չէ...:

Комментарий председателя постоянной комиссии НС по внешним сношениям Ваграма Балаяна о запрете на въезд Константина Затулина в Республику Армения
25 октября 2022
Первому заместителю председателя комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Российской Федерации Константину Затулину запрещен въезд на территорию Республики Армения. Он считается нежелательным лицом в Армении.
Эту новость в Республике Арцах восприняли с глубоким возмущением. Удивительно, что защитнику армянских интересов в России, большому другу Арцаха и проармянски настроенному депутату запретили въезд в Азербайджан, а теперь и в Армению.
Константин Затулин на протяжении всей своей депутатской деятельности, вопреки всем запретам и давлению, всегда был на стороне армян Арцаха.
Запрет на въезд в Республику Армения как армянских, так и иностранных деятелей, ведущих проармянскую деятельность, усложняет наше и без того непростое положение. Такое поведение недопустимо. Это не выход…