Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
17 հոկտեմբերի 2022
Հոկտեմբերի 17-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Օրակարգում ««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և ««Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին:
««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային և ենթակառուցվածքների նախարար Հ. Խանումյանը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ օրինագծի ընդունումը հնարավորություն կտա շահութահարկ վճարողին՝ Արցախի ներդրումային հիմնադրամին փոխառությունների գծով հաշվետու տարվա ընթացքում հաշվարկվող տոկոսների գումարները նվազեցնել իր համախառն եկամտից:
Օրակարգի երկրորդ հարցը  ««Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր:
Նախագծով առաջարկվում է ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի սեփական եկամուտներն ավելացնել 5,000.0 մլն դրամով ՝պայմանավորված  որոշ հարկ վճարողների հարկման բազայի ճշգրտմամբ,ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված և (կամ) բնակտարածք կորցրած անձանց բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով դրամական աջակցության տրամադրմամբ:
Նախագծերը դրական եզրակացությամբ կներկայացվեն Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի հերթական նիստի քննարկմանը:

17-го октября было созвано заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На повестке дня находились проекты законов «О внесении изменения в закон "О налоге на прибыль"» и «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год"»․
Законопроект «О внесении изменения в закон "О налоге на прибыль"» на обсуждение комиссии представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах А. Ханумян.
По словам министра, принятие законопроекта позволит уменьшить суммы начисленных процентов, подлежащих уплате по займам плательщика налога на прибыль Инвестиционному фонду Арцаха, с его валового дохода за отчетный год.
Вторым вопросом повестки дня стало обсуждение проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год"»․
Проектом предлагается увеличить собственные доходы государственного бюджета Республики Арцах на 2022 год на 5,000.0 млн. драмов, что обусловлено корректировкой налоговой базы некоторых налогоплательщиков, а также предоставлением денежной помощи для временного удовлетворения жилищной потребности перемещенных лиц и (или) лиц, потерявших жилье вследствие военных действий․
Проекты с положительным заключением комиссии будут представлены на очередном заседании Национального собрания Республики Арцах.