Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել
17 հոկտեմբերի 2022
Հոկտեմբերի 17-ին հրավիրվել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Օրակարգում ««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և ««Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին:
««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային և ենթակառուցվածքների նախարար Հ. Խանումյանը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ օրինագծի ընդունումը հնարավորություն կտա շահութահարկ վճարողին՝ Արցախի ներդրումային հիմնադրամին փոխառությունների գծով հաշվետու տարվա ընթացքում հաշվարկվող տոկոսների գումարները նվազեցնել իր համախառն եկամտից:
Օրակարգի երկրորդ հարցը  ««Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր:
Նախագծով առաջարկվում է ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի սեփական եկամուտներն ավելացնել 5,000.0 մլն դրամով ՝պայմանավորված  որոշ հարկ վճարողների հարկման բազայի ճշգրտմամբ,ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված և (կամ) բնակտարածք կորցրած անձանց բնակարանային կարիքի ժամանակավոր բավարարման նպատակով դրամական աջակցության տրամադրմամբ:
Նախագծերը դրական եզրակացությամբ կներկայացվեն Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի հերթական նիստի քննարկմանը:

Artsakh NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management Has Convened a Sitting
October 17, a meeting of the Artsakh Republic National Assembly Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was convened.
Discussion of draft laws "On Amendments to the Law “On Profit Tax"” and "On Amendments and Additions to the Law "On the Republic of Artsakh State Budget 2022 "" were the issues of the agenda.
The draft "On Amending the Law “On Profit Tax"" was presented by the Minister of Territorial Administration and Infrastructures of the Republic of Armenia H. Khanumyan.
According to the minister, the adoption of the bill will enable the taxpayer, the Artsakh Investment Fund, to deduct interest amounts calculated during the reporting year from its gross income.
The second item on the agenda was the discussion of the draft law "On Amendments and Additions to the Law "On the Republic of Artsakh State Budget 2022".
It is proposed by the project to increase own revenues of the 2022 state budget by AMD 5,000.0 million due to the adjustment of the tax base of some taxpayers, as well as those displaced by hostilities and (or) by providing financial support for the temporary satisfaction of housing needs of displaced persons.
The drafts will be presented with a positive conclusion to the discussion of the Republic of Artsakh National Assembly regular sitting.