Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը այս օրերին գտնվում է ՀՀ- ում և հանդիպումներ է ունենում ՀՀ բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության հետ։
Քննարկվում են ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությանը, տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին և ներհայկական կապերին վերաբերող հարցեր։
Այսօր' հոկտեմբերի 13-ին, Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի առաջնորդությամբ հանդիպում է ունեցել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ և քննարկել վերոնշյալ խնդիրներին առնչվող հարցեր։
Արցախի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԽ քարտուղարին է ներկայացրել պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը։
Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունն ընդգծել է, որ Արցախի համար «կարմիր գիծ» է ցանկացած փորձ, որը կդիտարկի Արցախի ապագան Ադրբեջանի կազմում' շեշտելով, որ Արցախը հավատարիմ է մնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերսկսմանը' պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցությամբ։

Delegation led by the President of the Republic of Artsakh, Araik Harutyunyan, is currently in RA having meetings with the highest political leadership of RA.
Issues related to the Karabakh-Azerbaijani conflict, recent regional development and intra-Armenian connections are being discussed.
Today, October 13, the Artsakh delegation, under the leadership of NA President, Artur Tovmasyan, had a meeting with the Secretary of the RA Security Council, Armen Grigoryan, and discussed issues related to the above-mentioned problems.
Artsakh delegation presented the official position of Stepanakert to the Secretary of the Council of Armenia.
The delegation of Artsakh emphasized that any attempt to consider the future of Artsakh as part of Azerbaijan is a "red line" for Artsakh thus stressing the fact that Artsakh remains committed to the resumption of the negotiation process in the format of the OSCE Minsk Group with the official participation of Stepanakert.