Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը այս օրերին գտնվում է ՀՀ- ում և հանդիպումներ է ունենում ՀՀ բարձրագույն քաղաքական ղեկավարության հետ։
Քննարկվում են ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությանը, տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին և ներհայկական կապերին վերաբերող հարցեր։
Այսօր' հոկտեմբերի 13-ին, Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի առաջնորդությամբ հանդիպում է ունեցել ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ և քննարկել վերոնշյալ խնդիրներին առնչվող հարցեր։
Արցախի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԽ քարտուղարին է ներկայացրել պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը։
Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունն ընդգծել է, որ Արցախի համար «կարմիր գիծ» է ցանկացած փորձ, որը կդիտարկի Արցախի ապագան Ադրբեջանի կազմում' շեշտելով, որ Արցախը հավատարիմ է մնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերսկսմանը' պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցությամբ։

Делегация Республики Арцах под руководством председателя НС встретилась в Ереване с секретарем Совета безопасности Республики Армения
13 октября 2022
Делегация, возглавляемая президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном, в эти дни находится в Республике Армения и проводит встречи с высшим политическим руководством РА.
В ходе встреч обсуждаются вопросы, касающиеся азербайджано-карабахского конфликта, последних региональных развитий и внутриармянских связей.
Сегодня, 13-го октября, делегация Республики Арцах под руководством председателя НС Артура Товмасяна встретилась с секретарем Совета безопасности РА Арменом Григоряном и обсудила вопросы, касающиеся вышеуказанных проблем.
Делегация Республики Арцах представила секретарю Совбеза РА позицию официального Степанакерта.
Делегация Республики Арцах подчеркнула, что любая попытка, которая будет рассматривать будущее Арцаха в составе Азербайджана, является «красной линией» для Арцаха, отметив, что Арцах по-прежнему привержен возобновлению переговорного процесса в формате Минской группы ОБСЕ с участием официального Степанакерта.