ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության անկախության ճանաչումը և դրան հաջորդած 2022 թ. սեպտեմբերի 30-ին վերոհիշյալ երկրամասերի, Խերսոնի և Զապորոժեի մարզերի վերամիավորումը ՌԴ-ին՝ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները արձանագրում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 1991թ. իրավական առումով անթերի իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին, ժողովրդավարության սկզբունքներին և այդ ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան: Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանը ճանաչել էր որպես անկախ պետություն  ԽՍՀՄ ներքին օրենսդրությամբ որոշված սահմաններում: Ըստ այդ օրենսդրության՝ Ադրբեջանի անկախության ձեռք բերման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը տվյալ երկրի հետ որևէ առնչություն չուներ, այլապես նա չէր ընդգրկվի ՄԱԿ-ի կազմում, ուստի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ:
Ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրության առաջին հոդվածում ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքը և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2010թ. հուլիսի 22-ի վճիռը, ըստ որի միջազգային իրավունքը չի արգելում այնպիսի անկախության հռչակումը, ինչպիսին Կոսովոյում էր, ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները կոչ են անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային և ՄԱԿ անդամ մյուս 190 պետություններին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, դրանով իսկ ի չիք դարձնելով նրա բնակչության առջև ծառացած գոյաբանական լրջագույն սպառնալիքները:

NATIONAL ASSEMBLY FACTIONS'
Given the recognition of the independence of the Donetsk People's Republic and the Lugansk People's Republic by the Russian Federation and subsequent reunification of the above territories, Kherson and Zaporozhye regions with the Russian Federation on September 30, 2022, the NA factions of the Republic of Artsakh record that the Republic of Nagorno Karabakh exercised its right to self-determination in 1991 in accordance with the norms of international law, the principles of democracy and the USSR legislation in force at that time.The international community recognized Azerbaijan as an independent state within the boundaries defined by the internal legislation of the USSR. According to that law, at the time of achieving independence of Azerbaijan Nagorno-Karabakh had nothing to do with this country. Otherwise Azerbaijan would not have been included in the UN. Therefore, the territorial integrity of Azerbaijan has nothing to do with the Nagorno-Karabakh Republic.
Bearing in mind the principle of equality and self-determination of peoples established in the first article of the UN Charter and the decision of the International Court of Justice of 22 July 2010, according to which international law does not prohibit the declaration of independence like in Kosovo. The factions of the Artsakh Republic NA call on the co-chair countries of the OSCE Minsk Group - the Russian Federation, the United States of America, France and other 190 UN member states - to recognize the Nagorno-Karabakh Republic, thereby eliminating the most serious existential threats faced by its population.