ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության անկախության ճանաչումը և դրան հաջորդած 2022 թ. սեպտեմբերի 30-ին վերոհիշյալ երկրամասերի, Խերսոնի և Զապորոժեի մարզերի վերամիավորումը ՌԴ-ին՝ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները արձանագրում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 1991թ. իրավական առումով անթերի իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին, ժողովրդավարության սկզբունքներին և այդ ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան: Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանը ճանաչել էր որպես անկախ պետություն  ԽՍՀՄ ներքին օրենսդրությամբ որոշված սահմաններում: Ըստ այդ օրենսդրության՝ Ադրբեջանի անկախության ձեռք բերման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը տվյալ երկրի հետ որևէ առնչություն չուներ, այլապես նա չէր ընդգրկվի ՄԱԿ-ի կազմում, ուստի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ:
Ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրության առաջին հոդվածում ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքը և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2010թ. հուլիսի 22-ի վճիռը, ըստ որի միջազգային իրավունքը չի արգելում այնպիսի անկախության հռչակումը, ինչպիսին Կոսովոյում էր, ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները կոչ են անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային և ՄԱԿ անդամ մյուս 190 պետություններին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, դրանով իսկ ի չիք դարձնելով նրա բնակչության առջև ծառացած գոյաբանական լրջագույն սպառնալիքները:

ЗАЯВЛЕНИЕ ФРАКЦИЙ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ
Учитывая признание Российской Федерацией независимости Донецкой Народной Республики и Луганской Народной Республики и последовавшее за этим присоединение вышеуказанных территорий, а также Херсонской и Запорожской областей к РФ 30-го сентября 2022 года, фракции НС Республики Арцах констатируют, что Нагорно-Карабахская Республика в правовом аспекте в 1991 году безукоризненно реализовала свое право на самоопределение в соответствии с нормами международного права, принципами демократии и действовавшим тогда законодательством СССР. Международное сообщество признало Азербайджан как независимое государство в границах, определенных внутренним законодательством СССР. Согласно этому законодательству, в момент обретения Азербайджаном независимости Нагорный Карабах не имел никакой причастности к этой стране, в противном случае она не вошла бы в состав ООН, следовательно, территориальная целостность Азербайджана не имеет никакого отношения к НКР.
Принимая закрепленный в первой статье Устава ООН принцип равноправия и самоопределения народов и заключение Международного суда ООН от 22-го июля 2010 года о соответствии одностороннего провозглашения независимости Косово нормам международного права, фракции НС Республики Арцах призывают страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Российскую Федерацию, Соединенные Штаты Америки, Францию, и остальные 190 стран-членов ООН признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, нейтрализовав тем самым серьезнейшую угрозу для существования ее населения.