Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Արցախի Հանրապետության օրվա առիթով ուղերձ է հղել
Դարեր շարունակ արցախահայությունը, հենվելով իր պատմական երկարատև կենսափորձի վրա, կենաց ու մահու պայքար է մղել ՝ հանուն սեփական հայրենիքի, պետականության, ժողովրդի ազատության ու անկախության։ Այդ պայքարի բարձրակետը հանդիսացավ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ծնունդը։
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ։
Մեր ժողովրդի պատմության շրջադարձային այդ օրը հավաստիացում էր և΄ խորհրդային իշխանություններին, և΄ համայն քաղաքակիրթ աշխարհին, որ արցախցու՝ իր հայրենիքում ապրելու, հարատևելու կամքն անբեկանելի է, լուսավոր ապագայի կերտումը՝ անկասելի:
2020թ աշնանային պատերազմն իր ծանր հետևանքներով լրջագույն մարտահրավեր հանդիսացավ մեր ինքնության ու լինելիության համար:
Շուտով լրանում է արյունոտ աշնան 2 տարին: Բայց պատերազմի պատճառած վերքերն ու կորուստների մորմոքող ցավերը դեռևս թաց են ու թարմ: Չնայած անդառնալի մարդկային և տարածքային կորուստներին՝ Արցախն այսօր ապրում է, ապրում է մեր հազարավոր քաջարի զինվորների կյանքի գնով:
Խոնարհումս նրանց սուրբ հիշատակին։
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները նոր մարտահրավերներին ընդառաջ տարաբնույթ են:
Ադրբեջանը ցայսօր, խախտելով եռակողմ հայտարարության դրույթները, Արցախի նկատմամբ պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք որակվում են ինչպես հայատյացության դրսևորում, այնպես էլ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման և հատկապես՝ խաղաղապահ առաքելության չեզոքացման նենգ դրսևորում։
Ներկա դրությամբ առաջնահերթ խնդիրը երկրի հուսալի անվտանգության ապահովումն է, որն իրականացնում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զորակազմը:
Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանության, խնդրի խաղաղ և արդարացի լուծմանը հասնելու ուղղությամբ։
Սիրելի՛ արցախցիներ
Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովրդի գոյությունն ու փրկությունը մշտապես պայմանավորված է համայն հայության համախմբվածությամբ, միակամութամբ և միասնականությամբ։
Արցախցու հոգեկերտվածքը այնպիսին չէ, որ ընկրկի դժվարությունների առջև: Մեր ազգային հպարտությունն ու արժանապատվությունը աներեր է, այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում։ Անսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը։

Председатель НС Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю провозглашения Республики Арцах
Веками армянство Арцаха, опираясь на свой долгий исторический жизненный опыт, боролось за собственную родину, государственность, свободу и независимость. Кульминацией этой борьбы стало рождение Нагорно-Карабахской Республики.
Поздравляю всех нас с Днем Республики Арцах.
Этот переломный день в истории нашего народа как для советских властей, так и для всего цивилизованного мира стал подтверждением того, что воля арцахцев жить на своей родине – это необратимый факт, а наше стремление построить светлое будущее непреклонно.
44-дневная война с ее тяжелыми последствиями стала серьезнейшим вызовом нашей идентичности и существованию. Скоро исполнится вторая годовщина кровавой осени 2020 года. Однако причиненные войной раны все еще не залечены, не стихает и боль тяжелых утрат. Несмотря не необратимые людские и территориальные потери, Арцах жив, он живет ценой жизней тысяч храбрых сынов отечества.
Склоняю голову перед их святой памятью.
В преддверии новых вызовов проблемы, стоящие перед Республикой Арцах, различны.
По сей день, нарушая положения трехстороннего заявления, Азербайджан периодически предпринимает агрессивные действия, которые квалифицируются как проявления армянофобии, коварное стремление подорвать мир и стабильность в регионе, в особенности ликвидирование миротворческой миссии.
В настоящее время первоочередной задачей является обеспечение прочной безопасности в стране, которую выполняют миротворческие силы Российской Федерации и Армия обороны Республики Арцах.
Мы продолжим наши усилия в направлении самоопределения и безопасности арцахского народа, мирного и справедливого решения карабахской проблемы.
Дорогие арцахцы,
Существование и спасение армянского народа, ведущего борьбу на перекрестках истории, всегда было обусловлено сплоченностью и единством всего армянства.
Менталитет арцахцев не позволит отступить перед трудностями. Наша национальная гордость и достоинство непоколебимы. Мы решительно настроены в нашей борьбе. Непреклонна и воля арцахцев жить, созидать на своей исторической родине.