«2022թ-ի ապրիլի 14-ին Արցախի խորհրդարանը հայտարարություն էր տարածել ՝ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, նշաձող չի կարող իջեցվել։ Վերահաստատում եմ արված հայտարարությունը։ Արցախի նախագահը ևս այդ մասին խոսել է։ Վերջերս ես նաև Արցախում ընդդիմության հանրահավաքին եմ մասնակցել։ Ոչ թե որևէ անձ, այլ քաղաքական որևէ ուժ չի կարող Արցախի ժողովրդի փոխարեն որոշումներ կայացնել։ Մենք անկեղծ, ազնիվ ենք ժողովրդի հետ` փաստաթուղթ չկա այս պահին, որ ներկայացնենք», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Ադրբեջան նախապատրաստվող խաղաղության պայմանագրին, Արթուր Թովմասյանն ասաց․ «Արցախահայության շահերի հաշվին որևէ փաստաթուղթ չպիտի ստորագրվի։ Մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել Արցախյան հիմնախնդրի գոյությունը, հարվածի տակ դնել Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։ Բայց եթե այդպիսի բան չի արվելու, բխելու է Հայաստանի շահերից, անվտանգությունից, ապա ես չէ, որ Հայաստանի իշխանություններին պիտի ասեմ ՝ ինչ անեն»,- նշեց Արթուր Թովմասյանը։
ԱՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության անկախության հանրաքվեն, մինչև այդ՝ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հռչակվել էր հանրապետության օր:
«Մեր ժողովրդի ավելի քան 99 տոկոսը դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեին «այո» է ասել անկախությանը: Ես ուրիշ տեսակետ ունենալ չեմ կարող։ Բացի դրանից, մենք ունենք 1992 թ-ի հունվարի 6-ի անկախության հռչակագիրը։ Որպես անկախ պետություն ոչ միայն տարածաշրջանի պետությունների, այլև բոլոր պետությունների հետ փոխշահավետ համաձայնագրեր, պայմանագրեր ստորագրելու կողմնակից ենք»,-մանրամասնեց նա։
Անդրադառնալով Ստեփանակերտ- Բաքու ձևաչափով բանակցությունների վերաբերյալ հայտարարություններին, Արթուր Թովմասյանն ասաց․«Բուդապեշտի սամիթից հետո 90-ական թվականներին Արցախի իշխանությունները նույնպես որպես հակամարտող կողմ մասնակցում էին բանակցություններին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։ Մենք արցախյան արյունոտ երեք պատերազմների շահառուն ենք։ Թե' Հայաստանի և թե' Արցախի պարագայում ցանկացած ձևաչափի դեպքում էլ Ադրբեջանը գնում է վիժեցման՝ պատերազմի սպառնալիքով, ասելով, որ հիմնախնդիրը լուծված է։ Դրան հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը տարբեր ձևակերպումներով վերահաստատել է, որ Արցախյան հիմնախնդիր գոյություն ունի, համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտություն են տեսնում»,-եզրափակեց նա։
Արթուր Թովմասյանի խոսքով՝ Արցախի ապագայի շահառուն ողջ հայ ժողովուրդն է․ Հայաստանը, Արցախը և սփյուռքը պետք է դիտարկել մեկ ամբողջության մեջ։

"14-го апреля 2022 года парламент распространил заявление о том, что Арцах не может быть в составе Азербайджана и снижение планки невозможно. Я подтверждаю это заявление. Президент также об этом заявил. Недавно я принял участие в митинге оппозиции в Арцахе. Никто, никакая политическая сила не может вместо народа Арцаха принимать решения. Мы искренни, честны с народом, на данный момент нет документа, чтобы представить", - отметил он.
Что касается подготавливаемого мирного договора между Арменией и Азербайджаном, Артур Товмасян отметил: "За счет интересов армянства Арцаха никакой документ не должен быть подписан. Для нас неприемлем документ, в котором существование арцахской проблемы будет проигнорировано и который может поставить под удар перспективу урегулирования арцахской проблемы, ограничить право арцахского народа на самоопределение. Но если этого не будет сделано и документ будет исходить из интересов, безопасности Армении, то не мне говорить властям Армении что делать", - подчеркнул Артур Товмасян.
Председатель НС Республики Арцах напомнил, что 10-го декабря 1991 года состоялся референдум о независимости Республики Арцах, до этого 2-го сентября 1991 года была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика.
"Свыше 99 процентов нашего народа поддержали референдум о независимости 10-го декабря. У меня не может быть другого мнения. Помимо этого, у нас есть декларация независимости от 6-го января 1992 года. Как независимое государство мы являемся сторонниками подписания взаимовыгодных соглашений, договоров с государствами не только региона, но и мира в целом", - отметил А. Товмасян.
Коснувшись заявлений о переговорах в формате Степанакерт-Баку, председатель парламента заявил: "После будапештского саммита власти Арцаха как сторона конфликта также принимали участие в переговорах под эгидой Минской группы ОБСЕ. Мы прошли через три кровопролитные войны. В случае с Арменией и Арцахом во всех форматах Азербайджан идет на провал под угрозой войны, заявляя, что конфликт решен. Вопреки этому, Минская группа ОБСЕ в разных формулировках подтверждала, что арцахская проблема существует и есть необходимость во всеобъемлющем урегулировании", - резюмировал он.
По словам Артура Товмасяна, будущее Арцаха исходит из интересов всего армянского народа. Армения, Арцах и Диаспора должны рассматриваться как единое целое.