«2022թ-ի ապրիլի 14-ին Արցախի խորհրդարանը հայտարարություն էր տարածել ՝ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, նշաձող չի կարող իջեցվել։ Վերահաստատում եմ արված հայտարարությունը։ Արցախի նախագահը ևս այդ մասին խոսել է։ Վերջերս ես նաև Արցախում ընդդիմության հանրահավաքին եմ մասնակցել։ Ոչ թե որևէ անձ, այլ քաղաքական որևէ ուժ չի կարող Արցախի ժողովրդի փոխարեն որոշումներ կայացնել։ Մենք անկեղծ, ազնիվ ենք ժողովրդի հետ` փաստաթուղթ չկա այս պահին, որ ներկայացնենք», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Ադրբեջան նախապատրաստվող խաղաղության պայմանագրին, Արթուր Թովմասյանն ասաց․ «Արցախահայության շահերի հաշվին որևէ փաստաթուղթ չպիտի ստորագրվի։ Մեզ համար անընդունելի է ցանկացած փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել Արցախյան հիմնախնդրի գոյությունը, հարվածի տակ դնել Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։ Բայց եթե այդպիսի բան չի արվելու, բխելու է Հայաստանի շահերից, անվտանգությունից, ապա ես չէ, որ Հայաստանի իշխանություններին պիտի ասեմ ՝ ինչ անեն»,- նշեց Արթուր Թովմասյանը։
ԱՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության անկախության հանրաքվեն, մինչև այդ՝ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հռչակվել էր հանրապետության օր:
«Մեր ժողովրդի ավելի քան 99 տոկոսը դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեին «այո» է ասել անկախությանը: Ես ուրիշ տեսակետ ունենալ չեմ կարող։ Բացի դրանից, մենք ունենք 1992 թ-ի հունվարի 6-ի անկախության հռչակագիրը։ Որպես անկախ պետություն ոչ միայն տարածաշրջանի պետությունների, այլև բոլոր պետությունների հետ փոխշահավետ համաձայնագրեր, պայմանագրեր ստորագրելու կողմնակից ենք»,-մանրամասնեց նա։
Անդրադառնալով Ստեփանակերտ- Բաքու ձևաչափով բանակցությունների վերաբերյալ հայտարարություններին, Արթուր Թովմասյանն ասաց․«Բուդապեշտի սամիթից հետո 90-ական թվականներին Արցախի իշխանությունները նույնպես որպես հակամարտող կողմ մասնակցում էին բանակցություններին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։ Մենք արցախյան արյունոտ երեք պատերազմների շահառուն ենք։ Թե' Հայաստանի և թե' Արցախի պարագայում ցանկացած ձևաչափի դեպքում էլ Ադրբեջանը գնում է վիժեցման՝ պատերազմի սպառնալիքով, ասելով, որ հիմնախնդիրը լուծված է։ Դրան հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը տարբեր ձևակերպումներով վերահաստատել է, որ Արցախյան հիմնախնդիր գոյություն ունի, համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտություն են տեսնում»,-եզրափակեց նա։
Արթուր Թովմասյանի խոսքով՝ Արցախի ապագայի շահառուն ողջ հայ ժողովուրդն է․ Հայաստանը, Արցախը և սփյուռքը պետք է դիտարկել մեկ ամբողջության մեջ։

"On April 14, 2022, the Artsakh parliament issued a statement: Artsakh cannot be part of Azerbaijan, the bar cannot be lowered.
"On April 14, 2022, the Artsakh Parliament issued a statement - Artsakh cannot be a part of Azerbaijan, the bar cannot be lowered. I reaffirm the statement made. The president of Artsakh also spoke about it. I have also recently participated in the opposition rally in Artsakh. Not any person, but any political force can make decisions for the people of Artsakh. We are sincere and honest with the people, there is no document to be presented at the moment." he said.
As for the peace treaty being prepared between Armenia and Azerbaijan, Artur Tovmasyan said: "No document should be signed at the expense of the interests of Artsakh Armenians. For us, any document that can ignore the existence of the Artsakh problem, jeopardize the prospect of the Artsakh problem settlement, and limit the right to self-determination of the Artsakh people is unacceptable. But if such a thing will not be done, it will come from Armenia's interests and security, then I am not the one who will have to tell the Armenian authorities what to do," said Artur Tovmasyan.
The Artsakh National Assembly President reminded that the independence referendum of the Artsakh Republic was held on December 10, 1991, and before that, September 2, 1991 was declared Republic Day.
"More than 99 percent of our people said "yes" to independence in the December 10 referendum. I cannot have another point of view. Apart from that, we have the declaration of independence of January 6, 1992. As an independent state, we are in favor of signing mutually beneficial agreements and contracts not only with the states of the region, but also with all states," he elaborated.
Referring to the announcements regarding negotiations in the Stepanakert-Baku format, Artur Tovmasyan said: "After the Budapest summit, in the 1990s, Artsakh authorities also participated in the negotiations as a conflicting party under the auspices of the OSCE Minsk Group. We are the beneficiaries of three bloody wars in Artsakh. In the case of both Armenia and Artsakh, in any format, Azerbaijan goes to abort with the threat of war, saying that the problem is solved. Contrary to that, the OSCE Minsk Group has reaffirmed in different wordings that the Artsakh problem exists, they see a comprehensive need for settlement," he concluded.
According to Artur Tovmasyan, the beneficiary of the future of Artsakh is the entire Armenian people. Armenia, Artsakh and Diaspora should be considered as a whole.