Մեկնարկել են Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի աշխատանքները
Սեպտեմբերի 29-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության  Ազգային  ժողովի  7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը։
Խորհրդարանականները նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Արցախյան 3 պատերազմներում  և ՀՀ սահմանների պաշտպանության համար նահատակված քաջորդիների հիշատակը։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանը անցել է օրենսդրական աշխատանքներին։
«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության  պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը։
Օրենքի նախագծի վերաբերյալ  ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո օրենքն ընդունվել է 30 կողմ ձայնով։
««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովում արժանացել էր դրական եզրակացության։ 30 կողմ ձայնով այն ընդունվել է որպես օրենք։
Հերթական օրենսդրական փոփոխությունը վերաբերում էր ««Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության  օրենքի նախագծին։ Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ՝  29 կողմ ձայնով այն ընդունվել է որպես օրենք։
««Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանի կողմից ընդունվել է  30 կողմ, ««Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին»  օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ 28 կողմ և ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը՝ 28 կողմ ձայներով։
Հաջորդ նախագիծը «Գույքահարկի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հողի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»  օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր: Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ՝ նախագծերի փաթեթը 26 կողմ ձայնով ընդունվել է։
«Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու  մասին» և «Վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու  մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը նախապես արժանացել էր պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։ 28 կողմ ձայնով փաթեթն ընդունվել է որպես օրենք։
««Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝  28 կողմ ,«Քաղաքացիական ծառայության  մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ 26 կողմ, «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագիծը՝ 25 կողմ և ««Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ 20 կողմ  ձայներով ընդունվել են որպես օրենքներ։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է  «Գազի սակագնի սուբիդավորման առաջարկի մասին» որոշման նախագիծը, որը միաձայն ընդունվել է խորհրդարանի կողմից և ներկայացվելու է ԱՀ կառավարությանը։
Կեսօրին գործադիրի հետ հարց ու պատասխանի ժամին պատգամավորները կառավարության անդամներին են ուղղել 23 հարց: Առաջին հարցադրումը՝ էլեկտրաէներգիայի սուբսիդավորման վերաբերյալ հնչեցրել է Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը հարցադրմանն ի պատասխան հայտնել է ,որ կառավարությունը նախկին սակագներին վերադառնալու որոշումը ուժը կորցրած է ճանաչել: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է այդ որոշումը՝ շեշտելով, որ ետպատերազմյան շրջանում բնակչությունը սոցիալական ծրագրերի ակտիվացման կարիք ունի:
Մյուս հարցադրումները  ձմռանը էլեկտրաէներգիայի անխափան աշխատանքի, քաղպաշտպանության ոլորտին տրամադրվող միջոցների ու կատարվող աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման, Սարսանգի ջրամբարի շահագործման պայմանների, առողջապահության ու կրթության հիմնախնդիրների վերաբերյալ էին:
Նիստի ավարտին պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել Արթուր Հարությունյանը, Մետաքսե Հակոբյանը և Գեղամ Ստեփանյանը։

29-го сентября состоялось первое заседание 6-ой сессии Национального собрания 7-го созыва.
В начале заседания парламентарии почтили минутой молчания память воинов, погибших в трех арцахских войнах и при защите границ Республики Армения.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент перешел к законодательной работе.
Проект «О внесении изменений в закон "О возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью военнослужащих при защите Республики Арцах"» представил на рассмотрение НС председатель Комитета государственных доходов Давид Погосян.
Профильная комиссия вынесла положительное заключение по законопроекту, после чего 30-ю голосами "за" закон был принят.
Комиссия одобрила также законопроект «О внесении изменения в закон "Об оплате лиц, занимающих государственные должности"», и 30-ю голосами "за" закон был принят.
Еще одно законодательное изменение касалось законопроекта «О внесении дополнения в закон "О патентных платежах"». Комиссия по вопросам производства и производственных инфраструктур вынесла положительное заключение, и 29-ю голосами "за" закон был принят.
30-ю голосами "за" парламент принял также законопроект «О внесении дополнений и изменений в закон "О возмещении ущерба, причиненного жизни и здоровью военнослужащих при защите Республики Арцах"». За принятие законопроектов «О внесении изменений в закон "О государственной и служебной тайне"» и законопроекта «О внесении дополнения в закон "О местных пошлинах и платежах"» проголосовали 28 депутатов.
26-ю голосами "за" был принят также пакет законопроектов «О внесении дополнений и изменений в закон "О налоге на имущество"», «О внесении изменений в закон "О земельном налоге"», «О внесении изменения в закон "О налогах"».
Комиссия по государственно-правовым вопросам вынесла положительное заключение по пакету законопроектов «О внесении изменений и дополнения в Гражданский процессуальный кодекс» и «О внесении изменений и дополнений в Административно-процессуальный кодекс». Принятие пакета законопроектов поддержали 28 депутатов.
Парламент принял также законопроекты «О внесении изменений в закон "Об общественных организациях"» (28 голосов "за"), «О внесении изменений в закон "О гражданской службе"» (26 голосов "за"), «О внесении изменения в закон "О службе в полиции"» (25 голосов "за"), «О внесении изменения в закон "Об оккупированных территориях Республики Арцах"» (20 голосов "за").
В ходе заседания был обсужден также проект постановления "О предложении субсидирования тарифов на газ", который единогласно был принят парламентом и будет представлен в правительство.
Во второй половине состоялся правительственный час, в ходе которого депутаты задали членам правительства 23 вопроса. Первый вопрос, озвученный председателем НС Артуром Товмасяном, касался субсидий на электроэнергию.
Министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян в ответ на вопрос отметил, что правительство признало утратившим силу постановление о возвращении к прежним тарифам. Руководитель парламента приветствовал это решение, подчеркнув, что в послевоенный период население нуждается в активизации социальных программ.
Остальные вопросы касались непрерывной подачи электроэнергии зимой, средств, предоставляемых сфере гражданской обороны, и повышения эффективности проводимых работ, условий эксплуатации Сарсангской плотины, проблем в сфере здравоохранения и образования.
В завершение заседания с депутатскими заявлениями выступили Артур Арутюнян, Метаксе Акопян и Гегам Степанян.