Սեպտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Ազգային ժողովի խմբակցությունների ղեկավարների, հանձնաժողովների նախագահների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել։
Քննարկվել են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի մեկնարկի և սեպտեմբերի 29-ին հրավիրվելիք նիստի օրակարգի հարցերը։
Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացվելու Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի 2021 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են ավելի քան 1 տասնյակ օրինագծեր և 2 օրինափաթեթ։
Օրակարգում ներառված են նաև հարցեր Արցախի Հանրապետության նախագահին ու Կառավարության անդամներին և պատգամավորների հայտարարություններ։
Խորհրդակցության ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 29-ին՝ ժամը 11։00-ին, կգումարվի ԱՀ ԱԺ 7-րդ գումարման 6-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը։

September 28, Artur Tovmasyan, President of the Artsakh National Assembly convened a working consultation with the participation of the heads of the NA factions, chairmen of committees and staff officials.
The start of the Artsakh National Assembly 6th session of the 7th convocation and the issues on the agenda of the sitting to be convened on September 29, have been discussed.
The annual report on the Republic of Artsakh Audit Chamber 2021 activities will be presented to the National Assembly for consideration.
More than 1 dozen bills and 2 packages of bills are included in the agenda of the sitting.
The agenda also includes questions to the President of the Republic of Artsakh and members of the Government, statements by MPs.
At the end of the meeting, the Head of the National Assembly announced that the first sitting of the 6th session of the 7th convocation of the Artsakh National Assembly would be held on September 29 at 11:00