Տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
28 սեպտեմբերի 2022
Սեպտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի  ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ է հրավիրվել: Քննարկվել է ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Օրինագծի ընդունումը պայմանավորված է «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածում քաղաքացիական և պետական մյուս ծառայողներին տվյալ պաշտոնի ենթախմբին համապատասխանող դասային աստիճանից բարձր դասային աստիճան ունենալու դեպքում հավելավճարի տրման դրույթում առկա անհամապատասխանության վերացման անհրաժեշտությամբ:
Նախագիծը ներկայացրել է պատգամավոր Աշոտ Դանիելյանը: Առաջարկով հանդես է եկել ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը նախագիծը քվեարկության է դրել: 5 կողմ ձայնով հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինագիծը կներկայացվի Ազգային ժողովի հերթական նիստի քննարկմանը:

28-го сентября состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. В ходе заседания был обсужден законопроект «О внесении изменения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».
Принятие законопроекта обусловлено необходимостью ликвидирования имеющегося в статье 7 закона «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности» несоответствия в положении о выдаче доплаты гражданским и другим государственным служащим в случае наличия классного чина, более высокого, чем соответствующий подгруппе данной должности классный чин.
Законопроект представил депутат Ашот Даниелян. С предложением выступил первый заместитель министра финансов Норайр Аванесян.
Председатель профильной комиссии Артур Арутюнян вынес законопроект на голосование. Пятью голосами «за» комиссия вынесла положительное заключение по законопроекту, и он будет внесен на рассмотрение в ходе очередного заседания НС.