Սեպտեմբերի 26-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը։
Օրակարգում ««Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։
Օրինագիծը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։
Նախագծով նախատեսվում է բռնազավթված տարածքների Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման կիրառումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունները կատարել մինչև 2023 թվականի փետրվարի 1-ը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագծի անհրաժեշտությունը առաջացել է բռնազավթված տարածքներից տեղահանված Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրություններին և հանրաքվեներին մասնակցության համար արդյունավետ և գործուն մեխանիզմներ մշակելու համար ավելի խորը և բազմակողմանի ուսումնասիրություններ անցկացնելու նպատակով ։
Պատգամավորների հարցերին նախարարը տվել է պարզաբանումներ։ Օրինագծի վերաբերյալ առաջարկությունները քննարկման կդրվեն։
3 կողմ ձայնով օրենքի նախագիծը դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի Ազգային ժողովի հերթական նիստի օրակարգում։

September 26, a sitting conducted by the Chairman of the Committee, Sevak Aghajanyan, was held at the Artsakh NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The discussion of the draft law “On Amendments to the Law on the Occupied Territories of the Republic of Artsakh” was the issue of the agenda.
The bill was presented by the Minister of Justice of the Republic of Artsakh, Zhirayr Mirzoyan.
The project plans to amend the legislation to ensure the implementation of the electoral right of citizens of the occupied territories of the Republic of Artsakh before February 1, 2023.
According to the minister, the need for the draft law arose in connection with the conduct of deeper and more comprehensive studies in order to develop effective and efficient mechanisms for the participation of the citizens of the Republic of Artsakh displaced from the occupied territories in elections and referendums.
The Minister gave clarifications to the deputies' questions. Bill proposals will be discussed.
The draft law with a positive conclusion with 3 votes in favor will be included in the agenda of the National Assembly regular sitting.