Սեպտեմբերի 21-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչները խորհրդարանի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցի գլխավորությամբ, հանդիպել են Արցախի պետական համալսարանի գիտխորհրդի և ուսխորհրդի անդամների հետ:
Խորհրդարանականները ներկայացրել են սեպտեմբերի 15-17-ը ՀՀ-ում ունեցած հանդիպումների մանրամասները:Նրանք ընդգծել են, որ Արցախի ճակատագիրը պետք է որոշվի Արցախում, առանց մեր ժողովրդի ու իշխանության որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու՝ հայաստանյան գործընկերների հավաստիացումները պատգամավորները փոխանցեցին հանրությանը:
Հանդիպմանը, որին ներկա էր նաև ընդդիմադիր գործիչ Տիգրան Պետրոսյանը, քննարկվել են երկրում ստեղծված իրավիճակի, աշխարհաքաղաքական զարգացումների, առկա մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Խորհրդարանականները պատասխանեցին դասախոսական կազմի և ուսանողության հարցադրումներին: Նրանք նշեցին, որ խաղաղության օրակարգը տեսնում են Արցախի ինքնիշխանության պահպանման ու Հայաստանի անձեռնմխելիության պայմաններում:
Ստեղծված իրավիճակում պատգամավորները երկպառակտությունից խուսափելու, տարաձայնությունները մի կողմ թողնելու, ազգային օրակարգի շուրջ համախմբվելու կոչով հանդես եկան:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը շեշտեց նման հանդիպումների անհրաժեշտությունը, օրենսդիր-ժողովուրդ կապի ամրապնդումը: ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը նշեց, որ հանդիպումների շարք են նախատեսում հանրության լայն շերտերի հետ:

September 20, the representatives of the Artsakh NA factions led by the Vice-President of the Parliament, Gagik Baghunts, met with the academic council and student council members of Artsakh State University (ArSU)
Issues related to the situation in the country, geopolitical developments, and existing challenges were discussed at the meeting, which was attended by the oppositionist, Tigran Petrosyan.
The parliamentarians presented the details of the meetings held in RA on September 15-17. They emphasized that the destiny of Artsakh should be decided in Artsakh. No document will be signed without our people and government. The deputies conveyed the assurances of the Armenian partners to the public.
The deputies answered the questions of the teaching staff and students. They highlighted that they don’t see the peace agenda without preservation of the sovereignty of Artsakh and integrity of Armenia.
In the current situation, the deputies urged to prevent disunity, put aside disagreements and unite around the national agenda.
Summarizing the meeting, the Rector, Armen Sarkissian, emphasized the need for such meetings, strengthening the bond between the legislator and the people. NA Vice-President, Gagik Baghunts, mentioned that they were planning a series of meetings with the general public.