Սեպտեմբերի 21-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչները խորհրդարանի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցի գլխավորությամբ, հանդիպել են Արցախի պետական համալսարանի գիտխորհրդի և ուսխորհրդի անդամների հետ:
Խորհրդարանականները ներկայացրել են սեպտեմբերի 15-17-ը ՀՀ-ում ունեցած հանդիպումների մանրամասները:Նրանք ընդգծել են, որ Արցախի ճակատագիրը պետք է որոշվի Արցախում, առանց մեր ժողովրդի ու իշխանության որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու՝ հայաստանյան գործընկերների հավաստիացումները պատգամավորները փոխանցեցին հանրությանը:
Հանդիպմանը, որին ներկա էր նաև ընդդիմադիր գործիչ Տիգրան Պետրոսյանը, քննարկվել են երկրում ստեղծված իրավիճակի, աշխարհաքաղաքական զարգացումների, առկա մարտահրավերների հետ կապված հարցեր:
Խորհրդարանականները պատասխանեցին դասախոսական կազմի և ուսանողության հարցադրումներին: Նրանք նշեցին, որ խաղաղության օրակարգը տեսնում են Արցախի ինքնիշխանության պահպանման ու Հայաստանի անձեռնմխելիության պայմաններում:
Ստեղծված իրավիճակում պատգամավորները երկպառակտությունից խուսափելու, տարաձայնությունները մի կողմ թողնելու, ազգային օրակարգի շուրջ համախմբվելու կոչով հանդես եկան:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը շեշտեց նման հանդիպումների անհրաժեշտությունը, օրենսդիր-ժողովուրդ կապի ամրապնդումը: ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը նշեց, որ հանդիպումների շարք են նախատեսում հանրության լայն շերտերի հետ:

21-го сентября представители фракций Национального собрания Республики Арцах во главе с заместителем председателя парламента Гагиком Багунцем встретились с членами ученого совета и студенческого совета Арцахского государственного университета.
В ходе встречи, на которой присутствовал также оппозиционный деятель Тигран Петросян, были обсуждены сложившаяся в стране ситуация, геополитические вопросы, имеющиеся вызовы.
Парламентарии представили подробности проведенных с 15-го по 17-ое сентября в Республике Армения встреч. Депутаты передали также заверения коллег из Армении, что судьба Арцаха должна быть решена в Арцахе, без учета мнения арцахского народа и властей какой-либо документ не будет подписан.
На встрече парламентарии ответили на вопросы преподавательского состава и студентов, отметив, что мирную повестку видят в условиях сохранения суверенитета Арцаха и неприкосновенности Армении.
В сложившейся ситуации депутаты выступили с призывом избежать раскола, разногласий и объединиться вокруг национальной повестки.
Резюмируя, ректор Армен Саркисян подчеркнул необходимость организации подобных встреч в целях укрепления связи между законодательным органом и народом.
В свою очередь зампредседателя НС Гагик Багунц отметил, что планируется провести ряд встреч с вовлечением широких слоев общества.