Սիրելի հա´յ ժողովուրդ
Հազարամյակների թոհուբոհը հաղթահարած, պատմության քառուղիներում երբեմն պետականությունը կորցրած ու այն վերակերտած հայ ժողովրդի բնօրրանը ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, 31 տարեկան է։
Ազգային-ազատագրական դարավոր պայքարի և պատմության ընթացքում հանձն առած զոհողությունների ամենաթանկ ձեռքբերումն է անկախ պետականությունը։
Եվ այսօր հայոց պետականությունը կանգնած է ազգային ինքնությանն ու լինելիությանը սպառնացող լուրջ վտանգների առջև։ Համազգային իղձերի հանգուցալուծումների մարտավարություններում հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի մնալ միասնական, միակամ ու միաբան:
Սեպտեմբերյան վերջին իրադարձությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին մեկ անգամ ևս փաստեցին, որ աշխարհաքաղաքական բարդ ու անկանխատեսելի իրավիճակին և արտաքին մարտահրավերիներին դիմակայելու համար առաջնային ու կարևոր գործոն պետք է հանդիսանան համաժողովրդական համախմբվածությունն ու համերաշխությունը։
Խոնարհումս Արցախյան բոլոր պատերազմներում և ՀՀ սահմանների պաշտպանության համար հայրենի հողը իրենց արյամբ սրբագրած քաջորդիների հիշատակին։
Ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա առթիվ Հայաստան աշխարհին և ողջ հայությանը մաղթում եմ կայուն ու ապահով խաղաղություն և բարեկեցություն։

Сегодня родина армянского народа, Республика Армения - страна, преодолевшая испытания тысячелетий, утратившая порой государственность и вновь обретшая ее, отмечает 31-ю годовщину независимости.
Самым дорогим достижением вековой национально-освободительной борьбы, лишений на протяжении всей истории существования является независимая государственность.
И сегодня армянская государственность стоит перед серьезными угрозами национальной идентичности и существованию. В тактике претворения в жизнь общенациональных чаяний армянский народ должен продолжить оставаться единым, единодушным и сплоченным.
Сентябрьские события на армяно-азербайджанской границе в очередной раз показали, что для противостояния сложной и непрогнозируемой геополитической ситуации и внешним вызовам приоритетным фактором должны стать сплоченность и солидарность.
Я преклоняюсь перед памятью воинов, павших в трех Арцахских войнах и при защите границ Республики Армения.
По случаю национального праздника, Дня Республики, желаю Армении и всему армянству стабильной и безопасной жизни, мира и благоденствия.