Սեպտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների ղեկավարները մամլո ասուլիս են հրավիրել, որի ընթացքում ներկայացրել են սեպտեմբերի 15-17-ը Երևան կատարած այցի արդյունքները:
Արցախի խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ Ազգայի ժողովի նախագահի, խորհրդարանական 3 քաղաքական ուժերի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի, աշխարհաքաղաքական զարգացումների, ՀՀ վարչապետի վերջին հայտարարության հետ կապված հարցեր:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերին հավաստիացրել են, որ օրակարգում չկա որևէ փաստաթուղթ, որը կարող է վնաս բերել Արցախին ու Հայաստանին:
Հանդիպումներից մանրամասներ ներկայացնելուց հետո պատգամավորները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:Դրանք վերաբերում էին Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցությանը, տարբեր հարցերի շուրջ քաղաքական ուժերի դիրքորոշմանը, Արցախի անվտանգությանը:
Խորհրդարանականները շեշտել են, որ միասնական են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, անվտանգային հարցերում: Նրանք կարևորել են համերաշխության մթնոլորտի ձևավորումը, երկրի փրկության շուրջ բոլոր կարող ուժերի միավորման անհրաժեշտությունը:

September 20, the Artsakh NA factions held a press conference during which they presented the results of the September 15-17 visit to Yerevan.
The parliamentarians of Artsakh had meetings with the Speaker of the RA National Assembly, 3 parliamentary political forces. Issues related to the military-political situation created around Armenia and Artsakh, geopolitical developments, the last statement of the RA Prime Minister have been discussed.
The political forces of the Armenian National Assembly were assured that there is no document on the agenda that could harm Artsakh and Armenia.
After submitting details from the meetings, the MPs answered journalists' questions. They were related to cooperation with the Armenian Parliament, the position of political forces on various issues, and the security of Artsakh.
The parliamentarians emphasized that they are united in the implementation of Artsakh's right to self-determination, security issues. They emphasized the formation of an atmosphere of solidarity, the need to unite all capable forces around the salvation of the country.