Սեպտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների ղեկավարները մամլո ասուլիս են հրավիրել, որի ընթացքում ներկայացրել են սեպտեմբերի 15-17-ը Երևան կատարած այցի արդյունքները:
Արցախի խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ Ազգայի ժողովի նախագահի, խորհրդարանական 3 քաղաքական ուժերի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի, աշխարհաքաղաքական զարգացումների, ՀՀ վարչապետի վերջին հայտարարության հետ կապված հարցեր:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերին հավաստիացրել են, որ օրակարգում չկա որևէ փաստաթուղթ, որը կարող է վնաս բերել Արցախին ու Հայաստանին:
Հանդիպումներից մանրամասներ ներկայացնելուց հետո պատգամավորները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:Դրանք վերաբերում էին Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցությանը, տարբեր հարցերի շուրջ քաղաքական ուժերի դիրքորոշմանը, Արցախի անվտանգությանը:
Խորհրդարանականները շեշտել են, որ միասնական են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, անվտանգային հարցերում: Նրանք կարևորել են համերաշխության մթնոլորտի ձևավորումը, երկրի փրկության շուրջ բոլոր կարող ուժերի միավորման անհրաժեշտությունը:

20-го сентября руководители Национального собрания Республики Арцах созвали пресс-конференцию, в ходе которой представили итоги визита в Ереван с 15-го по 17-ое сентября.
Парламентарии Арцаха провели встречи с председателем НС Республики Армения, тремя парламентскими политическими силами. На встречах были обсуждены сложившаяся в Армении и Арцахе военно-политическая ситуация, геополитические развития, вопросы, касающиеся недавнего заявления премьер-министра Армении.
Представителей политических сил НС Республики Арцах заверили в том, что в повестке нет какого-либо документа, который может нанести угрозу Арцаху и Армении.
На пресс-конференции депутаты ответили на вопросы журналистов, касающиеся сотрудничества с парламентом Армении, позиции политических сил относительно некоторых вопросов, безопасности Арцаха.
Парламентарии подчеркнули, что едины в вопросах реализации права на самоопределение Арцаха и обеспечения безопасности. Они отметили важность формирования атмосферы солидарности, необходимости консолидации всех возможных сил во имя спасения страны.