Սեպտեմբերի 16-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և Արցախի Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները, վերջին օրերի Ադրբեջանի ոտնձգությունները և առկա գոյաբանական սպառնալիքները։ Ընդգծվել է ազգային ողջ ներուժի համախմբման և համահայկական միասնական ջանքերի գործադրման անհրաժեշտությունը՝ ի նպաստ ստեղծված դժվարին իրավիճակի հանգուցալուծման և կայուն խաղաղության վերահաստատման։
Հանրապետության նախագահը և Արցախի խորհրդարանականները կարևորել են պետություն-եկեղեցի գործակցությունը, մասնավորապես այս օրերին Հայ Առաքելական եկեղեցու առաքելությունը ազգային միասնականության ամրապնդման գործում:

September 16, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; received the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, and the National Assembly delegation of the Republic of Artsakh.
Challenges facing Artsakh, Armenia, the aggressions of Azerbaijan in recent days and the existing ontological threats were discussed at the meeting. The necessity of consolidating all the national potential and making joint pan-Armenian efforts, in favor of resolving the created difficult situation and reestablishing stable peace, was emphasized.
The President of the Republic and Artsakh parliamentarians emphasized state-church cooperation, particularly these days, the mission of the Armenian Apostolic Church in strengthening national unity.