«–Պարոն Թովմասյան, նախօրեին դուք հայտարարություն էիք տարածել և նշել, որ Արցախի և Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը որևէ անձի, քաղաքական ուժի մենաշնորհը չի եղել և չի լինելու։ Այսօր Արցախի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ-ում է և հետո հայտարարություն տարածվեց, որ որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվելու: Կրքերը հանդարտվե՞լ են Արցախում, ի՞նչ վիճակ է այնտեղ:
Արցախում այսօր ժամը 11:00-ին տեղի է ունեցել բազմամարդ հանրահավաք: Ես տեղեկացրի, որ Արցախի նախագահը, Արցախի ԱԺ պատվիրակությունը գտնվում են Երևանում: Քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվելու։ Արցախի ԱԺ պատվիրակության հանդիպումը Հայաստանի ԱԺ նախագահի հետ քիչ առաջ է ավարտվել: Հանդիպում են ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ, իսկ վաղը՝ սեպտեմբերի 16-ի,ն հանդիպումները կշարունակվեն քաղաքական դաշտի այլ դերակատարների հետ: Երկրի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի նիստին: Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո( քանի որ ես նաև ինֆորմացիաներ եմ ստանում) նշվել է, որ Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվում, չի էլ քննարկվում: Արցախի նախագահը և Արցախի ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում խմբակցության ղեկավարներն են, մշտական հանձնաժողովների նախագահները, պատգամավորներ, անընդունելի են համարել Ադրբեջանի կազմում կամ դրա շուրջ ցանկացած քննարկում: Ե´վ Արցախի նախագահը, և´ես մեր հայտարարություններով մեկ անգամ ևս վերահաստատել ենք, որ մեզ համար անընդունելի են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք կարող են Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում:
-Բայց այդպիսի վտանգ կա՞ր, որ այսպիսի անհանգստություն եղավ, որովհետև նշվեց, որ ՀՀ վարչապետի խոսքը մանիպուլացվել է: Դուք նման փաստաթղթի վերաբերյալ որևէ լուր ունեի՞ք:
Փաստորեն, այդ ելույթը երևի մտահոգություն առաջացրեց մեր հայրենակիցների, նաև Արցախի ԱԺ պատգամավորների մոտ: Ուստի կամ ես պետք է գայի Երևան՝ հանդիպումներ ունենալու որպես ԱԺ պատվիրակության նախագահ, կամ՝ Արցախի նախագահը: Հիմա այն ինֆորմացիան, որը ես ստանում եմ և տարածվում է տարբեր լրատվամիջոցներով, մտահոգությունն այն չափի չէ, ինչ եղել է երեկ:
-Հայաստանում, ըստ ամենայնի, բողոքի հավաքները կշարունակվեն, իսկ Արցախում Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությունից հետո կրքերը հանդարատվե՞լ են:
Ես արդեն ասացի, որ Ստեփանակերտում հանրահավաք տեղի է ունեցել: Այն կշարունակվի երեկոյան ՝ժամը 7-ին: Մենք տեղեկատվություն կտանք և Արցախի նախագահի,և մեր պատվիրակության հանդիպումների մասին: Ես ընտրել եմ պատմական ակնարկ կատարելու տարբերակը, արդեն պատրաստվել եմ, թե երբ և ինչպես է ծագել արցախյան հիմնախնդիրը: Եթե հիշում եք, ԼՂ հիմնախնդիրը որպես միջազգային վեճ առաջին անգամ ծագել է 1918 թվականին Ռուսական Կայսրության փլուզումից հետո անկախ դարձած Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տարածքային սահմանազատման անհրաժեշտության կապակցությամբ: Նույնիսկ Ազգերի լիգան Լեռնային Ղարաբաղը վիճելի տարածքի կարգավիճակ ընդունեց: Բայց Կարմիր բանակի կողմից բնիկ հայկական երկրամասի բռնազավթումից հետո Ղարաբաղը մասնատվեց ու հանձնվեց Ադրբեջանին: Դրանով Արցախյան հիմնախնդիրը հանվեց Փարիզի խաղաղ խորհրդաժողովի օրակարգից, որտեղ նախատեսված էր Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի վերջնական հանգուցալուծումը: Ես այս պատմական ակնարկով ելույթ կունենամ հանրահավաքի մասնակիցների առջև:
-Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների միջև հակասություն կա՞ ԼՂ խնդրի կարգավորման հետ կապված:
Խնդրի կարգավորման մասով բանակցություն չկա, իսկ ընդհանրապես, երբ մենք հռչակել ենք Արցախի անկախությունը, այս տարիներին տարաձայնություններ եղել են, բայց ոչ Հայաստանի ու Արցախի իշխանությունների միջև: Ես գտնում եմ, որ դա օրինաչափ է և օրինական, այդպես էլ պետք է լիներ: Այսինքն տարաձայնություններ եղել են, կան և լինելու են, բայց այդ տարաձայնությունները չպետք է լինեն գլոբալ, ռազմավարական առումներով: Մարտավարական հարցերում միշտ էլ մեր վերջնական երազանքին հասնելու համար ճանապարհները տարբեր են, և մենք միշտ նշաձողը բարձր ենք պահել, քանի որ 1991-ի սեպտեմբերի 2-ին հռչակվել է Արցախի Հանրապետությունը: Իսկ Հայաստանը չի ճանաչել Արցախի անկախությունը: Այստեղ են նաև կայանում տարաձայնությունները: Արցախի սուբյեկտայնությունը հենց նրանում է, որ Արցախի իշխանությունները և ժողովուրդը ներկայացնում են իրենց հստակ դիրքորոշումը, իսկ Հայաստանի իշխանությունները մեկ անգամ ևս հայտարարել են, որ առանց Արցախի իշխանությունների ու ժողովրդի տեսակետը հաշվի առնելու ոչ մի հիմնարար փաստաթուղթ չի ստորագրվելու:
-Ստեփանակերտում բողոքի ակցիաները որքանո՞վ են ինքնաբուխ: Տեսակետ կա, որ դրանք քաղաքական ուժերի, ընդհուպ մինչև Երևանից են ուղղորդվում:
Այդ հարցը պետք է ուղղվի կազմակերպիչներին: Հանրահավաքը տեղի է ունենում ԱԺ նախագահի նստավայրից մի քանի մետր հեռավորության վրա, և ես լսում եմ, որ ինձ հրավիրում են ելույթ ունենալու: Քանի որ Արցախի նախագահը հանրապետությունում չէ, իր բացակայության դեպքում Արցախի ԱԺ նախագահն է երկրի պատասխանատուն: Սա ես նորմալ եմ համարում: Արցախի կարգավիճակի հարցով, անվտանգության խնդիրներով Արցախի իշխանությունները և ժողովուրդը տարաձայնություններ չունեն:
Իսկ այս պահին Արցախն ինչ որ առաջարկ ունի՞ Հայաստանին, օրինակ, ինչ ռազմավարություն, ինչ մեթոդաբանությունի ունի Արցախի ղեկավարությունը:
Այսօր Հայաստանը գտնվում է պատերազմի վիճակում, բազմաթիվ զոհեր ունեցանք: Ադրբեջանը ևս զոհեր ունեցավ: Արցախի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ցավակցություն եմ հայտնում զոհերի հարազատներին, ընտանիքներին: Այս պայմաններում մեր մտահոգիչ հարցերը կապված են Արցախի ժողովրդի ապագայի հետ, Արցախի կարգավիճակի հետ, անվտանգության հարցերի հետ: Արցախի կարգավիճակի հարցում անընդունելի է առանց Արցախի ժողովրդի և Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների տեսակետը հաշվի առնելու որևէ դիրքորոշում ասելը կամ հայտարարություններ անելը:
Եվ ՀՀ-ում, և Արցախի Հանրապետությունում այս ծանր պայմաններում մենք ցանկացած պահի պետք է կանգնենք բանակի կողքին,որովհետև եթե մենք միասնական չլինենք բանակի կողքին լինելու հարցում, մեզ լավ բան չի սպասվում»:

-Господин Товмасян, в распространенном накануне заявлении Вы отметили, что судьба Арцаха и его народа не была и не будет монополией кого-либо или какой-либо политической силы. Сегодня возглавляемая президентом Арцаха делегация находится в Республике Армения. Было распространено заявление о том, что никакого документа подписано не будет. Улеглись ли страсти в Арцахе? Какова ситуация?
-В Арцахе сегодня в 11:00 состоялся многочисленный митинг. Я сообщил, что президент Арцаха и делегация НС находятся в Ереване. Будут проведены политические консультации. Встреча нашей парламентской делегации с председателем НС Армении завершилась недавно. Состоялась встреча делегации с главой МИД Армении, а завтра, 16-го сентября, встречи продолжатся с другими представителями политического поля. Президент республики Араик Арутюнян принял участие в заседании Совета безопасности Армении. После прошедших обсуждений было отмечено, что ни один документ, касающийся статуса Арцаха, даже не обсуждается. Президент Арцаха и делегация НС республики в составе руководителей фракций и глав постоянных комиссий, депутатов назвали неприемлемым любое обсуждение относительно включения Арцаха в состав Азербайджана. И президент Арцаха, и я в наших заявлениях в очередной раз подтвердили, что считаем неприемлемыми все те документы, которое могут признать Арцах в составе Азербайджана.
-Но такая угроза существовала, раз появились такие беспокойства, потому что было отмечено, что речь премьер-министра Республики Армения была искажена и манипулятивно представлена. Получали ли Вы информацию о таком документе?
-Фактически, эта речь, наверное, вызвала беспокойства у наших соотечественников, а также у депутатов НС. Следовательно, либо я должен был приехать в Ереван, провести встречи как руководитель делегации НС, либо президент республики. Сейчас, судя по информации, которую я получаю, и которая распространяется в СМИ, волна беспокойства, по сравнению со вчерашним днем, отступает.
-В Армении, по всей вероятности, акции протеста продолжатся, а в Арцахе после заявления Араика Арутюняна страсти улеглись?
-Я уже сказал, что в Степанакерте состоялся митинг, который продолжится вечером в 19:00. Мы предоставим информацию о встречах президента республики и нашей делегацию.
Я хочу сделать исторический экскурс относительно того, как и когда возник арцахский вопрос. Если помните, нагорно-карабахский конфликт как международный спор впервые возник в 1918 году, после распада Российской империи, ввиду необходимости делимитации границы между ставшими независимыми Арменией и Азербайджаном. Даже Лига нацией признала Нагорный Карабах спорной территорией. Однако после оккупации Красной армией коренного армянского края Карабах был разделен и передан Азербайджану. Таким образом арцахский вопрос был снят с повестки Парижской мирной конференции, где было запланировано окончательное решение политического статуса Нагорного Карабаха. Я представлю этот исторический экскурс участникам митинга.
-Существуют ли противоречия между властями Арменией и Арцаха в связи с урегулированием нагорно-карабахского конфликта?
-В контексте урегулирования проблемы переговоров нет, а вообще, когда мы провозгласили независимость Арцаха, за эти годы разногласия были, но не между властями Армении и Арцаха. Я считаю, что это закономерно, так и должно было быть. То есть разногласия были, но они не должны быть глобальными, в стратегическом плане. В тактических вопросах для достижения нашей окончательной мечты пути разнятся, и мы никогда не снижали планку, поскольку 2-го сентября 1991 года была провозглашена Республика Арцах. А Армения не признала независимость Арцаха. Разногласия состоят также в этом. Субъектность Арцаха состоит именно в том, что власти и народ республики представляют свою четкую позицию, а руководство Армении в очередной раз заявило, что без учета мнения властей и народа Арцаха основополагающего документа подписано не будет.
- Насколько спонтанны акции протеста в Степанакерте? Бытует мнение, что они координируются политическими силами, в том числе из Еревана.
-Этот вопрос нужно задать организаторам. Митинг проходит на расстоянии в несколько метров от президентской резиденции, и я слышу, как меня приглашают выступить с речью. Поскольку президент Арцаха не находится в республике, а в случае его отсутствия ответственным за страну является председатель НС Арцаха. Я считаю это нормальным. В вопросах статуса Арцаха и безопасности между властями и народом Арцаха разногласий нет.
-А на данный момент у Арцаха есть какие-либо предложения Армении, например, какой стратегии, методологии придерживается руководство Арцаха?
-Сегодня Армения находится в состоянии войны, у нас множество жертв. Жертвы есть и со стороны Азербайджана. От имени народа Арцаха и лично от моего имени выражаю соболезнования родным и семьям погибших. В таких условиях беспокойство у нас вызывает будущее арцахского народа, статус Арцаха, вопросы безопасности. В вопросе статуса Арцаха неприемлемо выражать позицию или делать заявления без учета мнения народа Арцаха и избранных им властей.
В таких тяжелых условиях и в Армении, и в Арцахе мы должны быть готовыми в любой момент поддержать армию, если мы не будем единым фронтом поддерживать армию, нас ничего хорошего не ждет.