Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել
Արցախի Հանրապետության և Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը որևէ անձի, քաղաքական ուժի մենաշնորհը չի եղել և չի լինելու։
Արցախի Հանրապետության  անկախության հարցում անընդունելի են առանց Արցախի ժողովրդի և Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների տեսակետը հաշվի առնելու հայտարարություններ, հարցազրույցներ և դիրքորոշումներ հայտնելը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ը մեր կյանքը բաժանել է 2 մասի 'մինչև և հետո։
Տարածաշրջանում տևական խաղաղության դարաշրջանի ճանապարհը հարթ չէ։ Այն շատ լավ գիտակցում են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր քաղաքական ուժերը։
Արցախի խորհրդարանի խմբակցություններն
իրենց հայտարարություններում անընդունելի են համարել Ադրբեջանի կազմում կամ դրա շուրջ ցանկացած քննարկում։ Դա այն կարմիր գիծն է, որը ոչ ոք իրավունք չունի խախտելու ։
Այդ մասին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը բազմիցս հայտարարել և այսօր էլ վերահաստատել է , որ մեզ համար անընդունելի են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք կարող են Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում։
Արցախի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի Արցախի ոչնչացման և կհանդիսանա աշխարհաքաղաքական պատմական ողբերգություն հայոց պետականության և հայ ժողովրդի համար։
Անկախության համար այս երկար ու ձիգ տարիներին մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել։ Արցախի նորօրյա պատմությունը, պետական սահմանը գծվել են մեր զոհված ազատամարտիկների արյան գնով։

Заявление председателя НС Республики Арцах Артура Товмасяна
Cудьба Республики Арцах и ее народа не была и не будет монополией какого-либо лица или политической власти.
В вопросе независимости Республики Арцах неприемлемы заявления, интервью и выражение позиции без учета мнения народа Арцаха и избранных им властей.
27 сентября 2020 года разделило нашу жизнь на 2 части - до и после.
Дорога к эпохе долгосрочного мира в регионе не гладкая. Это прекрасно понимают все политические силы Национального собрания Арцаха.
Фракции парламента Арцаха в своих заявлениях назвали неприемлемыми какие-либо дискуссии об Арцахе в составе Азербайджана. Это та красная черта, которую никто не имеет права нарушать.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян неоднократно заявлял об этом и подтвердил сегодня, что все те документы, которые могут признать Арцах частью Азербайджана, для нас неприемлемы.
Насильственное присоединение Арцаха к Азербайджану приведет к уничтожению Арцаха и станет геополитической исторической трагедией для армянской государственности и армянского народа.
За эти долгие и трудные годы мы заплатили очень высокую цену за независимость. Новейшая история Арцаха, государственная граница были начертаны ценой крови наших павших борцов за свободу.