Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել
Արցախի Հանրապետության և Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը որևէ անձի, քաղաքական ուժի մենաշնորհը չի եղել և չի լինելու։
Արցախի Հանրապետության  անկախության հարցում անընդունելի են առանց Արցախի ժողովրդի և Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների տեսակետը հաշվի առնելու հայտարարություններ, հարցազրույցներ և դիրքորոշումներ հայտնելը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ը մեր կյանքը բաժանել է 2 մասի 'մինչև և հետո։
Տարածաշրջանում տևական խաղաղության դարաշրջանի ճանապարհը հարթ չէ։ Այն շատ լավ գիտակցում են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր քաղաքական ուժերը։
Արցախի խորհրդարանի խմբակցություններն
իրենց հայտարարություններում անընդունելի են համարել Ադրբեջանի կազմում կամ դրա շուրջ ցանկացած քննարկում։ Դա այն կարմիր գիծն է, որը ոչ ոք իրավունք չունի խախտելու ։
Այդ մասին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը բազմիցս հայտարարել և այսօր էլ վերահաստատել է , որ մեզ համար անընդունելի են բոլոր այն փաստաթղթերը, որոնք կարող են Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում։
Արցախի բռնակցումը Ադրբեջանին կբերի Արցախի ոչնչացման և կհանդիսանա աշխարհաքաղաքական պատմական ողբերգություն հայոց պետականության և հայ ժողովրդի համար։
Անկախության համար այս երկար ու ձիգ տարիներին մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել։ Արցախի նորօրյա պատմությունը, պետական սահմանը գծվել են մեր զոհված ազատամարտիկների արյան գնով։

Artsakh has existed, does exist and will exist.
The destiny of the Republic of Artsakh and the people of Artsakh have not been and will not be the monopoly of any person or political power.
It is unacceptable to make statements, interviews and positions on the issue of the independence of Artsakh without taking into account the opinion of the Artsakh people and the authorities elected by the Artsakh people.
September 27, 2020 divided our life into 2 parts – before and after.
The road to an era of lasting peace in the region is not smooth. This is well understood by all the political forces of the National Assembly of Artsakh.
In their statements the factions of the parliament considered unacceptable Artsakh as part of Azerbaijan or any discussion about it.
Araik Harutyunyan, the President of the Republic of Artsakh, has stated this many times and has reaffirmed today, that all those documents which can recognize Artsakh as part of Azerbaijan are unacceptable to us.
The annexation of Artsakh to Azerbaijan will lead to the destruction of Artsakh and will be a geopolitical historical tragedy for the Armenian statehood and the Armenian people.
We have paid a very high price for independence in these long and difficult years. The modern history of Artsakh and the state border were drawn at the cost of the blood of our fallen freedom fighters.