ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի մասին
Ադրբեջանի Հանրապետությունը, անտեսելով միջազգային նորմերը, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով նախատեսված սկզբունքները, 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից պատերազմ է սկսել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Հարվածի տակ են հայտնվել խաղաղ բնակավայրեր և ռազմական օբյեկտներ, որի արդյունքում զոհվել և վիրավորվել են հարյուրավոր զինվորականներ և խաղաղ բնակիչներ:
Գլուխ ենք խոնարհում հայրենի երկրի սահմանների պաշտպանության համար նահատակված զինվորների, սպաների, նրանց հարազատների առջև: Զորակցություն ենք հայտնում Հայաստանի Հանրապետության մեր հայրենակիցներին և կոչ ենք անում համայն հայությանը համախմբվել և միասնական ջանքերով պաշտպանել մեր հայրենիքի սահմանները:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում միջազգային հանրության անհասցե կոչերն ու կրավորական վերաբերմունքը առավել ագրեսիվ են դարձրել Ադրբեջանին, որի բոլոր գործողությունները հովանավորվում են Թուրքիայի կողմից: Ադրբեջանի նման ագրեսիվ պահվածքը և կասկածելի խաղաղության օրակարգը հայ ժողովրդին կանգնեցնում է ֆիզիկական բնաջնջման վտանգի առջև:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ հասցեական դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները և գործուն քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու և տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար:

об агрессии Азербайджана в отношении суверенитета и территориальной целостности Республики Армения
Игнорируя международные нормы, в частности предусмотренные Уставом ООН и Хельсинкским заключительным актом принципы, 13-го сентября 2022 года Азербайджанская Республика начала войну против Республики Армения. Под ударом оказались мирные населенные пункты и военные объекты, вследствие чего погибли и ранены сотни военнослужащих и мирных жителей.
Мы преклоняемся перед памятью воинов, погибших за защиту границ родной земли, и их родными. Выражаем поддержку нашим соотечественникам в Республике Армения и призываем все армянство сплотиться и едиными усилиями защитить границы нашей родины.
Безадресные призывы и инертное отношение международного сообщества в ходе 44-дневной войны 2020 года еще больше усилили агрессивность Азербайджана, все действия которого осуществляются под патронажем Турции. Подобное агрессивное поведение Азербайджана и сомнительная мирная повестка ставят армянский народ перед угрозой физического уничтожения.
Мы призываем международное сообщество адресно осудить агрессивные действия Азербайджана и предпринять действенные меры по защите суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, а также установления стабильного мира в регионе.