Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում հյուրընկալել են բարերար, «Ապագա Հայկականը» շարժման նախաձեռնող, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին
08 սեպտեմբերի 2022
Սեպտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի  նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը ընդունել է բարերար, «Ապագա հայկականը» շարժման նախաձեռնող, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին։
Հանդիպմանը մասնակցում էին «Ազատ- հայրենիք», «Արդարություն», «ՀՅԴ» և «ԱԺԿ» խմբակցությունների ղեկավարներն ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման, գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության, արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների, սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահները, Ազգային ժողովի  աշխատակազմի ղեկավարը։
Խորհրդարանի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը ողջունել է Վարդանյանի՝ Արցախի քաղաքացիություն ստանալու, Արցախում բնակություն հաստատելու մասին որոշումը և հույս հայտնել, որ այդ կարևոր քայլով կարդարացնի բազում արցախցիների սպասելիքները։
Իր հերթին Ռուբեն Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, բարձր գնահատել օրենսդիր մարմնի՝ հետպատերազմյան և առանձնապես ստեղծված ծանր պայմաններում ծավալած գործունեությունը։ Վարդանյանը մասնավորապես ողջունել է Արցախի խորհրդարանի 2022թ ապրիլի 14-ի հայտարարությունը, որը միաբանության և արցախցու արդար իրավունքի պահպանման կոչն էր։
«Արցախի ապագայի հարցը միայն Արցախում ապրողների խնդիրը չէ, այլ համայն հայության», - նշել է Ռուբեն Վարդանյանը և վստահեցրել, որ պատրաստ է բոլոր հնարավորություններն ու ներուժը օգտագործել ի նպաստ Արցախի։
Խոսելով առկա մարտահրավերներից՝ բարերար Վարդանյանը առաջ է քաշել Արցախ այցելելու 3 հիմնական նպատակների տեսլականը՝ միտված Արցախի կարգավիճակի, անվտանգության և սոցիալ- տնտեսական զարգացմանը։
Անչափ կարևորել է ոչ միայն ռազմական, այլ նաև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցը։
«Մինչև Արցախի հարցը չլուծվի, ես ոչ մի տեղ չեմ գնա», - իր խոսքն այսպես է ընդհանրացրել բարերար Վարդանյանը։
Խորհրդարանականները ողջունել են Արցախի և հայոց աշխարհի համար այս ծանր ժամանակահատվածում Ռուբեն Վարդանյանի կայացրած որոշումը և փոխգործակցության պատրաստակամություն հայտնել։

September 8, Gagik Baghunts, Vice-President of the Artsakh NA, received Ruben Vardanyan, philanthropist, initiator of "The Future Armenian" movement, co-founder of the "Aurora" humanitarian initiative.
The leaders of "Free Motherland", "Justice", "ARF" and "DPA" factions, the Chairmen of Budget, Financial and Economic Management, Science, Education, Culture, Sports and Youth, Production and Manufacturing Infrastructure, Social and Health Standing Committees, Chief of the staff of the National Assembly participated in the meeting.
In his turn, Ruben Vardanyan thanked for the meeting, highly appreciated the activities of the legislative body in the post-war situation and the activities carried out in particularly difficult conditions. Vardanyan particularly welcomed the statement of the Artsakh Parliament on April 14, 2022, which was the call to preserve the just rights the people of Artsakh.
"The question of the future of Artsakh is not only the problem of those living in Artsakh, but of all Armenians", noted Ruben Vardanyan assured that he is ready to use all opportunities and potential for the benefit of Artsakh.
Speaking of the challenges, Vardanyan put forward the vision of 3 main goals of visiting Artsakh aimed at the status, security and socio-economic development of Artsakh.
He made the issue of ensuring not only military, but also information security extremely important.
"I will not go anywhere until the issue of Artsakh is resolved," - this is how philanthropist Vardanyan summarized his words.
The parliamentarians welcomed Ruben Vardanyan's decision in this difficult period for Artsakh and the Armenian world and expressed readiness for cooperation.