Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում հյուրընկալել են բարերար, «Ապագա Հայկականը» շարժման նախաձեռնող, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին
08 սեպտեմբերի 2022
Սեպտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի  նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը ընդունել է բարերար, «Ապագա հայկականը» շարժման նախաձեռնող, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին։
Հանդիպմանը մասնակցում էին «Ազատ- հայրենիք», «Արդարություն», «ՀՅԴ» և «ԱԺԿ» խմբակցությունների ղեկավարներն ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման, գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության, արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների, սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահները, Ազգային ժողովի  աշխատակազմի ղեկավարը։
Խորհրդարանի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը ողջունել է Վարդանյանի՝ Արցախի քաղաքացիություն ստանալու, Արցախում բնակություն հաստատելու մասին որոշումը և հույս հայտնել, որ այդ կարևոր քայլով կարդարացնի բազում արցախցիների սպասելիքները։
Իր հերթին Ռուբեն Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, բարձր գնահատել օրենսդիր մարմնի՝ հետպատերազմյան և առանձնապես ստեղծված ծանր պայմաններում ծավալած գործունեությունը։ Վարդանյանը մասնավորապես ողջունել է Արցախի խորհրդարանի 2022թ ապրիլի 14-ի հայտարարությունը, որը միաբանության և արցախցու արդար իրավունքի պահպանման կոչն էր։
«Արցախի ապագայի հարցը միայն Արցախում ապրողների խնդիրը չէ, այլ համայն հայության», - նշել է Ռուբեն Վարդանյանը և վստահեցրել, որ պատրաստ է բոլոր հնարավորություններն ու ներուժը օգտագործել ի նպաստ Արցախի։
Խոսելով առկա մարտահրավերներից՝ բարերար Վարդանյանը առաջ է քաշել Արցախ այցելելու 3 հիմնական նպատակների տեսլականը՝ միտված Արցախի կարգավիճակի, անվտանգության և սոցիալ- տնտեսական զարգացմանը։
Անչափ կարևորել է ոչ միայն ռազմական, այլ նաև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հարցը։
«Մինչև Արցախի հարցը չլուծվի, ես ոչ մի տեղ չեմ գնա», - իր խոսքն այսպես է ընդհանրացրել բարերար Վարդանյանը։
Խորհրդարանականները ողջունել են Արցախի և հայոց աշխարհի համար այս ծանր ժամանակահատվածում Ռուբեն Վարդանյանի կայացրած որոշումը և փոխգործակցության պատրաստակամություն հայտնել։

8-го сентября заместитель председателя Национального собрания Республики Арцах Гагик Багунц принял благотворителя, инициатора движения The Future Armenian, соучредителя гуманитарной инициативы "Аврора" Рубена Варданяна.
Во встрече приняли участие руководители фракций "Свободная родина", "Справедливость", АРФ "Дашнакцутюн", Демократической партии Арцаха и председатели постоянных комиссий по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, по вопросам науки, образования, культуры, спорта и молодежи, по вопросам производства и производственных инфраструктур, по социальным вопросам и здравоохранению, а также руководитель аппарата НС.
Заместитель председателя парламента Гагик Багунц приветствовал решение Р.Варданяна поселиться в Арцахе и выразил надежду на то, что это оправдает ожидания многих арцахцев.
В свою очередь, Рубен Варданян высоко оценил деятельность законодательного органа в сложных послевоенных условиях. Он приветствовал заявление фракций парламента Арцаха от 14-го апреля 2022 года, которое было призывом к единству и сохранению справедливого права арцахцев.
"Вопрос будущего Арцаха - это не только вопрос самих арцахцев, но и всего армянства", - отметил Рубен Варданян, заверив, что готов использовать все возможности и потенциал во благо Арцаха.
Коснувшись имеющихся вызовов, благотворитель выдвинул 3 основные цели приезда в Арцах, направленные на определение статуса, обеспечение безопасности и социально-экономического развития Арцаха.
Особо была отмечена важность обеспечения не только военной, но и информационной безопасности.
"До тех пор, пока вопрос Арцаха не будет решен, я никуда не уеду", - резюмировал Варданян.
Парламентарии приветствовали решение Рубена Варданяна в этот сложный для Арцаха период и выразили готовность к сотрудничеству.