«Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած ապրիլյան, ապա նաև Թուրքիայի եւ այլ ահաբեկչական ուժերի ներգրավմամբ 2020թ․ աշնանային պատերազմները վերահաստատեցին Արցախն առանց հայերի անթաքույց ու հեռուն գնացող նենգ մտադրությունները։ Ու այդ ամենից հետո Արցախն Ադրբեջանի կազմում ներառելու Բաքվի ջանքերը՝ չեն տեղավորվում ոչ մի առողջ բանականության մեջ», -անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության ապագային, առկա մարտահրավերներին եւ դրանց հնարավոր լուծումներին՝ նշել է ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն «Իրավունք» թերթին տված հարցազրույցում:
- Նախ պատերազմը ոչ թե 44-օրյա էր, այլ 45-օրյա։ Որովհետև 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրից հետո թշնամին մոտ 12 ժամ ուժեր էր գործադրում Մարտունու ուղղությամբ՝ կիրառելով տարբեր տեսակի զինատեսակներ, այդ թվում՝ օդուժ, ԱԹՍ՝ նպատակ ունենալով գրավել Մարտունի եւ Ճարտար քաղաքները, Կարմիր շուկայի ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրել։ Ասել, թե երկու տարին շուտ անցավ՝ այդպես չէ, որովհետև պատերազմն ավարտվելուց հետո նոր բազմաթիվ մարտահրավերներ ի հայտ եկան՝ ինչպես ԱՀ Կառավարության, այնպես էլ օրենսդիր մարմնի առջև։ Ես հիշում եմ 2020թ․ նոյեմբեր ամիսը, երբ նայում էի ու տեսնում, որ ոչ մի օրենքի նախագիծ իրականությանը չի համապատասխանում։ Եվ ի պատիվ մեր բոլոր խմբակցությունների պատգամավորների՝ հասկացանք, որ առաջին անգամ պետք է խախտենք ԱԺ կանոնակարգ-օրենքը, որտեղ ամրագրված է, որ առնվազն ամիսը մեկ լիագումար նիստ պետք է անցկացվի։ Եվ սկսեցինք նոր օրենքների նախագծեր մշակել, որոնք համահունչ էին ստեղծված իրավիճակին։ Բոլորս գիտակցում էինք, որ բարոյական իրավունք չունենք Արցախի կարգավիճակի, Արցախում ապրելու իրավունքից մի սանտիմետր անգամ շեղվելու։
Մենք պետք է կյանքի կոչենք 1991թ․ սեպտեմբերի 2-ը, 1991թ․ դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեն և 1992թ․ հունվարի 6-ի Անկախության հռչակագիրը։ Հիշեցման կարգով նկատեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, որպես վեճ առաջին անգամ ծագել է 1918թ․-ին ՌԴ կայսրության փլուզումից հետո անկախ դարձած ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջև տարածքային սահմանազատման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված։ Նույնիսկ Ազգերի լիգան Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի կարգավիճակն ընդունեց, իսկ Կարմիր բանակի՝ հայկական երկրամասի բռնազավթումից հետո Ղարաբաղը մասնատվեց ու հանձնվեց Ադրբեջանին։ Անգամ Ղարաբաղի հիմնախնդիրը հանվեց Փարիզի խաղաղ խորհրդաժողովի օրակարգից, որտեղ նախատեսված էր Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի վերջնական հանգուցալուծումը։ Լեռնային Ղարաբաղի աննեքսիան անմիջականորեն իրականացվեց դեպի Մահմեդական Արևելք Կարմիր հեղափոխության միջանցիկ տարհանման բոլշևիկյան ծրագրերի շրջանակներում։
Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի գտնվելու ողջ ժամանակահատվածում Բաքվի պաշտոնական իշխանությունները հետևողականորեն խախտել են Ղարաբաղի հայերի տարրական իրավունքները, որոնք տեղ են գտել ազգային շարժառիթներով սպանությունների, անհետացումների, խոշտանգումների և բռնադատումների, այլախոհության համար պատիժների, ինչպես նաև պատմական և մշակութային օջախների օտարացման փորձերի շրջանակներում։ Սակայն բնակչությունը միշտ էլ դիմակայել է և իր ինքնատիպությունը պահպանելու վճռականությամբ և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հայերի ճակատագրից խուսափելու նկատառումներով՝ քանիցս Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը բարձրացվել է ԽՍՀՄ կենտրոնական մարմինների առջև, սակայն դրանք բոլորն էլ ճնշվել են։
Անշուշտ, արցաահայությունը չէր կարող համակերպվել այդ ամենին, իր ազգային նկարագիրը պահպանելու և հետագա էթնիկ զտումից խուսափելու միակ ելքն ու երաշխիքը Մայր հայրենիքին միավորվելն էր։ Եվ պատահական չէր, որ արցախահայության խաղաղ հանրահավաքները, ցույցերն ու երթերը՝ ի լուր աշխարհի, փաստորեն, դարձան ժողովրդավարության առաջին ծիծեռնակները Խորհրդային Միությունում։
Ընդհանրացնելով բոլոր շեշտադրումների տրամաբանությունը՝ արձանագրենք, որ Արցախի անկախության հռչակագիրը ռազմաքաղաքական առումով թերի է։ Մենք մեր կյանքով եւ ապրելակերպով պետք է սրբագրենք Անկախության հռչակագիրը եւ հրաժարվենք այն ավարտված համարելու մոլորությունից։
ԱՀ ժողովուրդն ու համայն հայությունն ամեն օր պետք է բացեն Անկախության հռչակագրի կենսահաստատման նոր էջ։ 31-ամյա անկախ պետականության դասերի եզրահանգումը մեկն է՝ նոր իրողությունների պրիզմայի տակ Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք եռամիասնությամբ ունեցած մարդկային ու նյութական ռեսուրսների մեկտեղում։
Այսօր ուզում եմ դիմել համայն հայությանը՝ կոչ անելով չհուսալքվել, զինվել համբերությամբ։ Մենք պարտադրված ենք տեր կանգնել Աստծո կամոք ու ճակատագրով մեզ բաժին հասած հայրենիքին, բուժել վերքերն ու առաջ գնալ, որովհետև պատասխանատու ենք սերունդների և հանուն հայրենիքի կյանք չխնայած մեր հազարավոր զավակների առջև։ Աստված օրհնի մեր հերոսների արյամբ կերտված Արցախը, համայն հայության երազանքների Հայաստանը։

"Развязанная Азербайджанской Республикой апрельская война, а затем осенняя война 2020 года - при участии Турции и других террористических сил - подтвердили неприкрытые коварные намерения оставить Арцах без армян. И после всего этого усилия Баку включить Арцах в состав Азербайджана не укладываются в рамках разумности", - об этом в интервью газете "Иравунк" заявил председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, коснувшись будущего Республики Арцах, имеющихся вызовов и их возможных решений.
- Во-первых, война была не 44-дневной, а 45-дневной, поскольку после подписания заявления от 9-го ноября 2020 года противник на протяжении около 12 часов прилагал усилия в направлении Мартуни, применяя оружия разного калибра, в том числе авиацию, БПЛА, имея целью захватить города Мартуни и Чартар, зафиксировать успех в направлении Кармир Шука.
Эти два года не прошли быстро, поскольку после завершения войны возникли новые вызовы как перед правительством, так и перед законодательным органом.
Я помню ноябрь 2020 года, когда я замечал, что ни один законопроект не соответствует действительности. Мы впервые вынуждены были нарушить Регламент НС, где закреплено, что как минимум раз в месяц должно быть проведено пленарное заседание. И мы начали разработку новых проектов законов, которые были созвучны сложившейся ситуации. Все мы осознавали, что не имеем морального права хотя бы на сантиметр отвлекаться от статуса Арцаха, от права жить в Арцахе.
Мы должны претворить в жизнь 2-ое сентября 1991 года, референдум о независимости от 10-го декабря 1991 года и Декларацию независимости от 6 января 1992 года. Напомню, что нагорно-карабахская проблема в качестве спора впервые возникла в 1918 году в связи с необходимостью территориального разграничения между Арменией и Азербайджаном, ставшими независимыми после распада Российской империи. Даже Лига Наций приняла спорный статус Нагорного Карабаха, а после оккупации Красной Армией армянского края Карабах распался и был передан Азербайджану. Карабахская проблема была снята с повестки Парижской конференции, на которой планировалось окончательное разрешение политического статуса Нагорного Карабаха. Аннексия Нагорного Карабаха непосредственно осуществлялась в рамках большевистских программ сквозного экспорта красной революции на мусульманский Восток. За весь период пребывания Нагорного Карабаха в составе Советского Азербайджана официальные власти Баку последовательно нарушали элементарные права арцахских армян. Это проявлялось в убийствах по национальным мотивам, исчезновениях, пытках и репрессиях, преследовании инакомыслия, а также попытках отчуждения исторических и культурных очагов. Однако, население всегда сопротивлялось, и с решимостью сохранить свою самобытность и во избежание судьбы армян Нахиджевана карабахская проблема неоднократно поднималась перед центральными органами СССР, но все они были подавлены. Несомненно, арцахские армяне не могли смириться со всем этим, единственным выходом и гарантией сохранения своего национального облика и избежания дальнейшей этнической чистки было объединение с родиной. И не случайно, что мирные митинги, демонстрации и шествия армян Арцаха, фактически, в Советском Союзе, во всеуслышание стали первыми ласточками демократии.
Обобщая логику всех акцентов, констатируем, что Декларация независимости Арцаха в военно-политическом плане безупречна. Мы своей жизнью и образом жизни должны закрепить Декларацию независимости и отказаться от заблуждения считать ее завершенной.
Арцахский народ и все армянство должны каждый день открывать новую страницу для претворения в жизнь Декларации независимости. Из 31-летней истории независимой государственности мы должны сделать один вывод - сквозь призму новых реалий объединить людские и материальные ресурсы триединства Арцах-Армения-Диаспора.
Сегодня хочу обратиться ко всему армянству с призывом не падать духом, вооружиться терпением. Мы обязаны отстоять доставшуюся нам волею рока и Бога Родину, излечить раны и идти вперед, потому что мы ответственны перед поколениями и тысячами сынов отечества, пожертвовавших собой во имя родины.