Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչներին
Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության  խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանին և Լիլիթ Ստեփանյանին։
Արթուր Թովմասյանը նախ ողջունել է  հյուրերին Արցախի համար այս  կարևորագույն օրվա՝ Արցախի Հանրապետության  հռչակման օրվա առթիվ Արցախ այցելելու և խորհրդարանում հյուրընկալվելու համար։
Հանդիպման ընթացքում Ազգային ժողովի  նախագահը ներկայացրել է ԱՀ հռչակման նախապատմությունը, ապա՝ խոսել 2020թ աշնանային պատերազմի ընթացքի և հետպատերազմյան իրողությունների մասին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթներին։
Շնորհավորելով Արցախի Հանրապետության 31-ամյակը՝ ՔՊ պատգամավորները  կարևորել են Արցախի և Արցախի ժողովրդի անվտանգության հարցը։ Նրանց խոսքով ՝ ՀՀ իշխանությունները միջազգային հարթակներում ամենօրյա գործունեություն են  իրականացվում Արցախի անվտանգությունը ապահովելու համար։
«Մենք ունենք փխրուն իրավիճակ և պետք է այն ամրապնդել ,որպեսզի լայնածավալ էսկալացիայի ռիսկերը հնարավորինս նվազեցնենք»,- նշել է Ռուստամ Բաքոյանը։
ՔՊ պատգամավորները խոսել են նաև Հայաստանի՝ Արցախին ցուցաբերվող սոցիալական մեծ ծրագրերի և այլ աջակցությունների մասին։
Հանդիպմանը ներկա էր Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցության ղոկավար Արթուր Հարությունյանը։

2-го сентября председатель парламента Республики Арцах Артур Товмасян принял депутатов фракции "Гражданский договор" Национального собрания Республики Армения Рустама Бакояна и Лилит Саркисян.
Артур Товмасян приветствовал решение гостей посетить Арцах и парламент республики в День провозглашения республики.
В ходе встречи председатель НС представил предысторию провозглашения Республики Арцах, коснулся хода осенней войны 2020 года и послевоенных реалий, а также положений трехстороннего заявления 9-го ноября 2020 года.
Поздравив с 31-летием Республики Арцах, депутаты подчеркнули важность обеспечения безопасности Арцаха. По их словам, с этой целью власти Республики Армения осуществляют каждодневную деятельность в международных инстанциях.
"У нас царит хрупкий мир, и необходимо его укрепить, чтобы минимизировать возможные риски широкомасштабной эскалации", - отметил Рустам Бакоян.
Депутаты фракции "Гражданский договор" коснулись также социальных программ по содействию Арцаху и других проектов.
На встрече присутствовал также руководитель фракции "Свободная Родина-ОГА" НС Республики Арцах Артур Арутюнян.