Սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը խորհրդարանի խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ հանդիպել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների մի խումբ պատգամավորների հետ։
Ներկաները նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված հայորդիների հիշատակը։
Շնորհավորելով Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ ՝ Ա․ Թովմասյանը ողջունել է հյուրերին այս հիշարժան օրը Արցախում և արցախցու կողքին գտնվելու համար։
Հանդիպմանը խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է առաջիկայում Արցախ- Հայաստան բարեկամական խմբի շրջանակներում միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ նիստ գումարելու մասին։
Անդրադառնալով 2022թ․ մարտյան և օգոստոսյան դեպքերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այսօր վտանգված է ոչ միայն Արցախում ապրելու իրավունքը, այլև արցախցու կյանքի իրավունքը։ Արթուր Թովմասյանը հավաստիարացրել է, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ընդգրկված խմբակցությունների դիրքորոշումն Արցախի կարգավիճակի հարցում անփոփոխ է ու անսակարկելի։ Հայաստանյան պատգամավորները հանդես են եկել շնորհավորական ելույթներով , համոզմունք հայտնել, որ մշտապես Արցախի և արցախցու կողքին են։ Լիահույս են, որ մոտ ապագայում վերաիմաստավորված կնշեն Արցախի Հանրապետության հռչակման օրը։

Группа оппозиционных депутатов НС Республики Армения посетила парламент Республики Арцах
2-го сентября председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, а также руководители фракций парламента встретились с группой депутатов фракций "Армения" и "Честь имею" Национального собрания Республики Армения.
Присутствующие почтили минутой память погибших в трех арцахских войнах.
Поздравив с Днем провозглашения Республики Арцах, Артур Товмасян приветствовал гостей в этот памятный день в Арцахе.
В ходе встречи руководитель парламента коснулся предстоящего совместного заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС Республики Арцах и НС Республики Армения.
Коснувшись мартовских и августовских событий 2022 года, председатель НС отметил, что на сегодняшний день опасности подвержено не только право жить в Арцахе, но и право арцахцев на жизнь. Артур Товмасян заверил, что позиция фракций парламента Арцаха в вопросе статуса Арцаха неизменна и неоспорима.
В свою очередь депутаты НС Республики Армения выступили с поздравлениями, заверив в готовности оказать содействие Арцаху и арцахцам.