Սեպտեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը։
Օրակարգի առաջին հարցը ««Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումն էր։
Արցախի Հանրապետության ՊԵԿ նախագահ Դ․ Պողոսյանի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագծի ներկայացումը պայմանավորված է անհատ ձեռնարկատերերի համար սահմանված դրոշմանիշային վճարների չափերի մեղմման անհրաժեշտությամբ:
Նախագծով առաջարկվում է հարկման ընդհանուր համակարգում, առևտրի հարկի և (կամ) հաստատագրված վճարների համակարգերում գործող անհատ ձեռնարկատերերի համար մինչև 2 400 000 ՀՀ դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում դրոշմանիշային վճարի չափը սահմանել 18 000 ՀՀ դրամ, 2 400 001-ից մինչև 6 000 000 ՀՀ դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում՝ 24 000 ՀՀ դրամ, 6 000 001-ից մինչև 12 000 000 ՀՀ դրամ հաշվարկման բազայի դեպքում՝ 48 000 ՀՀ դրամ և 12 000 001 ՀՀ դրամ և ավելի հաշվարկման բազայի դեպքում՝ 120 000 ՀՀ դրամ:
««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը լրացուցիչ քննարկման պատճառով հեղինակի առաջարկով օրակարգից դուրս է հանվել։
««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծով առաջարկվում է՝ սահմանել համայնքի տարածքում բացօթյա առևտուր կազմակերպելու թույլտվության համար (բացառությամբ մետաղադրամով և (կամ) թղթադրամով շահագործվող ավտոմատների միջոցով սննդի առևտրի կազմակերպման) տեղական տուրքը յուրաքանչյուր օրվա համար՝ 100-350 դրամ։
Օրակարգի վերջին հարցը «Գույքահարկի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հողի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր։ Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալի խոսքով՝ օրենքների նախագծերի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Արցախի Հանրապետության օրենսդրությունը Հայաստանի Հանրապետությունում 2021 թվականից գործող թափանցիկ կառավարվող և ընդլայնված հնարավորություններով գույքային հարկերի էլեկտրոնային հարթակի համապատասխանեցման և ներդնման հետ:
Փաթեթով առաջարկվող փոփոխություններով կկարգավորվեն գույքային հարկերի վճարման հասանելիության ու մատչելիության հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև կկրճատվեն հարկ վճարողների հետ անմիջական շփումները և կստեղծվեն ռեսուրսների տնտեսման հնարավորություններ:
Նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկություններն ընդունվել են։
Օրենքի նախագծերն ու նախագծերի փաթեթը 5 կողմ ձայնով արժանացել են հանձնաժողովի հավանությանը, և կընդգրկվեն ԱԺ առաջիկա նիստի օրակարգում։

1-го сентября состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел председатель комиссии Артур Арутюнян.
В повестку заседания было включено обсуждение законопроекта «О внесении изменений в закон "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Арцах"».
По сообщению председателя Комитета по государственным доходам Давида Погосяна, представление законопроекта обусловлено необходимостью смягчения размеров гербовых сборов, установленных для частных предпринимателей.
По проекту предлагается в общей системе налогооблажения в случае расчетной базы до 2 400 000 драмов установить размер гербового сбора для действующих в системах налога на торговлю и(или) фиксированных платежей частных предпринимателей в размере 18 000 драмов, в случае расчетной базы от 2400 001 до 6 000 000 драмов - 24 000драмов, в случае расчетной базы от 6 000 001 до 12 000 000 драмов - 48 000драмов и в случае расчетной базы от 12 000 001 драмов и более - 120 000 драмов.
По предложению автора законопроект «О внесении изменения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» был снят с повестки с целью дополнительного обсуждения.
По проекту закона «О внесении дополнения в закон "О местных пошлинах и платежах" предлагается установить для разрешения на организацию торговли под открытым на территории общины (за исключением организации торговли пищевыми продуктами посредством эксплуатируемых монетами и (или) денежными купюрами автоматов) местную пошлину в размере 100-350 драмов за каждый день.
В ходе заседания был обсужден также пакет законопроектов «О внесении дополнений и изменений в закон "О налоге на недвижимость"», «О внесении изменений в закон "О земельном налоге"», «О внесении изменения в закон "О налогах".
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур Республики Арцах, разработка законопроектов обусловлена необходимостью приведения законодательства Республики Арцах в соответствие с действующей в Армении с 2021 года прозрачно управляемой и обладающей широкими возможностями электронной системой налогов на имущество и внедрением данной системы.
Согласно предлагаемым изменениям, будут урегулированы вопросы, связанные с доступностью уплаты налогов на имущество, а также будут сокращены непосредственные контакты с налогоплательщиками и созданы возможности экономии ресурсов.
Представленные депутатами предложения по пакету законопроектов были приняты.
Профильная комиссия одобрила пакет законопроектов и проекты законов, и они будут представлены на обсуждение в ходе предстоящего заседания НС.